Bilgii.net

Rehber Öğretmeni Maaşları – Rehber Öğretmenleri Ne Kadar Kazanıyor?

19.10.2018
Rehber Öğretmeni Maaşları – Rehber Öğretmenleri Ne Kadar Kazanıyor?

Rehber öğretmenliği, günümüzün popüler mesleklerinden birisidir. Rehber öğretmenliği mesleği tercih edilirken, rehber öğretmeni maaşları da göz önünde bulundurulan bir husustur. Fakat rehber öğretmeni maaşları konusuna değinmeden önce, bölüm hakkında biraz bilgi edinmek faydalı olacaktır.

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü, üniversitelerin tercih sıralarında üstlerde yer alan bölümlerden bir tanesidir. Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünde eğitim süresi dört yıldır. Üniversite sınavında TM-3 puan türüyle öğrenci alan psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünü kazanmak ve ilgili üniversitelerde bu bölüme yerleşmek için LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) sınavında LYS-1 (Matematik) ve LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) sınavlarına girmek gerekir.

Üniversitelerin eğitim fakültelerine bağlı olan psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden mezun olanlar psikolojik danışman veya rehber öğretmen olarak MEB’ e (Milli Eğitim Bakanlığı) bağlı devlet ve özel okullarda, rehberlik ve araştırma merkezlerinde, üniversitenin psikolojik danışma merkezlerinde, askeri birlikler içerisinde yer alan psikolojik danışma ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilirler. Ayrıca psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunları klinik psikoloji alanında yüksek lisans yaptıkları takdirde “klinik psikolog” ünvanı alarak bu alanda çalışabilirler. Fakat psikolojik danışmanlık ve rehberlik mezunları, tıp fakültesinde eğitim almadıkları için psikiyatrist olarak görev alamazlar.

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunları okullara atanma durumunda “rehber öğretmen ve psikolojik danışman” olarak; rehberlik araştırma merkezlerine atanmaları durumunda “psikolojik danışman” olarak; adliyeye atandıklarında ise “pedagog yani çocuk psikoloğu” olarak anılırlar. Belli şartlar dâhilinde de hastanelerde çalışabilirler.

Rehber Öğretmeni Olabilmek İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunları MEB’e bağlı okullarda ve merkezler görev almak için devlet tarafından atanları gerekir. Atanma için ise KPSS’ ye (Kamu Personel Seçme Sınavı) girmek gerekir. Bu sınavda genel kültür, genel yetenek, eğitim bilimleri ve öabt (öğretmenlik alan bilgisi testi) testlerini cevaplamaları gerekir.

Ayrıca bu alanda akademik kariyer düşünenler ALES’ e (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) girebilir ve üniversitede yüksek lisans yaparken, ayrıca ihtiyaca dönük olarak açılan “araştırma görevlisi” ilanına başvurabilirler. Araştırma görevlisi olmak için ise YDS’ ye (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) girerek gerekli olan puanın alınması gerekir.

Rehber Öğretmeni Maaşları Ne Kadardır?

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünü mezunlarının alacağı maaş her zaman merak konusudur. Okulda çalışılması durumunda ek ders müdür yardımcılarında olduğu gibi tam yatarsa 3.700 TL gibi bir maaş alınır. Rehberlik araştırma merkezinde ya da özel eğitim uygulama merkezinde çalışılması durumunda ise alınacak olan maaş biraz daha yüksek olacak ve 4.000 TL gibi bir maaş yatırılacaktır. Aynı zamanda adliyede çocuk psikoloğu ya da pedagog olarak çalışabilen psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunları, 3.700 TL ve 4.000 TL arası bir maaş alacaklardır. Klinik psikoloji alanında yüksek lisansını tamamlayan psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunları, hastane ya da sağlık kurumlarında klinik psikolog olarak da görev alabilirler. Burada ise maaş konusunda devreye hastane ortamı girer ve maaş miktarı bu doğrultuda belli olur.

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünün iş imkânı çok geniş bir yelpazede olduğu için maaşlar da bu doğrultuda farklılık gösterecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net