Bilgii.net

Reflü Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

27.11.2018
Reflü Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Mide içeriklerinin yemek borusuna ya da ağzına gelmesi durumuna reflü denmektedir. Sadece yetişkinlerde görüldüğü düşünülse de çocuklarda, yeni doğanlarda ve bebeklerde de görülen bir rahatsızlıktır. Hatta çocuklarda ve bebeklerde daha sık görülmektedir. Çünkü bebekler gıda alımı sırasında genellikle yatar pozisyonda olmaktadır. Ayrıca gıdaların mideye girmesini sağlayabilen kapakçık mekanizmasının henüz çok iyi çalışamamasından dolayı bebeklerde reflü hastalığı çok sık rastlanan durumdur.

Bebeklerde Reflünün Belirtileri

 • Sık sık kusma
 • Hıçkırık, geğirme
 • Yuttuğu sütü ve yiyecekleri geri çıkarması
 • Hırıltı ve geçmeyen öksürük
 • Ses kısıklığı
 • Sık yaşanan akciğer enfeksiyonları
 • Aşırı salya çıkarma
 • Salya akması
 • Gaz ve karın ağrısı nedeni ile aşırı ağlama
 • Sık gaz çıkarma
 • Uyku bozuklukları

Reflü olan bebeklerde genellikle bu tip belirtiler görülmektedir. Bunun dışında eğer bebeğinizde reflü varsa aç olsa bile yemek yemek istemez ve bundan dolayı da sinirlilik oluşur ve geceleri bebek uykusunda huzursuzluk olur. Reflüye sahip bebekler genellikle huzursuz olurlar. Çok sık kusmadan dolayı da yeterli büyüme gerçekleşmez bu yüzden de çok kilo alamaz.

Reflünün Nedenleri

Sindirim sisteminin gelişmemesi bebeklerde oluşan reflünün genellikle temel sebeplerindendir. Sindirim borusundaki kaslar gelişmediğinden dolayı yediği gıdaların mideden geri çıkmasını engelleyemez ve reflü çok bir şekilde oluşur. Bebeğinizin kısa ve dar borusu olması da reflünün nedenleri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte bebekte kas veya kalp gibi nörolojik problemlerin de olması durumunda reflü olabilmektedir. Bebekler yavaş bir sindirim sistemine sahiptirler bu yüzden bebeği fazla beslemek de reflüye neden olabilecek faktörler arasında yer almaktadır. Bunların dışında başka faktörlerin de reflüye neden olduğu görülmektedir.

 • Çevresel faktörler de bebekte reflü yapabileceği gözlemlenmiştir. Örneğin sigaraya maruz kalmak bunlardan bir tanesidir.
 • Obezite
 • Besin alerjisi
 • Beslenme alışkanlıklarında bozukluk olması

Tedavi Yöntemleri

Genellikle bebeklerde oluşan reflüler kendiliğinden geçmektedir. Fakat eğer reflü şiddetli bir şekilde devam ediyorsa ilk olarak doktora gidilmesi gerekmektedir. Hafif bir şekilde olan reflüler için evde yapılan değişikliklerle de yapılabillir. Öncelikle bebeğinizi anne sütü ile beslemeye dikkat edin. Eğer bebek anne sütü değil de mama ile besleniyorsa koyulaştırılmış mamaları tercih etmeye çalışın. Yemekten sonra hemen yatırmamaya özen gösterin ve bebeğinizi 1 saat boyunca dik tutmaya çalışın. Bebeğinize yemek verirken yatar pozisyonda olması da reflüyü tetiklemektedir. Beslenme sonrası bebeğinizin sırtını yavaşça sıvazlayarak gazını çıkartın fakat bebeğinizi omzunuza yatırmayın bu durum bebeğin karnında baskı oluşturarak yediklerini çıkartmasına sebep olabilir. Biberonla beslememeye çalışın çünkü bebek biberonla mamayı çekemeyebilir ve bu yüzden bebek hava yutabilir ve bu da reflüye neden olmaktadır.

Eğer biberonla besliyorsanız da biberonun ucunu kontrol edin. Biberonun emziği bebeğiniz için uygun olması gerekmektedir. Bundan dolayı büyüklüğünü seçerken bebeğinizin yaşına göre seçilmelidir. Biberonun emziğinin delik büyüklüğü de bir o kadar önemlidir. Çünkü eğer bebeğinize göre biraz daha büyükse bebeğiniz emme sırasında hava yutabilir ve bu durumda reflüyü tetikleyebilir. Karın içi basıncının olması da reflüye neden olabilmektedir. Bu nedenle bebeğinize çok sıkı kıyafetler giydirmemeye özen gösterin. Son olarak bebeklerde emzik kullanımı da reflünün azalmasında yardımcı olacaktır. Çünkü emzik bebekte tükürük salgısının artmasını sağlayarak reflünün azalmasını sağlayabilir

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net