Bilgii.net

Saç Neden Yağlanır? Yağlanmaması İçin Ne Yapılmalı?

19.10.2018
Saç Neden Yağlanır? Yağlanmaması İçin Ne Yapılmalı?

Saçlarınız hormonların hareketi, mineral ve vitaminler, ayrıca yorgunluk ve stres, terleme ve benzeri sebeplerden dolayı ve birazda vücudun yapısına göre çok hızlı ve yoğun bir şekilde yağlanabiliyor veya biraz daha hafif bir şekilde yağlanmalar hissedilebiliyor. Yağlanan saçlar ağırlaşıyor, güçsüzleşiyor ve bir süre sonra saçlarınız yağ ve kir kokmaya başlıyor. Bunu durdurmak için saç bakımını ihmal etmemeniz gerekiyor. Saç neden yağlanır? Yağlanmaması için ne yapılmalı?

Saç Neden Yağlanır?

 

Saç bakımımı düzenli olarak yapıyorum ama saç neden yağlanır? Benim saçım neden bu kadar yağlanıyor diye soranlar için, rahatlamaları açısından kısa bir bilgi verelim. Saçlarınız oldukça hızlı bir şekilde yağlanıyorsa, bu saç derinizde bulunan yağ salgılayan bezlerin çok fazla çalıştığını göstermektedir. Saç derinizde bulunan yağ bezleri, vücudunuzun her gözeneğinde bulunur ve bu bezelerin görevi ise deriyi nemli ve yumuşak tutmaktır. Dolayısıyla saçların ne kadar yağlandığı kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir durumdur. Saç derinizdeki yağ bezelerinin çok fazla çalışması haricinde, saçlarınızın yağlanmasının birçok farklı nedenleri olabilir. Örneğin eğer saçlarınızı düzenli olarak yıkamıyorsanız, saç derinizde yağ birikecek ve saçlarınızın yağlanmasına neden olacaktır.

Kalın telli ve kıvırcık saçlarda durum daha kötü, çünkü ince ve düz telli saçlara sahip olanlardan daha fazla yağı oranına sahiptir. Bunun yanı sıra hormon dengesizliğinden oluşan sorunlardan dolayı saç derisindeki yağın üretim miktarı artar ve haliyle saçlarınız yağlanır.

Saç Yağlanmaması İçin Ne Yapılmalı?

 

Saç yağlanmaması için ne yapılmalı? Bu soruyu internetten araştırsanız da, doktorunuza sorsanız da büyük ihtimalle aynı cevapları alacaksınız, çünkü saçların yağlanmaması için yapabileceğiniz en önemli şeylerden bir tanesi 2 veya 3 güne bir saçınızı yıkamak. Böylece saç derinizi ekstra yağlardan kurtarıp saç derinizde oluşacak yağın dengesini sağlamış olacaksınız. Bunun yanı sıra saç kremi kullanıyorsanız, saç kremlerini saçların dibine sürmeyin, aksine saçlarınızın uçlarına uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı ılık veya normal bir suda yıkadıktan sonra, duştan çıkmadan önce saçlarınızı soğuk suya tutup gözeneklerin tekrar küçülmesini sağlayabilirsiniz ki bu şekilde saç derisinden çıkacak yağın miktarını kontrol edebilesiniz. Eğer mutlaka saçınızın bakımını yapmak için herhangi bir bakım ürünü kullanmanız gerekiyorsa, ürünlerin bilgilerine dikkat ederek, yağlı saçlar için olan ürünleri kullanın.

Saçınızı çok fazla fırçalamayın. Çok fazla saçınızı fırçalamak, saç derisindeki yağ bezelerini tetikleyecektir ve haliyle saçlarınız yağlanmaya başlayacaktır. Saç derisinde bulunan yağ bezelerini tetikleyebilecek birçok madde bulunuyor, fakat genel anlamda normal ve düzenli bir şekilde saç bakımınızı yaparsanız, temizliğinizi yaparsanız, çok fazla saçlarınızda yağlanması sorunu yaşamıyorsunuz. Saçlarınızda mutlaka belirli bir miktarda yağın bulunması gerekiyor ki saç deriniz nemli kalsın, fakat çok yağlı olmaması için de saçlarınızın temizliğine ve bakımına dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle banyoya mutlaka 2 veya 3 güne bir girmeyi ihmal etmemeniz gerekir. Aksi takdirde kafanızda yağlar birikir, yağlar biriktikçe saç deriniz nefes alamaz hale gelir ve yavaş yavaş saçlarınız yağdan dolayı ağırlaşır ve bir süre sonra yağ ve kir kokmaya başlar.

Saç neden yağlanır? Yağlanamaması için ne yapılmalı? Soruları için olabildiğince kısa ve öz bilgi verilmiştir. Sizin de yağlı saçlarınız varsa veya saç derisinde bulunan yağı miktarını kontrol etmek istiyorsanız, yukarı yazılan tavsiyelere uyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net