Bilgii.net

Rektum Kanseri – Belirtileri ve Tedavisi

15.10.2018
Rektum Kanseri – Belirtileri ve Tedavisi

Kalın bağırsağın makata açılan kanalına rektum adı verilir. Kalın bağırsağın son bölümüdür ve kuyruk sokumu kemiğinin önünde yer alır. Bu bölgeden kaynaklanan kanserlere de rektum kanseri adı verilir. Bu bölgedeki kanserlerin çoğu buradaki poliplerden kaynaklanmaktadır.

Rektum kanserinin görülme sıklığı genellikle 40 yaş ve üstüdür. 50 yaş ve üzerine gelindikçe genellikle rektum kanserine yakalanma riski daha da artmaktadır. Rektum kanseri, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Erkeklerde görülme sıklığı %4.7 iken kadınlarda %3.2 dir. Ayrıca aile geçmişinde rektum kanseri olan bir kişinin de bu hastalığa yakalanma ihtimali de vardır. Düzensiz beslenme, hayvansal gıda ağırlıklı beslenme, sigara ve alkol tüketimi, lifli gıdaların tüketilmemesi gibi etkenler de rektum kanserine neden olabilmektedir.

Rektum Kanserinin Belirtileri

En sık rastlanan belirti dışkıda kan görülmesidir. Diğer belirtiler ise; dışkılama alışkanlıklarında değişiklik örneğin istikrarsız şekilde bir ishal bir kabız olmak, şiddetli kabızlık, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı, karın ağrısı ve karında kitle hissetme, dışkının incelmesi , halsizlik, vb belirtilerdir. Bazı durumlarda da bu belirtilerin hiç biri olmayabilir.

Genel olarak bu belirtiler her zaman insanlar tarafından ciddiye alınmamaktadır. Dışkıda oluşan kan çoğunlukla hemoroide yorulduğundan yeteri kadar önemsenmemektedir. İshal veya kabızlık durumları da genelde beslenme biçiminden kaynaklandığı düşünülmektedir. Erken teşhis kanser tedavisinden kesin çözüm alınabilmesi için önemlidir. Bu nedenle bu belirtiler hafife alınmamalı mutlaka 50 yaş üstü kişilerin düzenli kontrol yaptırmaları gerekmektedir.

Rektum Kanserinin Teşhisi

Rektum kanserinin teşhisine yarımcı olan tetkiklerden biri tam kan tahlil sonuçlarıdır. Anoskopi, kolonoskopi muhakkak uygulanır. İlaçlı kalın bağırsak röntgeni de bu yöntemlerdendir. Ayrıca parça alınıp biyopsi yapılmaktadır. Kimi durumlarda ise kanser hücresinin yayılıp yayılmadığını anlamak için MR, ultasonografi, tomografi gibi yöntemler de kullanılmaktadır. Tam teşhis için bu yöntemler muhakkak uygulanır. Çünkü doğru tedavinin uygulanması için teşhis önemlidir.

Rektum Kanserinin Tedavisi

Rektum kanserinin tedavisine başlamadan önce kanserin hangi evrede olduğu saptanır. Ardından rektum kanserinin evresine göre diğer organlara özellikle karaciğere yayılıp yayılmadığı tespit edilir. Evre teşhisinden sonra hastalığın türüne ve ilerleyişine göre kemoterapi veya ışın tedavisi uygulanır. Bu tedavilerin ardından çoğunlukla kesin çözüm için hasta ameliyat edilir. Bazı durumlarda kemoterapi ve ışın tedavisi olmadan önce hasta ameliyat edilebilmektedir. Yani ışın tedavisi ya da kemoterapi ameliyattan önce veya sonra yapılabilir. İlaçla tedavinin önce olmasının avantajı hastalığı tamamen kurutma ihtimalinin yüksek olmasıdır ve ameliyattan önce tümörün geriletilmesine yardımcı olmasıdır. Dezavantajı ise ameliyat edilecek süreyi geciktireceği için tedaviden net çözümler alınamaması ihtimalinin olmasıdır. Ama genel olarak ışın tedavisi rektum kanserinde çok iyi sonuçlar doğurmaktadır. Tümör kalın bağırsağı tamamen tıkamışsa bu süreçlerden önce hastanın bağırsağına endoskopik stent takılır. Yaşlı veya ameliyatı kaldıramayacak olan hastalara genellikle stentleme sonrasında ek girişim uygulanmayabilir.

Rektum kanseri tedavisi sonrasında sağ kalım oranı oldukça yüksektir. Nüks etme olasılığına karşın düzenli kontrol edilmesi gereklidir.

Gelişen teknolojiyle beraber de tedavi yöntemleri gelişmiş, daha da gelişmeye devam etmektedir. Bu nedenle her geçen gün hastalıktan tamamen kurtulma oranı da artmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net