Bilgii.net

Saçlar Niye Beyazlar? Saç Beyazlamasının Nedenleri

10.10.2018
Saçlar Niye Beyazlar? Saç Beyazlamasının Nedenleri

Saçların renklerini belirleyen en ana etken genetiktir. Sadece saçların rengini değil saç dökülmesini saç beyazlamasının bile en önemli etkenlerinden bir tanesi genetiktir. Yani anneden babadan ve onlara da kendi anne babaları tarafından geçen kalıtsal özellikler. Fakat saçlarla ilgili olan problemlerde genetik dışında başka faktörlerde etkilidir.

Saç Beyazlaması Nedir?

Saç beyazlaması denilince akla ilk başta yaşlılık gelir. Fakat daha genç bir yaştaysanız ve saçlarınız beyazlıyor ise bunun çeşitli sebepleri vardır. Bazen genetik durumlar buna sebep olur bazen de çevresel faktörler veya bazı hastalıklar saç beyazlamasına sebep olur. Saç beyazlamasının çeşitli sebepler vardır.

Saç Neden Beyazlar?

Saç beyazlamasının nedenleri farklı farklı olabilir. Şimdi bu nedenleri sırası ile inceleyelim.

  • Yaşlanma: Genel olarak yaşlanma sırasında saçların beyazladığı görülür. Saç renginden sorumlu olan pigment yaş ilerledikçe üretim yapmayı azaltır ve saçlar yavaş yavaş beyazlamaya başlar. Saç tamamen beyazladığı zaman ise artık pigment üretim yapmaz.
  • Genetik: Saç beyazlamasında en önemli sebep olarak gösterilir. Çünkü saç beyazlaması genellikle genetikten kaynaklanmaktadır. Anne babanızda veya onların anne babalarında erken yaşta saçların beyazlaması görüldü ise bu demek oluyor ki sizde de erken yaşta saç beyazlaması olasılığı yüksektir.
  • Erken Yaşlanma Hastalığı: Genetik yollar ile aktarılan bir hastalıktır. Ergenlik dönemine kadar fark edilmez. Fakat ergenlik dönemine giriş ile beraber saçlarda beyazlanma ve dökülme görülür.
  • Pernisiyöz Anemi: B12 vitamininin eksikliğinin sebep olduğu bir hastalıktır. Bir tür kansızlıktır. Vücut yeterli sayıda alyuvar üretemez ve böylece bağışıklık sağlanamaz. Durum böyle olunca da 20’li yaşlarda bireylerde saç beyazlaması görülür.
  • Ani Şok Yaşamak: Fiziksel sağlık durumu ile ya da genetik durumlarla alakalı değildir. Tamamen kişinin ruh sağlığı ile ilgilidir. Aniden alınan üzücü haberler ya da kazalardan dolayı insanların saçlarında beyazlamalar görülür. Böyle bir durumda bir gecede saçların bembeyaz olma ihtimali bile vardır.

Bunların dışında bazı sebeplerde saçların beyazlamasına neden olabilir. B12 eksikliği, aşırı stres, hormonsal bozukluklar, alkol ve sigara kullanmak, AIDS, kullanılan ilaçların yan etkisi gibi sebepler de saçların beyazlamasına sebep olabilir.

Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir?

Öncelikle stresten uzak durmanız gerekmektedir. Uyku düzeninizi oluşturmalısınız. Çünkü uykunuzu almadığınız günlerde daha yorgun daha sinirli ve daha stresli olursunuz. Sigara ve alkol tüketiyorsanız uzak durunuz. Çünkü bunlar saç beyazlamalarını tetikleyen etkenlerdendir. Saç beyazlamalarını önlemek için bazı doğal yöntemler vardır. Öncelikle yemeklerinize dikkat ediniz. B12 vitaminine takviyede bulunacak gıdalar tüketiniz. Saçlarınız için hindistan cevizi yağı kullanınız. Çünkü hindistan cevizi yağı saçlar için çok önemli mineraller içermektedir ve saçlarınızın parlak görünmesini sağlar. Saç beyazlamasına karşı kullanılan en eski yöntemlerden bir tanesi soğan suyu kullanmaktır. Bu yöntemi kullanmak için bir soğan ve altı yedi diş sarımsağı iyice ezmek gerekir. Sonra bir tane yumurtanın sarısı ve çeyrek çay bardağı zeytinyağını karışıma ekleyin. İyice karıştırıp kafanıza sürün ve bir saat bekletin. Sonra yıkayınız ama bu işlemi haftada bir kere uygulayınız. Dediğimiz gibi öncelikle günlük yaşamınızda yaptığınız şeyleri düzenleyerek saç beyazlamasını bir derece önleyebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir: Saçlar İlk Ne Zaman Beyazlar?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net