Bilgii.net

Penceresiz Odalar İçin Havalandırma Ve Aydınlatma Önerileri

11.10.2018
Penceresiz Odalar İçin Havalandırma Ve Aydınlatma Önerileri

Dünya üzerinde insan nüfusu gün geçtikçe artmaktadır. Durum böyle olunca insanlar için yeni yaşam alanları açılıyor. Fakat bu yaşam alanları için doğayı katletmemek adına, genellikle binaların çoğunlukta olduğu yerlere yeni yeni binalar yapılır. Yeni bina yapılması demek daha fazla insan için yaşam alanı oluşturmak demektir. Yeni binalarda daha küçük daireler yaparak daire sayısını artırmak planlanır. Hem böylelikle yerden tasarruf edilir ve de daha fazla insan binada yaşar. Böyle bir durumda da evlerin içlerinde bazı kusurlar olabilir. İlk ve en büyük kusur evin küçük olmasıdır. Onun dışında ise belirli durumlardan dolayı evlerde bazı odalarda pencereler olmayabilir. Bunun bazı sebepleri vardır. Mimari açıdan pencere konulmamış olabilir, oda apartman boşluğuna baktığında dolayı pencere konulmayabilir ya da iki bina birbirine yapışıktır durum böyle olunca da odada pencere bulunmaması gayet normal bir durumdur. Penceresiz odalarda en büyük sorun aydınlatma ve havalandırmadır. Ayrıca duvarlarınızı çeşitli doğa veya manzara posterleri ile kaplarsanız bir nebze de olsa evin içerisine ferahlık katabilirsiniz. Yine evin içerisinde süs bitkileri veya yapay bitkiler alarak dış dünya ile evinizin iletişimini koparmamış olursunuz.

Penceresiz Odalarda Aydınlatma

Bir odanın penceresiz olması o odanın her şeyine etki ediyor. Pencere olmadığından bu tarz odalar boğucu yani kasvetli bir durumdadır. Penceresiz odanın en büyük dezavantajı karanlık olmasıdır. Pencere olmadığından doğal bir ışıklandırma yoktur. Bu yüzden karanlık odalar dizayn edileceği zaman en fazla önem aydınlatmaya verilir. Yani penceresiz odalar dizayn edilirken yapay ışıklandırmalara çok dikkat edilmesi gerekir. Penceresiz odalar için ışıklandırma dışında duvar boyası da önemlidir. Genellikle bu tarz odalarda açık renk kullanılmalıdır. Çünkü odadaki aydınlatmaya katkı sağlayacaktır. Ayrıca odada kullanılacak her türlü mobilya ve halı gibi eşyalar yine açık renkli olmalıdır. Odada kullanılan eşyalara bol desen ve detaydan kaçınılmalıdır. Kısacası doğal bir ışık kaynağı olmayan bu odalardan aydınlatma konusunda maksimum verim almak gerekir. Ayrıca penceresiz odaların tek sorunu ışık değildir. Aynı zamanda en büyük problemlerden biri de havalandırmanın olmamasıdır.

Penceresiz Odalarda Havalandırma

Pencereler evlerin dış dünya ile bağlantısını oluşturan en önemli ayrıntısıdır. Bundan dolayı penceresi olmayan bir oda veya ev insanı psikolojik yönden kötü etkileyebilir. Kısaca insana tutsaklık yani hapis hissi verebilir. Burada da en büyük sorun olarak havasızlık ön plana çıkar. Özellikle boğucu havalarda odadaki hava dengesini sağlamak için havalandırma çok önemlidir. Çünkü havalandırma oda veya ev içerisindeki temiz havayı ayarlamak için çok önemlidir. Yani evdeki kaliteyi artırır. Penceresi olmayan bir evde hava kalitesini yükseltmek yaşam kalitesini yükseltmek demektir. Penceresiz odalarda havalandırma problemi ise birazcık zorluk çıkarabilir. Bu sorunu gidermek için en önemli ve pratik yol tavan pervanesidir. Hem aydınlatma hem de pervane sayesinde havalandırma yapma özelliğine sahiptir. Böylelikle penceresiz evlerin en büyük iki sıkıntısını giderebilir. Tavan pervaneleri çok şık bir görünüme sahiptir. Özellikle havalandırma konusunda da çok etkilidir. Odalardan odalara bu durumlar farklılık gösterebilir. Çünkü oda rutubet yapacak bir oda ise nem önleyici cihazlar kullanılmalıdır.

 Yatak Odasında Klima

 

Sosyal Yaşam Alanlarında Hava Temizleyen Bitkiler

 

Daha Az Mobilya Kullanın

 

Romantik Mumlar Ve Yağlar

Pencerenizi Kendiniz Yapın

 

Gerçek Bir Pencere Yaptırın

 

Olmazsa Olmaz Aynalar

Ferahlık İçin Açık Renk Duvarlar

 

Sanat Pencereniz Olsun

 

Metalik Ürünleri Tercih Edin

 

Şatafattan Uzaklaşın

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net