Bilgii.net

Romatizma Nedir, Neden Olur, Belirtileri Ve Tedavisi

12.10.2018
Romatizma Nedir, Neden Olur, Belirtileri Ve Tedavisi

Romatizma insan hayatında hemen hemen her zaman ve her yaşta görülebilecek bir hastalıktır. Toplumda çoğu kişi romatizmanın sebebi olarak sıcak veya soğuk havaları söyler. Fakat bu yanlış bir bilgidir. Romatizma herkeste görülebilecek bir hastalıktır. Ama bu hastalığa en fazla dikkat etmesi gereken kilolu insanlardır. Romatizma kilolu insanlarda daha fazla ağrıya sebep olur. Bu ağrı ise eklemlerde şişliğe kadar gider. Tedavi edilmediği sürece de çok büyük rahatsızlıklara neden olur.

Romatizma Neden Olur?

Romatizma hastalığının en büyük nedeni vücuttaki kemik, eklem ve kasları birbirlerine bağlayan dokuların ya da bağların zarar görmesidir. Bu zararlar eklemlerde şişliklere ve hatta hareket kısıtlılığına yol açar. Bazı romatizma çeşitleri sadece eklemleri değil bağışıklık sistemini de etkiler. Romatizmanın kesin nedeni bilinmez. Fakat burada yaş, kilo, genetik durumlar ve çevresel faktörler önemlidir. Bunlara göre romatizma riskiniz artar veya azalır. Romatizmanın belirli bazı belirtileri vardır. Bu belirtileri hissettiğiniz zaman uzman doktora gözükmeniz gerekmektedir.

Romatizma Belirtileri Nelerdir?

Romatizma hastalığının aslında iki tür belirtisi vardır. Bunlardan ilki solunum sistemi ile ilgili olan belirtiler. Diğeri ise vücuttaki ağrılar sayesinde bilinen belirtilerdir. Romatizmada belli başlı belirtiler vardır. Bunlardan en fazla bilineni kaslarda ağrı ve kaslarda güçsüzlük başlamasıdır. Sırt ve bel ağrısı deride sertleşme yine bilinen belirtilerdir. Gözlerde kızarıklık, görme duyusunda son zamanlarda azalma yani kısacası görmede kayıp yaşamak romatizmanın belirtilerindendir. Nefes darlığı, kanlı balgam gibi şeyler son dönemde sıklaştıysa acilen uzman bir doktora gözükmeniz gerekmektedir. Çünkü romatizma belirtisi olmasının yanı sıra solunum sisteminiz ile ilgili de bir sıkıntınız olabilir. Ama romatizma için en çok eklem ve kastaki ağrılar belirti olarak görülür. Eklemlerde şişlik ve ağrı en bilinen belirtilerdendir. Ellerin soğuk havada beyazlaşması, sabahları vücudun çok sert bir biçimde olması ve sonrasında yavaş yavaş vücudun gevşemesi yine belirtilerdendir. Deride sertlikler oluşması ve ciltte bezler oluşmaya başlaması romatizmanın belirtilerindendir. Kendini güçsüz hissetme, bel ve sırt ağrısı en fazla görülen romatizma belirtisidir.

Romatizma Tedavisi

İlaç sektörü son yıllarda aşırı bir hızla gelişmektedir. Hemen hemen her hastalık için çare bulunmaya başlanmıştır. Romatizma tedavisi için de yeni yeni ilaçların piyasa girmesi ile birlikte hastalığın tedavisinde ciddi bir artış olmuştur. Fakat her hastalıkta olduğu gibi bazen ilaçlar da hastalığı tamamen ortadan kaldıramayabilir. Romatizma tedavisinde doktor ile hasta tabiri caizse tek bir vücut gibi çalışmalıdır. Yani işbirliği yapmaları gerekir. Belirli zamanlarda hastalığın derecesi yükselebilir. Bunun tedaviden önce bilinmesi gereklidir. Romatizma belki tedavi olarak çok uzun hatta ömür boyu sürebilir. Romatizma tedavisinde asıl amaç oluşan ağrıları dindirmek, yeni oluşacak ağrıları engellemek ve hastanın yaşam kalitesini artırmaktır. Bu tedavide fizik tedavi, ortopedi, rehabilitasyon gibi uzmanlık dallarından da gerekli durumlarda yardım istenebilir. Genel olarak bakıldığında romatizma sürekli yani kronik bir hastalıktır. Bu hastalık tamamen ortadan kalkmayabilir fakat burada asıl amaç hastalığı kontrol altına almak olacaktır. Sürekli uzman doktorlarla irtibat halinde olmalısınız. Düzenli olarak kontrollere gitmelisiniz. Böylece ağrınızı azaltır ve konforlu bir yaşama sahip olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net