Bilgii.net

Saç Kırıkları Neden Oluşur, Nasıl Geçer?

19.10.2018
Saç Kırıkları Neden Oluşur, Nasıl Geçer?

Birçok kişide veya özellikle kadınlarda saç kırıkları çok sık görülmektedir ve bunun birkaç farklı nedenleri olabilir. Birincisi saçlara düzenli bakım yapılmadığı için kırıklar oluşabilir. Kırıklara halk dilinde aynı zamanda saçlarda çatallaşmanın oluşması da denilmektedir. Bunun dışında, saçlarda perma veya boyama gibi kimyasal uygulamaların yapılması için saçların kırılmasına neden olabiliyor. Saç kırıkları neden oluşur, nasıl geçer? Saç kurutucuları ve düzleştiriciler, fön makinelerinin sürekli saça uygulanması saçların kırılma nedenleri arasında yer alır. Saçların sıkıca arkada atkuyruğu veya topuz olarak toplanması saç kırıklıklarını ortaya çıkarabiliyor. Bunların yanında saçınıza uygun olmayan bakım ürünlerinin kullanılması da ayrıca saçınıza kırıkların oluşması gibi zarar verebiliyor.

Yukarıda bahsettiğimiz saçın kırılma nedenlerinden, saçların ne kadar hassas ve kırılgan bir grup organ olduklarını anlayabilirsiniz. Saçlara organ demek bir tuhaf kaçacaktır, fakat vücudunuzda bulunan organlardan bir tanesidir. Saçlarınızda kırıklıkların meydana gelmemesi için, saçlarınıza çok hassas davranmanız gerekiyor. Saçlarınıza çok sık şekillendirici uygulamaları, gerek kimyasal olsun gerekse makine olarak yapılmamalıdır. Saçlar özel bir neden olmadığı sürece, mümkün olduğu kadar açık durmalıdır. Saçlarınız için kullanabileceğiniz sıkı lastiklerin yerine, dişli tokalar bulunur, onları kullanabilirsiniz. Saçlarınız sandığınızdan daha hassastır ve bu sebeple anında kırılabiliyor veya yıpranabiliyor. Saç sağlığınız, diğer bedensel sağlığınız kadar önemlidir ve saçınıza iyi değil, doğru bakım yapılmadığı sürece, saçlarınız sürekli olarak kırılacak, yıpranacak ve daha da kötüsü dökülebilir.

Saçlardan kırıkların olmaması için ve saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzayabilmesi için, saçlarınızı yılda bir defa kestirmeniz gerekiyor ki ne kadar düzenli saçınızı kestirirseniz, o kadar sağlıklı bir şekilde uzayacaklardır. Bunun dışında 2 veya 3 güne bir mutlaka saçlarınızı yıkamanız gerekiyor, fakat kurularken saçlarınızın nemli kalması gerekiyor. Saç kırıkları neden oluşur, nasıl geçer sorusunu internetten de araştırabilir ve nelerin yapılabileceği konusunda bilgi alabilirsiniz. Saçlarınızı çektiğiniz an, anında kopabilecek derecede hassas organlardır. Bu sebeple saçlarınıza çok iyi bakmanız gerekiyor. Saç kırıkları, saçlarınızın sağlığı bakımından es geçilecek bir durum değildir. Sizin ne kadar ilgiye ihtiyacınız varsa, saçların da ilgiye ihtiyacı vardır. Saçlarınızı küçümsemeyin veya kırıkları gördüğünüzde, boş ver demeyin.

Saçlarınızı sıcak tutmanız önemlidir. Saçlarınızın nemli olması ve saç derisi yağı oranının dengede olması önemlidir. Saçlarınızın kırılmaması için her zaman nemliyken tarayın. Tarağınızın geniş ve dişli olmasına dikkat edin. Saçlarınızda kırıkların oluşmaması için, içerisinde vazelin ve kolesterolün olduğu bakım ürünlerinden kaçının. Saçınıza elinizden geldiği kadar şekil vermeden, dolayısıyla saç şekillendirici maddeler ve makineler kullanmadan saçınızı kullanmaya çalışın. Aslında bunu yapabilirsiniz, hiç zor değil ve kötü mü görünürüm diye düşünmeyin. Sizi seven var olan saç modeliniz ile de sevecektir. Saç başta da belirtildiği üzere özellikle kadınlar için çok önemlidir. Kadınlar için aslında kadını kadın yapan unsurlardan bir tanesi saçtır. Saç olmadan birçok kadın kendisini kabul edemiyor.

Düşünün ki saçları komple sağlık nedenlerinden dolayı veya farklı sebeplerden dolayı dökülmüş bir kadının yaşadığı travmayı, berbat bir durumdur. Burada saç kırıkları neden oluşur, nasıl geçer konusuna baktık. Burada anlatılan konuları dikkate alırsanız, saçlarınız kırılmadan gür ve canlı, parlak saçlara sahip olabileceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net