Bilgii.net

Saç Cilası Nedir? – Neden ve Nasıl Yapılır?

19.10.2018
Saç Cilası Nedir? – Neden ve Nasıl Yapılır?

Her insan saçlarının güzel görünmesini ister ve bunun için saçları korumak, güzel görünmesini sağlamak ve canlı tutmak adına birçok yöntem uygulamaktadır. Ayrıca saç rengini değiştirmek, röfle yaptırmak gibi yöntemlerle farklı görünmek isteyebilir. Fakat bu işlemler sonrasında saçlarda renk farklılıkları, kızıllıklar veya turunculuklar görülebilmektedir. Saçta oluşan bu sorunların giderilmesi ve saçın daha canlı ve parlak görülmesi için saç cilası bakım yöntemi uygulanmaktadır.

Saç Cilası Ne İşe Yarar?

Güzel saçlara kavuşmak için yaptırdığımız işlemlerin kötü sonuçlarından kurtulmak saç cilası ile mümkün olabilmektedir. Saça uygulanan kimyasal işlemler sonrasında kopma, dökülme, kırılma ve elektriklenme gibi durumlarda saç bakım kremleri de kullanılabilir. Fakat saç bakım kremlerinin sonuç vermediği durumlarda saç cilası yöntemine başvurulmaktadır.

 • Saç cilası, boyama işlemi sonrasında saça canlılık kazandırmak,
 • Farklı renklerin uygulanmasıyla oluşan kötü sonuçları ortadan kaldırmak,
 • Röfle sonrası saçta oluşan sarı, yeşilimsi tutamları gidermek,
 • Boyama işlemi sonrası oluşan ton farklılıklarını gidermek,
 • Boyanın daha uzun süre saçta kalmasını sağlamak,
 • Renk akması sonucu oluşan kötü sonuçları ortadan kaldırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Saç Cilası Nasıl Yapılır?

Saçlarınızda saç cilası yapmayı gerektirecek bir durum oluşması durumunda kuaförünüzde ya da evde kendiniz saç cilası yapabilirsiniz.

Evde uygulama için hazır satılan saç cilalarını kullanabilir ya da malzemeleri ayrı ayrı satın alarak evinizde saç cilasını yapabilirsiniz. Fakat evde saç cilası için malzemeleri tek tek alarak yapmanız çokta tavsiye edilen bir durum değildir. Bir uzman yerine kendiniz saç cilası uygulamak istiyorsanız eğer hazır satılan saç cilalarını kullanmanız sizler için daha faydalı olacaktır.

Saç Cilası Nasıl Hazırlanır?

Saç cilası saç boyası kullanılarak elde edilen bir üründür. Bir nevi boyanın sulandırılmış hali olarak tabir edilmektedir. Saç cilası hazırlanırken, saç boyasının hazırlanmasında boyanın saça nüfus etmesi ve saç rengini açması için kullanılan oksidan krem kullanılmamaktadır. Oksidan krem yerine saç boyası sulandırılarak uygulanmaktadır. Fakat bazı durumlarda az miktarda olsa oksidan kremin eklenmesi gerekebilmektedir.

 • Saç cilası hazırlanırken saçımızın rengine uygun bir boya tercih edilmelidir. Örneğin saç rengimiz sarı ise kızıl veya siyah boya kullanmamamız gerekmektedir.
 • Kısa saçlara sahipseniz aldığınız boyanın tamamını kullanmamalısınız. Boya miktarını saçın uzunluğuna ve gürlüğüne göre belirlemeniz gerekmektedir. Orta uzunluktaki saçlar için yarım tüp, uzun ve gür saçlar için tam tüp boya kullanabilirsiniz.
 • Saç cilası hazırlanırken saç boyasını ılık su ile bir kase içerisinde sulu bir kıvam alana kadar karıştırmanız gerekmektedir.
 • Elde ettiğiniz sulu karışım içerisine saç kremi ekleyebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak argan yağı veya baden yağı karışım içerisine eklenebilir. Bu yağlar saçınızın yıpranmasının engellenmesi açısından önemlidir.
 • Hazırlanan karışım saçlarınızın uçlarından başlayarak uygulanır. Saç cilalama uygulaması sırasında saçlarınızın nemli olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Saç cilası uygulaması sırasında eldiven sonrasında ise akmasını engellemek için mutlaka bone kullanmalısınız.
 • Saç cila işlemi bittikten sonra yarım saat kadar beklenir ve saçlar ılık su ile durulanarak yıkanır.
 • Saç cilasını uyguladıktan sonra saçınıza nem veren maskeler uygulamanız faydalı olacaktır. Zeytinyağı, ceviz yağı, tatlı badem yağı gibi ürünler tercih edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net