Bilgii.net

Resim Öğretmenlerinin Maaşları – İşte Tüm Detaylar

19.10.2018
Resim Öğretmenlerinin Maaşları – İşte Tüm Detaylar

Resim öğretmenleri okullarda tıpkı diğer öğretmenler gibi kendilerine ayrılan ders saatlerinde öğrencilerine müfredat konuların aktarırlar. Bu dersin içeriği diğer derslerden farklı olarak uygulamalıdır. Diğer derslerde okuma ve yazma ağırlıklı öğrenme gerçekleşirken resim dersinde öğrenciler çizerek ifade etmeyi öğrenirler. Aslında öğrenmeden çok deneyim kazanma diyebilir. Doğayı, insanları ve diğer canlıları daha yakından tanımaya başlarlar. Renklerle tanışan öğrenciler resim dersi sayesinde belki yıllardır kendilerinde gizli olan cevherleri ortaya çıkarma şansı bulurlar.

Resim öğretmenleri bu keyifli ve bir o kadar da vizyon kazandırıcı dersin eğitimlerini verirken aylık diğer öğretmenler gibi bir maaşla çalışırlar.

Resim öğretmeni aslında bir sanatçıdır. Doğaya ve insanlara farklı bir bakış getirerek çizmeyi öğretir. Öğrencileri tabiatla buluşturur ve yoğun geçen ders saatlerine bir es vermek için en güzel anlardan bir tanesidir. Tıpkı diğer dersler gibi resim derslerine de belli saatler ayrılmıştır. Ancak bu dersin diğerlerinden bir farkı vardır. Renkli bir derstir. Renklerle ifade etmeyi öğrenirsiniz. Diğer derslerde zihin daha çok aktifken resim dersinde yaratıcılığınız konuşur. Hayal dünyanız harekete geçer. Böylece üzerinizdeki stres ve yorgunluğu kolayca atma şansı bulursunuz.

Resim Öğretmenlerinin Maaşı Ne Kadardır?

Resim öğretmenleri bu yıl maaşlarının ne kadar arttığını ve net maaşın hangi rakamlarla ifade ediyor. Aynı zamanda resim öğretmenliği mezunları veya üniversitede bu bölümü tercih edeceklerin de en çok merak ettiği konulardan biri resim öğretmeninin maaşının ne kadar olduğudur. Tıpkı diğer öğretmenler gibi resim öğretmenleri de 2018 yılı itibariyle 3290 tl net maaş alırlar. Bu maaş tam olarak 30 saatin karşılığı değildir. 30 saat dolu dolu derse giren bir öğretmenin maaşına yaklaşık 1000 tl daha eklenir.

Resim öğretmenlerinin genelde bir okulda girdiği ders saatleri düşük olur. Büyük okullarda saatleri doldurma imkânı olabilir. Dersi dolmayan öğretmenler başka okullarda ek ders ücretiyle öğretmenlik yaparak 30 saati tamamlayabilir.

Resim Öğretmenliği ve Öğrencilere Katkısı

Resim dersleri sanatsal derslerden biridir. Bu dersin öğretmenleri öğrencilere hayata, doğaya ve insanlara sanat gözüyle bakmayı öğretirler. Öğrencilerin çok boyutlu düşünmesinde, farklı yeteneklerinin ortaya çıkmasında etkili bir derstir. Bu dersin eğitimini alan öğrenciler varsa resim yeteneğini geliştirerek bu alanda kendilerini geliştirebilir. Böylece üniversitede tezhip veya resim bölümünü okuyabilirler. Resim dersleri sayesinde kendilerine yeni bir ilgi alanı yaratabilir, yeni bir meslek dalıyla tanışabilir veya hayatlarına renk katabilirler.

Günümüzde resim öğretmenlerinin maaşı da diğer öğretmenlerle aynı olduğundan ve maaşların ders saatlerine göre belirlenmesinden yola çıkarak bu bölümü tercih edebilirler. Resim öğretmenliği yetenek gerektiren bir bölümdür ve kendi içinde avantajlara sahiptir. Bu bölümü bitiren kişiler kamuda çalışabilir, özel kurs verebilir, Halk Eğitimlerde çalışabilir veya kendi sergilerini açabilir. Öğretmen olarak atanmaları için ise KPSS’den belli bir puan almalıdırlar. O yıl için gereken taban puanın üstünde alan öğretmenlerin atamaları gerçekleştirilir.

Resim öğretmenliği maaşları ve bölümün detayları, çalışma imkânları hakkında genel bilgileri sizlerle paylaştık. Son olarak öğretmen maaşlarının her yıl değiştiğini ve özel sektör ile kamu çalışanlarının maaşlarının farklı olacağını belirtmek isteriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net