Bilgii.net

Safra Kesesi Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

13.10.2018
Safra Kesesi Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Vücutta bulunan en küçük organlardan bir tanesi olan safra kesesi, birçok farklı görevi yerine getirerek sınırlarını aşmış bir öneme sahiptir. Yağları sindirmek için gerekli enzimleri bünyesinde barındıran safra kesesi, aynı zamanda safra sıvısını bünyesinde barındırır. Karaciğerin ürettiği ve kendisine gönderdiği sıvıları mideye gönderen safra, bu sayede yağ sindirimindeki görevini yerine getirmektedir. Safra kesesi 50 ml seviyesine kadar sıvıyı depolama işlevini görür. Safra kesesi, mideye o sıvıyı gönderirken safra kanallarından faydalanır. Bu sayede daha etkin bir işlev kazanır. Fakat bu safra kanallarında belirli bir engel oluşursa, iltihaplanma veya enfeksiyon kapma durumu meydana gelir. Bundan sonra da safra kesesi ağrısı başlayabilir, mide bulantısı görülür ve genel anlamda vücudun senkronu bozulur.

Safra Kesesi Ağrısı Neden Olur?

Safra kesesindeki ağrıya, genel olarak safra kanallarındaki tıkanmalar ve engellemeler sebep olur. Bu tıkanmalara sebep veren en önemli detaylardan bir tanesi safra kesesi taşlarıdır. Önceleri küçük boyutlarda olan safra kesesi taşları, belirli süre büyüdükten sonra safradan mideye giden kanalları tıkamaya başlayacaktır. Bu yüzden de safra kesesi ağrısı meydana gelir. Özellikle cildi ve gözlerinin etrafı sarılaşan kişilerin, şiddetli karın ağrısı ile karşı karşıya kaldığında safra kesesi ağrısından şüphelenmeleri gerekir. Safra kesesinde meydana gelen dokular bazen iltihaplanabilir veya tümörlerin oluşması başlayabilir. Böyle durumlarda yine safra kesesinden giden safra kanalları tıkanacak ve bu durum literatürde kolesistit olarak geçecektir. Safra kesesinde bazı durularda enfeksiyon kapma görülebilir. Enfeksiyonun ardından safra kesesinde ağrıların başlaması, beklendik bir durum olacaktır. Safra kesesinde, bazen yenilen besinler ve içilen sular sebebiyle zamanla çamurlaşma meydana gelir. Bu çamurlar zamanda safra kesesinde bulunan dokuların tahriş olmasına sebep olur. Özellikle aynı bölgelerde meydana gelebilecek olan enfeksiyon sebebiyle, safrada şiddetli ağrı başlayabilir.

Safra Kesesi Ağrısında Cerrahi Yöntem ve İlaç Tedavisi

Enfeksiyon sebebiyle meydana gelen safra kesesi ağrılarında, yapılması gerekilen en önemli adım antibiyotik kullanımına başlamaktır. Bu sayede özellikle enfeksiyon genişlemesine son verilecek ve ağrının azalması sağlanacaktır. Safra kesesinde düzeltilemeyecek zararların oluşmasından dolayı, safra kesesinin cerrahi bir müdahaleyle alınmasına karar verilir. Böylece küçük bir kesik yardımıyla alınan safra kesesi, ağrısından tamamen kurtulacak bir çözüm sunmaktadır.

Safra Kesesi Ağrısında Alternatif Çözümler

Safra kesesinde meydana gelen şiddetli ağrıya en iyi gelecek uygulamalardan bir tanesi sıcak kompres olacaktır. Bu sayede safrada meydana gelecek ağrıların azaltılması sağlanır. Özellikle sıcak su torbası veya benzeri kompreslerin, cilde direk teması engellenmelidir. Safra ağrılarının geçmesi için, sebzelerin suyundan faydalanmak etkili bir çözüm olacaktır. Havuç, pancar ve salatalıkların suyu sıkılarak hazırlanan içecekten günde 3 bardağa kadar içilebilir. Bunu düzenli olarak 2 hafta boyunca kullanan kişilerde, safra kesesi ağrısında önemli bir azalma görülmektedir. Antibiyotik dışında alınacak ilaçların, iltihabı önleyici etkisi olması gerekir. Aynı zamanda ağrıların sürekli ve şiddetli bir hal almasından dolayı da ağrı kesicilerin kullanılması doğru bir yaklaşım olacaktır. İlaç kullanımında, doktor tavsiyesine uygun bir tedavi şekli izlenmeli ve doktor tavsiyesi dışında herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net