Bilgii.net

Protein eksikliği Nedir, Neden olur, Zararları nelerdir?

12.10.2018
Protein eksikliği Nedir, Neden olur, Zararları nelerdir?

Protein Nedir?

Vücudun savunma mekanizmasının temel taşlarından biridir protein. Aminoasitler birleşerek protein moleküllerini oluşturur. Protein vücudumuz  için çok önemlidir.tüm canlılar hücrelerden oluşmaktadır. Hücrelerin temel bileşenleri proteinlerdir. Protein vücudun dışarıdan gelen mikroplar ile savaşmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir, hücre ve dokuları yeniler. protein çeşitlerini hayvansal ve bitkisel olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Hayvansal proteinler arasında et balık yumurta ve peyniri sayabiliriz. Bitkisel proteinler ise soya fasulyesi, muz, havuç, fıstık yulaf vb.besinleri sayabiliriz. Protein insanlar hatta tüm canlıların tükettiği ve sürekli kazanımını sağlaması gereken bir bileşiktir. Her sağlıklı bireyin günde alması gereken protein miktarı vardır. Bu miktar erkekler için 55 gr. kadınlar içinse 45 gr. olarak belirlenmiştir. Eksikliğinde saymakla bitiremeyeceğimiz belirtileri oluşur. Proteinler  yetersiz beslenme ve bazı hastalıklar böbrek ve karaciğer gibi protein yetersizliğine neden olabilir.

Protein Eksikliği Belirtileri

  • En belirgin özelliği vücudunuzun herhangi bir yerinde şişlik oluşması. Bu şişlik yüz göz elller ve ayaklarda farkedilir derecede olabilir. Diğer bir adıyla şişliğe ödem denir.
  • Sık sık hastalanırsınız. Eskisi kadar çabuk iyileşemezsiniz.
  • Ciltte döküntü, öksürük ,hapşırık allerjik reaksiyonlar görebilirsiniz.
  • Kilo kaybı yaşarsınız ve bu kayıplar kaslardan olur.
  • Uyumakta güçlük yaşarsınız baş ağrılarınız artar.
  • Sindirim sisteminiz gerektiği kadar çalışmaz. Ne yazık ki buda karın ağrılarına yol açar.
  • Saçların olması gerekenden daha fazla dökülmesi, protein eksikliği belirtilerindendir.
  • Aşırı yorgunluk hissi, diş eti kanamaları, el ve ayak tırnaklarının durduk yere kırılmaları,
  • Vücutta oluşan yaraların daha geç iyileşmesine sebep olur.

sizde bunun gibi belirtiler yaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmenizde fayda olacaktır.

Protein Eksikliğine Karşı Öneriler

bol bol et ve balık tüketin, Yağ protein emilimini azaltır.Yağda pişmiş besinlerden uzak durun .daha çok fırında ve buharda pişen besinleri tercih edebilirsiniz.Proteinin hayatımızdaki önemi büyüktür.

Protein genç ve güzel görünmenizi sağlar. Deri hücrelerinin yenilenmesinde payı büyüktür. Süt ve süt ürünleride protein yönünden zengindir. Özellikle çocuklarda büyümeyi sağlar, yetişkinlerde ise hücre yenilenmesini sağlar. Derinin daha genç görünüm kazanmasını sağlar. Sporcular kaslarının daha hızlı büyümesi için protein takviyesine ihtiyaç duyarlar. Belirli bir süre boyunca protein ihtiyacını besinlerden karşılıyor olsak da zaman içerisinde farklı takviye protein gereksinimi duyulacaktır. Gereksinimin temel nedeni ise vücudun ihtiyacı olan proteinlerin tamamını alabilmesi için çok fazla beslenmek zorunda kalınmasıdır.  Fazla beslenme yapıldığında ve özellikle dengesiz beslenmede aşırı kilolar alabilir veya vücutta yağlanmalar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden protein tozu kullanabilmektedirler. Ama gerektiği ölçülerde bir uzman eşliğinde. Çünkü fazlasıda vücuda zarar verecektir. Eğer ciddi bir kronik rahatsızlığınız varsa bol bol protein kullanayım diyerek kendinize zarar vermeyin mutlaka doktorunuza danışın, çünkü mutlaka yan etkileri olcaktır bu durumun.

Kısaca protein vücudumuzun en önemli yapı taşlarındandır. Sağlığımız için hasta olmadan değerini bilmeliyiz. Sebze, meyve, et ve süt her tür besinden tüketmeye özen göstermeliyiz. Her bir besinde farklı bir protein vücudumuzun farklı ihtiyaçlarını karşılayacak farklı mineral vardır. Bunun için doktorumuzun önerilerini dikkate alarak daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmemiz için en kaliteli en sağlıklı besinleri tercih etmeyi unutmayalım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net