Bilgii.net

Penceresiz Odalar İçin Dekorasyon Önerileri

11.10.2018
Penceresiz Odalar İçin Dekorasyon Önerileri

Günümüzde şehirleşmenin artması, ev mimarisinin tamamen değişmesine ve eski kurallarından ayrılmasına sebep olmuştur. Özellikle eskiden düşünülemeyen ve insanların çılgınlık olarak gördüğü penceresiz evler ve odalar, bu konuda farklı bir dekorasyon uygulamasına yol açtı. Pencereleri olmayan odalar artık günümüzde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Odanın içinde pencere olmaz ve ışık gelmesine imkan sağlanmaz. Fakat kişiler buna bir çözüm aramak için yeni yöntemler geliştirmeye çalışırlar. Kontrast oluşturmaya çalışan kişiler ve uyum yakalamaya çalışan uzmanların hepsinin amacı aynıdır: Penceresiz bir oda farkındalığına izin vermemek. Zaten dekorasyonun en önemli özelliklerinden bir tanesi de, evde bulunan ve fark edilmesi istenmeyen konuların bu sayede kapatılmasıdır. Elbette böyle durumlarda, evin mimarisine ve tasarımına uyarak hareket etmek çok daha yerinde olacaktır. Bu sayede dekorasyon daha başarılı sonuçlar verecektir. Kişiler, bu formlarda odalar tasarlamak için sadece profesyonel kişilerden yardım almak zorunda değildirler. Aslında penceresiz odalar için belirlenen dekorasyon fikirleri, genel olarak bilinmekte ve bu yazının da konusunu oluşturmaktadır.

Penceresiz Odalar İçin Dekorasyon Önerileri

Penceresiz odalar; genel olarak evin ruh halini daha da karartmaya sebep olur. Bu yüzden dekorasyon fikirlerinde bu olumsuzluğu düzeltmek için gerekli olan yollar seçilmelidir. Bu durumu kabullenmek yerine, yapılacak birkaç farklı detaylandırma sayesinde odada şık bir görüntü yakalanabilecektir.

  • Odada odak noktası seçmeniz gerekir. Bu sayede farklı bir dikkat çekme alanı oluşturulacaktır. Herhangi birisi odaya ilk adımını attığından itibaren, bu kişilerin dikkati odak noktasında toplanacak ve dikkatlice dizayn edilmiş odanın, bir pencereye sahip olmadığı görmeyecektir.
  • Sahte pencere oluşturmak, penceresiz odalar için oldukça dahiyane bir fikirdir. Pencere olmadığını fark ettirmemek için, odanın içerisinde seçilen bir noktaya ayna konulur. Bu aynanın iki yanına da perde asılır. Bu sayede kişiler pencere olmadığının farkına varamayacaklardır. Ekstra bir detayla uğraşmak isteyen kişiler, bunu pencere çerçevesi ile tamamlayabilir.
  • Penceresiz odalarda en önemli dekorasyon kurallarından bir tanesi ışık dağılımının eşit şekilde olmasıdır. Bu sayede odadaki penceresiz ortam göze çarpmaz. Bunun için yapılması gerekilen konu, tavana led ışıklar yerleştirmektir. Böylelikle daha canlı ve ferah bir oda görünümüz kazanılacaktır. Ayrıca odada daha farklı bir ambiyans yaratılması için gerekli adımlar sağlanmış olacaktır.
  • Odanın daha iyi görünmesi ve hissettirmesi için, doğru ampulleri tercih etmek gerekir. Bu doğru tercih sayesinde etraf daha aydınlık ve doğal görünür. Böylece renkleri sarıya yakın olan bu ampuller, odada herhangi bir pencere olmadığı açığını kapatacaktır. Aydınlatmanın sağlanması, bu anlamda daha doğru bir tercih yapıldığının göstergesi haline gelecektir.
  • Aynalardan faydalanmak, odadaki ışık dağılımını optimum seviyelere çıkartmak için faydalı olacaktır. Karşılıklı şekilde tercih edilecek olan aynalar sayesinde, odanın derinliği artacak ve penceresiz oda için en doğru dekorasyon uygulanacaktır.
  • Metal yüzler ayna kadar olmasa da, ışığı yansıtabilen farklı bir kabiliyeti içerisinde barındırmaktadır. Bu sayede evde kullanılacak olan metal yüzeyler, ışığın daha iyi bir şekilde dağılmasını sağlar. Dekorasyon esnasında kullanılacak kristaller de aynı etkiyi gösterecektir. Sadece bir tanesini değil, her ikisini de kullanmak; daha etkili bir sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Öneri : Penceresiz Odalar İçin Havalandırma Ve Aydınlatma Önerileri

Aynalar

Açık Renk Duvarlar

Duvarlarda Sanat

 Gizli Işıklar

Şeffaf Bölmeler

Sahte Pencere Yapın

Basit Çizgiler

Küçük Açık Renkli Mobilyalar

3 Boyutlu Balkon Duvar Kağıdı

Duvarlarda Aksesuarlar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net