Bilgii.net

Psikolog Maaşları – Psikolog Olmak İster Misiniz?

19.10.2018
Psikolog Maaşları – Psikolog Olmak İster Misiniz?

Psikoloji, insan yaşamını büyük ölçüde etkiliyor. Özellikle bunalım ve depresyon yaşadığımızda psikologlara danışarak onlardan yardım alırız. Türkiye’de en çok merak edilen konulardan birisi de psikolog olan bireylerin ne kadar maaş aldıklarıdır. Psikologların maaşı çalıştıklar sektöre göre değişebiliyor. Ortalama 2700 ve 3500 TL arası maaş alan psikologlar özel sektörde çalışarak 5 bin TL ye kadar maaş alabilmektedirler. Ancak kendi kliniğini açan psikologların aldıkları ücret daha değişken olabilir.

Psikolog, insanlar ve hayvanların davranışlarını inceler. Daha çok insan psikolojisi üstünde duran psikologlar, insanların birbirleri ve çevreleriyle nasıl bir araya geldiğini ve birbirleriyle nasıl etkileşim içerisinde olduğuyla ilgilenir. Bireylerin duygusal ve davranışlarını yorumlar ve inceler. Onların inançlarından, etkilendikleri olaylara kadar yaşadığı her türlü olay ve deneyimle ilgilenir. Ancak ülkemizde psikologlar sadece insanların derdini ve sıkıntısını dinlediği ya da insanların karakter analizini yapan bireyler olarak görülüyor. Ülkemizde gelişmeye yeni başlayan psikoloji, daha çok bilim dalı olarak tanıtılıyor. Bu yüzden insanlar da bu mesleğe ön yargılı olarak yaklaşabiliyor. Peki psikolog nasıl olunur, işi gereği ne yapar ve ne yapmaz?

İnsanların ve hayvanların davranışlarını inceleyen psikolog, onların sebeplerini araştırır. Kişilerin duygusal değişikliklerini ve düşünme tarzlarını analiz ederek bu konuda araştırmalar yapar. Ruhsal soruları olan insanlarla görüşür ve konuşur, onların problemlerine varsayımlar oluştururlar. Daha sonra psikolog bu varsayımlar içerisinde terapi tekniklerinden bir tedavi yöntemi oluşturur. Kişilerin hayatlarını negatif olarak etkileyen durumları saptamaya çalışır ve yöntemlerini onlarla paylaşır. Psikologlara günlük yaşantınızla yaşadığınız sorunları paylaşabilir onların sorun çözme becerilerinden faydalanabilirsiniz. Çünkü onlar insanların psikoloji ve ruhsal hastalıklarına çözüm ve tedavi bulurlar.

Bir psikologda olması gereken özellikler nelerdir:

  • Canlılar için psikolojik testler yapmak ve sonuçlarını değerlendirmek
  • Hastanın özel yaşamına sadık kalmak
  • Danışan kişiye gözlemler, anketler yaparak onu anlamaya çalışması
  • Kişiye yönelik bir tedavi planı hazırlamak
  • Kişinin ruhsal, duygusal ve davranışsak bozukluklarını saptamak ve onlara çözümler bulmak
  • Tedavi hakkında kişinin yakınlarını bilgilendirmek
  • Değerlendirme sonuçlarını paylaşmak ve rapor hazırlamak

Psikolog nasıl olunur peki?

Psikolog olmak için üniversitelerin Fen ve Edebiyat fakültelerinde bulunan Psikoloji bölümünü kazanmaları gerekir. Alacakları dört yıllık eğitimleri boyunca sosyal psikoloji, gelişim psikolojisi, klinik, endüstriyel, çocuk, öğrenme ve eğitim psikolojisi gibi birçok konuda eğitim görecektir. Bu derslerin yanında felsefe, sosyoloji gibi dersler de görerek kendilerini geliştirmektedirler.

Psikoloji mezunları nerede çalışırlar?

Psikoloji mezunu olan kişiler psikolog oldukları takdirde danışmanlık şirketlerinde ya da günümüzde daha çok tercih edilen hastane ve kliniklerde çalışma imkanı bulabilirler. Ayrıca çeşitli şirketlerin insan kaynakları bölümlerinde ve reklamcılık şirketlerinde iş bulabilirler. Eğitim alanında eğitim alanlar ise okullarda, kreşlerde ve bu gibi eğitim kurumlarında çalışabilirler. Öğrencilere danışmanlık yaparlar ve okulla ilgili uyum sorunu yaşayanlara yardımcı olmaya çalışırlar. Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilere de destek olurlar. Psikologların bir diğer çalıştıkları yer ise adli kurumlardır. Boşanmak isteyen çiftlerin çocukların velayetini kime verecekleri konusunda hakime yardımcı olurlar. Günümüzde çoğu psikolog kendi kliniklerini ofislerini açarak insanlara yardımcı oluyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net