Bilgii.net

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

08.10.2018
Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Evlerde ve iş yerlerinde bulunan petekler en çok kirlenen ve kirin biriktiği yerlerdir. Petekler kapalı bir alanda olduğundan maalesef içini temizlemek için peteği açıp öyle temizliğinizi yapmanız gerekiyor. Petek temizliği nasıl yapılır, burada kısaca bundan bahsedeceğiz ve sonrasında belki sizde evinizdeki petekleri temizlemeye çalışabilirsiniz. Aslında her şey çok basit, fakat sadece doğru yöntemleri bilmek gerekiyor.

Petek Temizliği

Petek temizliği öncelikle verimli bir sıcaklık elde etmek için mutlaka yapmanız gereken bir işlemdir. Petek temizliğini, peteğin kapaklarını açarak yapabilirsiniz, fakat diğer yandan bütün peteğin komple temizlenmesi için, uzmanlardan yardım almanız gerekebilir. Peteğin sadece dış kısmını temizlemeniz yetmez, aralıklı olarak petek borularının içinin de temizlenmesi gerekiyor. Aksi takdirde peteklerden verimli ısı alamaz ve sadece sürekli arızalarla uğraşırsınız ki bu yaşanmaya bir durum değil, fakat olmaması elbette tercih edilir. Petekleri temizlemediğiniz sürece, mutlaka tıkanıklıklar, hava kaçakları ve benzeri sorunlarla karşılaşacaksınız. Petekler gerçekten göründüğünden daha hassastır ve temizlikte her yerde olduğu gibi peteklerde de, iç ve dış olmak üzere çok önemlidir. Peteğin dış temizliğini siz yapabilirsiniz, fakat boruların iç temizliği için mutlaka özel temizlik firmalarına başvurmanız gerekir.

Petek Temizliği Önemi

Petek temizliğinin önemi, yukarıda da bahsedildiği üzere, verimli bir ısı alabilmek açısından önemlidir. Diğer yandan petek temizliği önemi olarak; kombiyi düşük dereceye getirip ideal ve verimli ısı elde edebilirsiniz. Petekler temizlendiği sürece, bütün kaloriferlerde eşit ve yüksek miktarda ısı verimi elde edebilirsiniz. Kombiye uzak olan kaloriferler bile çok yüksek ve sağlam bir şekilde ısınacaktır. Ayrıca en önemli konulardan bir tanesi ise, kombide doğalgaz israfı azaltılmış olacaktır. Petekler temiz olduğu sürece, kombinin pompası daha az çalışacak ve kombinin ömrü uzamış olacak. Petek temizliği yapılırken, petek koruyucu ilacı kullanılır. Bu sayede peteklerin paslanmaları engellenecek ve daha uzun yıllar kullanabilmenizi sağlayacak. Peteklerin temizlenmesi ayrıca borulardaki tıkanıklığın ve pisliklerin alınmasını sağlayacaktır.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliği nasıl yapılır? Kalorifer peteklerinizi temizlemek istiyorsanız, bunun için yapmanız gereken öncelikle peteğin dış kısmını ılık su ve deterjan ile temizlemek. Daha sonrasında peteğin içi, yani boruların içinin temizlenmesi için ise bu işi yapan firmalara başvurarak yardım alabilirsiniz. Petek borularının içini temizlemek kolay iş değildir ve mutlaka firmalardaki uzmanlar tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Temizlik işlemi yapılırken, boruların paslanmaması ve peteğin uzun ömürlü olması için farklı kimyasallar ve ilaçlar kullanılmaktadır. Bu sebeple petek içi temizliğinin, bu tür temizlik işleri yapan firmalara başvurarak yaptırmak en doğrusu olmaktadır. Bunun için de, bir tane firma ile anlaşıyorsunuz, hangi gün müsaitseniz, müsait olduğunuz gün için randevu alıyorsunuz ve firma evinize veya iş yerinize bir ekip göndererek peteklerinizin temizliğinin yapılmasını sağlıyor.

Bu işlem aralıklı olarak düzenli yapılması çok önemlidir. Bu şekilde bir peteği yıllarca kullanabilir ve kombinizin de uzun yıllar arıza yapmadan çalışmasını sağlar. Birçok kişi petek temizliğini çok fazla önemsemez ve sadece suyunu akıtarak havasını almaya çalışırlar, fakat peteklerin mutlaka düzenli aralıklarda, örneğin yılda bir defa veya belki 2 yılda bir defa mutlaka iç ve dış olarak temizlenmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net