Bilgii.net

Rahim Ağzı Kanseri Evleri ve Tedavisi

12.10.2018
Rahim Ağzı Kanseri Evleri ve Tedavisi

Halk arasında genellikle rahim kanseri ve rahim ağzı kanserinin aynı hastlalık olduğu düşünülür ancak oluştuğu bölge itibari ile ikisi birbirinden farklı rahatsızlıklardır. Şöyle ki rahim kanseri rahmin iç kısmında oluşan kanser hücreleri nedeni ile oluşurken, rahim ağzı kanseri serviks adı verilen ve rahim ile vajina arasında kalan bölgede oluşan kanser hücresinden kaynaklı oluşan hastalıktır. Oluştuğu bölge nedeni ile tıpben aslında Servisk kanseri olarak geçmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Evreleri Nelerdir?

Bir hastalığın tedavisin de eldeedilecek başarı da hastalığın hangi aşamada olduğu, erken teşhis olup olmadığı son derece önemli bir durum olmaktadır. Özellikle kanser hastalığı türlerinde bu durum hayati bir öneme sahiptir. Rahim ağzı kanserinin evreleri de şu şekildedir.

-1.Evre: Yalnızca serviks içerisinde yer alan ve bu bölge ile sınırlı olan kanser hücresi, bu evrede iken kanser hücresi muayene sırasında gözle görülebilir.

-2.Evre: Bu aşamada kanser serviks dışına çıkmış ve yakınlarda bulunan yumuşak doku ile vajina çevresine yayılmış durumda olur.

-3.Evre: Servisk dışında geniş alana yayılarak vajinayı sarmış ve artık ayaklar da özellikle şişmelere  ve idrar torbasına baskı yaparak doğru çalışmasına engel olacak vaziyete gelmiş olma durumudur.

-4.Evre: Bu evre birçok açıdan teklikeli ve artık tedavinin son derece güçleştiği evre olmaktadır. Bunun nedeni artık kanser hücresi yalnız servisk çevresinde değil çok daha uzak olan bölge ve organlara ulaşmıştır.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Hastalıklara dair ortaya çıkan belirtileri bilmek ve bunları doğru yorumlayabilmek bizi birçok hastalıktan tedavi olarak kurtulmayı sağlamaktadır. Ancak ne yazık ki kanser hastalığı türleri son derece sinsi hastalıklardır ve belirtileri kolay anlaşılmamaktadır. Özellikle kanser durmu birinci ve ikinci evrede iken neredyse hiç bir belirti ortaya çıkmamaktadır. Hastalığın bu aşama da tespiti ancak düzenli jinekolojik muayeneler ile anlaşılabilmektedir. Bu nedenle özellikle belli bir yaşın üzerinde olan kadınların mutlaka düzenli olarak jinekolojik muayene olması gerekmektedir. İlerleyen evreler de ise kendi biraz daha belli etmektedir. Hastalığın bu belirtileri şu şekildedir.

-Normal olarak yaşanan adet kanamalarının dışında ara dönemler de, cinsel ilişki sonrasında ve menopaza girildiği halde yaşanan ve normal olmayan vajinal kanamalar

-Sürekli olarak vajinadan gelen açık pembe akıntılar

-Son olarak normalde yaşanan adet durumunun dışına çıkarak daha uzun süren adet ve normalden fazla oluşan kanama durumu

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

Hastalığın tedavisi konusunda, birkaç tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri hastalığın evresine göre belirlenmektedir. Erken teşhis aşamasında genel de küçük cerrahi müdahale ile serviks bölgesinde oluşan hücreler temizlenmektedir. Duruma göre cerrahi işlem esnasında yumurtalıklarda alınmaktadır. Kanser evresi daha ileri seviyede olduğunda ise hem bölgeden kanser hücresi temizlenmekte hem de başka tedaviler uygulanmaktadır. Bunlardan en önemlisi kemoterapi ve radyoterapi olmaktadır. Kemoterapi ilaç ile gerçekleştirilen tedavi yöntemidir ve ağız yolu veya damardan verilen ilaçlar ile kanser hücrelerini yok etme işlemine verilen isim olmaktadır. Radyoterapi ise, dışarıdan vücuda verilen radyoaktif ışınlar ile kanser hücresi yok edilmeye çalışılır.   Hastalığın aşamasına göre bu tedaviyöntemlerinden bir veya her ikisi uygulanabilmektedir. Uygulanacak tedaviye uzman doktorunuz karar vermekte ve uygulamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net