Bilgii.net

Saç Yağlanmasının Nedenleri ve Çözümü – Uzman Önerisi

19.10.2018
Saç Yağlanmasının Nedenleri ve Çözümü – Uzman Önerisi

Saç yağlanması günümüzde pek çok kişinin şikâyetçi olduğu bir konudur ve günlük hayatta bu konuda sıkıntı yaşadığını söyleyenler de vardır. Her saç yağlanır ve saçların yağlanması aslında iyi bir şeydir. Ama bazı saçlar normale göre oldukça yağlıdır ve bu saç tipleri karma değil de yağlı saçlar olarak tanımlanır. Böyle saçlar rahatsızlık düzeyinde yağlanmaya sebep olabilir. Saç yağlanmasının en büyük sebebi saçların havasız yani oksijensiz kalması ve E vitamini bakımından eksik kalmasıdır. Ancak saçların yağlanmasının birçok nedeni vardır.

Saçlar Neden Yağlanır?

Saçların yağlanma sebebi kişiden kişiye değişir. Saçınıza uygun bakımı bulmak için öncelikle saçlarınızın yağlanma sebebini bulmanız gerekir. Saçlarınız genetik kodlarınız sebebiyle yağlanıyor olabilir. Eğer ailenizde genetik bir durumsa saç yağlanması kaçınılmazdır. Saçlarınız aslında kendinde bulunan doğal yağı sayesinde saçlarınızı besler ve nemli olmasını sağlar. Ancak çok sık saçlarınızı yıkarsanız saçlarınız doğal yağını kaybedecektir. Bu nedenle saç dipleri bu yağı daha çok salgılamak isteyeceğinden saçlarda yağlanma gözlemlenecektir. Eğer E vitamini bakımından eksikliğiniz varsa saçlarınızın yağlanması normaldir. Ayrıca kullandığınız kalitesiz şampuan ve sabunlar da saçların yağlanmasına sebep olur. Üşengeç biriyseniz, saçlarınızın bakımını ve temizliğini düzenli olarak yapmıyorsanız saçlarınız yağlanacaktır. Eğer saçlarınız uzunsa saçlarınızın dibindeki yağ salınımı saç uçlarına kadar yeterli olmadığı için aşırı yağ salınımı yapılacağı için saçlarınız yağlanır.

Saçların Yağlanmasına Çözümler

Saçlarınızı yıkadığınız şampuana çok dikkat etmelisiniz. Şampuanınız kaliteli ve mümkünse yağlı saçlar için olmalıdır. Saç kremlerini yağlı saçlar için kullanmanız önerilmez ancak saç uçlarına uygulayabilirsiniz. Yaptığınız saç modelleri de saçlarınızın yağlanmasını tetikler. Örneğin, çok sık maşa yapan biriyseniz ya da saçlarınızı çok sık düzleştiriyorsanız bunlara ara vermeniz gerekecektir. Daha hava alabilen saç modelleri tercih etmeniz önerilir. E vitamini eksikliğinin saç yağlanmasına sebep olduğu durumlarda E vitamini eksikliğinizi yok etmeniz ya da azaltmanız gerekiyor. Badem E vitamini bakımından bilinen en zengin gıdadır. Badem tüketebilirsiniz. Ispanak, fındık, avokado, zeytin ve brokoli de E vitamini bakımından zengin besinlerdir. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra iyice durulamazsanız yağlanma artacaktır. Lavanta saç yağlanması için bilinen en etkili yöntemlerden biridir. Banyodan sonra sıcak suya bir kaşık lavanta atarak demleyin ve bunu durulama suyu olarak kullanın. En etkili çözümlerden bir diğeri de çay ağacı yağıdır. Bu yağı kullandığınız şampuanın içine birkaç damla damlatarak karıştırın ve her banyoda kullanın.

Elma sirkesi de saçlarınızın yağlanmasına engel olur. Çok etkilidir ve banyo sonrası durulama suyu olarak hazırladığınız bir bardak suya birkaç damla damlatarak kullanabilirsiniz. Eğer düzenli olarak elma sirkesini bu şekilde kullanırsanız çok etkili bir sonuç alacaksınız. Limon da yağ düşmanı olarak bilinir ve büyük bir limonun suyunu sıkarak saçlarınızı durulayın. Beslenme düzeniniz sebebiyle de yağlanma olabileceğinden, çok yağlı besinler tüketiyorsanız saçlarınız kolayca yağlanır. Bu nedenle yağlı besinlerden uzak durmanızda fayda var. Jojoba yağı da bir diğer yöntemdir. Bu çözüm yöntemi pek bilinmese de çok etkili ve uzun süreli bir çözümdür. Jojoba yağı ile saç diplerinize yapacağınız masaj ile düzenli aralıklarla bunu uyguladığınız takdirde yağlanmanın çok azaldığını fark edeceksiniz.

Eğer bu yöntemleri düzenli olarak uygularsanız etkili sonuçlar alarak parlak, canlı ve temiz görünümlü saçlar elde edersiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net