Bilgii.net

Protein Tozu Zararlı mı?

22.02.2019
Protein Tozu Zararlı mı?

Protein tozu denildiğinde insanların pek çoğu bu konuya mesafeli olarak yaklaşmakta. Zararlı olduğu düşünülen protein tozu özellikle sporcular tarafından vücuttaki eksik proteinin tamamlanması amacıyla kullanılmakta. Elbette protein tozu zararlı mı yoksa zararlı değil mi bu tamamen kişinin kullanımına bağlı olarak değişkenlik gösteren bir durum.

Protein Tozu Nedir?

Protein tozu kişinin beslenmesini destekleyen bir üründür. Aslında günümüzde marketlerde satılan tüm ürünler gibi protein tozu da bir ihtiyaç olarak nitelendirilebilir. Öncelikle bunun bir hormon ya da ilaç olmadığını bilmek gerekmekte. Protein tozu peynirden üretilen, et ve sütün içerisinde de bulunan önemli besin maddelerinin toz haline getirilmesiyle oluşan bir üründür.

Protein Tozu Sarkma Yapar mı?

Protein tozunun vücutta sarkma yapması tamamen alınan ilaçlarla ilgilidir. Günümüzde özellikle vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar kaslarını diri tutmak için çeşitli ilaçlarla birlikte protein tozu da kullanmaktalar. Burada protein tozunun kullanılması tamamen organik olmasından dolayıdır. Ancak ilerleyen yıllarda kişi vücut geliştirme sporunu bıraktığında bunun geri dönüşü sarkmalar şeklinde görülebilir. Ancak bu sarkmalar tek başına protein tozunun etkisinden değildir.

Kimler Protein Tozu Kullanmamalı?

Her ne kadar protein tozu organik bir ürün olsa da içerdiği laktoz, bazı kişilerin bu ürünü kullanmasına engel olmaktadır. Bilindiği gibi laktoz sütün içerisinde bulunan bir maddedir. Aynı madde protein tozu içerisinde de bulunmakta. Vücudunda laktoz hassasiyeti bulunanlar, laktoz kullanımına dikkat etmesi gerekenler için protein tozu tehlike oluşturabilir. Ancak gıda endüstrisi bu durumun farkında olduğu için laktoz hassasiyeti bulunan kişiler için farklı protein tozları geliştirilmiştir. Laktoz hassasiyeti olanların kullanmaları gereken protein tozu çeşidi “İzole Whey” adını taşımaktadır. Bu protein tozu bünyesinde %0 laktoz barındırmaktadır. Protein tozu kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi de tavsiye edilen oranın dışında kullanmamaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. emine dedi ki:

    herşeyin doğalı güzel vücudun dengesini bozmak yanlış.

Bilgii.net