Bilgii.net

Reflüsü Olan Bebekler Ne Yemeli, Yememeli? Diyetisyen Cevaplıyor

16.10.2018
Reflüsü Olan Bebekler Ne Yemeli, Yememeli? Diyetisyen Cevaplıyor

Bebeklerde görülmekte olan reflü, mideye dikey olarak giden yemek borusunun son aşamasında bulunan kasın tam anlamıyla gelişememe sorunu nedeniyle içilen veya yenilen yemeklerin o son aşamadan bebeğin tekrar ağzına geri gelmesi durumu olarak belirtebiliriz. Bu duruma bir başka deyişle halk dilinde geğirmek denilen o hareketin sonucunda gerçekleşmesi de diyebiliriz. Genele oranla karşılaştırma yapar isek bebeklerin yarısında bu reflü sıkıntısı meydana gelmektedir. Bebeklerin ilk doğumundan itibaren 5 ay içerisinde neredeyse günde bir veya iki kere reflü sıkıntısı ile baş başa kalındığı bilinmektedir. Reflünün yemek borularında bulunan kasların pek de gelişmemesi sebebi ile bu durumları ortaya çıkardığından bahsettik. Reflü sıkıntısı çeken bebeğin kaslarındaki gelişme oranı ne kadar artar ise reflüye yakalanma oranının da düşüklük göstermesi muhtemel bir ihtimal olarak ön plana çıkmaktadır. Reflü geçiren bir bebeğin bu sıkıntısı genel anlamda kendiliğinden geçtiği görülmektedir.

Bazı bebeklerde reflü hastalığının oldukça etkili olabileceğinden de bahsetmek gerekmektedir. Reflüyü sert geçiren bebeklerde yemek borularında kuvvetli bir oranda reflü sıkıntısı gözlenmektedir. Bir bebek kusma problemi yaşıyor ise veya içmiş olduğu sütü az miktarda geri dışarı doğru çıkarıyor ise reflü hastalığı var anlamına da gelmemektedir. Çünkü bebeklerde bu durumlar genelde olabileceği için sıkıntılı bir durumunda ortaya çıktığı düşünülmemelidir.

Bebeklerde Görülen Reflü Sıkıntısını Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Emzirilecek olan bebeğin yatay pozisyonda değil de dikey bir pozisyon d emzirilmesi önemli olmaktadır. Bu sayede bebeğin reflüye yakalanma ihtimali oldukça düşük bir ihtimal olarak görülmektedir. Bebeğin süt içmesinin yanı sıra yemek yedirdikten sonra yine yatay değil de bir yarım saat süresi boyunca dikey pozisyonda oturtulması gerekir. Anne sütü ile beslenen bebekler için kullanılan biberonların ucunu çok az bir seviyede delerek az miktarlar ile süt bebeğe verilmelidir. Süt içirme işlemi devam ederken de belli aralıklar ile bebeğin gazının alınması oldukça önemli olmaktadır.

Bebeği reflü hastalığına yakalatmamak isteyen bir velinin bebeğin sıklıkla emzik kullanmasına izin vermemesi gerekir. Çünkü sık bir biçimde kullanılan emziğin bebeğin reflü olmasına sebebiyet vereceğinden dolayı ona göre tedbir alınarak emziğin sık kullanılmasının önüne geçilmelidir. Bebeği reflü hastalığına yakalanan kişilerin bebeklerini yüz üstü yatırmaları tavsiye edilir. Ama bebeklerin yüz üstü yatarak uyumaları bebeklerde görülen ani ölümlere sebebiyet vermektedir. Bu yüzden bebeklerin yüz üstü yatırılmaları kesinlikle önerilmemektedir.

Reflülü Bebekler Ne Yiyip Ne İçmelidir?

Reflü hastalığına yakalanmış bebeklerin öncelikli olarak anne sütünden asla vazgeçmemeleri gerekmektedir. Çünkü anne sütü bir bebek için hayati önem taşır ve anne sütü bebeklerde gaz yapma gibi sıkıntı ortaya çıkarmaz. Anne sütünün yanı sıra meyveli sütler de tercih edilebilir. Haşlanmış olan yumurtaları da bebeklere yedirmek reflüye yol açmaz. Reçel ve bal gibi bebeklere oldukça faydası olan besinlerin kesinlikle yenmesi gerekir. Bu besinler bebeklerde reflüye sebebiyet vermeyeceği gibi vücut gelişimleri açısından oldukça faydalıdır.

Bebeklerin reflü olmamasını sağlamak için kızartılmış olan et ve tavuk ürünlerinden kaçınılması gerekmektedir. Bunun yanında baklagillerin tümünden uzak durulmalıdır ki bebeklerde gaz oluşumu engellenmiş olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net