Bilgii.net

Penceresiz Mutfak İçin Etkileyici Dekorasyon Önerileri

11.10.2018
Penceresiz Mutfak İçin Etkileyici Dekorasyon Önerileri

Dekorasyon, yaşanılan yeri kişinin kendi rahatına, göz zevkine, kullanım amaçlarına göre çeşitli objeler de kullanarak düzenlemesine denmektedir. Özellikle küçük alanların geniş gösterilmesi ya da kullanışlı hale getirilmesi için dekorasyon önemlidir. Bazı evlerde küçük veya penceresiz odalar bulunmaktadır. Eğer genişletme imkânı yok ise dekorasyon yaparak alanın büyük ve ferah hale getirilmesi mümkündür. Birkaç basit yöntemlerle herkesin uygulayabileceği dekorasyon önerileri vardır. Yazımızı devamında penceresiz mutfaklar için dekorasyon önerilerinden bahsedilecektir.

Penceresiz Mutfaklar

Özellikle büyük şehirlerde penceresiz mutfaklara çok rastlanmaktadır. Birbiri ile iç iç inşa edilen binaların çoğunda pencere kullanılmamaktadır. Genel olarak banyolar penceresiz inşa edilse de zaman zaman mutfaklar da penceresiz inşa edilebilmektedir. Penceresiz mutfakların ışık almaması sebebiyle, havalandırma ve aydınlatma sorunları ortaya çıkmaktadır. Sonradan genişletme veya pencere ekletme şansı olmadığından dolayı mutfağı kullanışlı hale getirmek için dekorasyon önerilerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Penceresiz Mutfaklar için Dekorasyon Önerileri Nelerdir?

Penceresiz mutfaklar için dekorasyon yaparken mutfağı aydınlık ve geniş gösterecek şekilde bir dekorasyon yapılmasına dikkat edilmelidir. Bazı dekorasyon hileleriyle penceresiz ve küçük mutfakların dezavantajı avantaja dönüştürülebilmektedir. Penceresiz mutfaklar için bazı dekorasyon önerileri aşağıdaki şekildedir:

Penceresiz mutfaklarda havalandırma sorunu olduğu için yemek kokusunu emen ve odayı temizleme özelliğine sahip yeşil bitkilerin mutfağa konulması gerekmektedir. Bur tür yeşil bitkiler, hem mutfağa renk katarak dekor oluşturacak hem de kokuları temizlemeye yarayacaktır. Bunun yanında çeşitli kokulu mumlar kullanarak kötü kokuların önüne geçmek mümkün olabilir. Mumlar, dekorasyon için de mutfakta güzel bir görüntü sağlamaktadır. Aynı zamanda, mutfağa uygun aspiratör de tercih edilebilmektedir. Aspiratörün özelliğine göre de mutfak eşyalarının ömrü de uzamaktadır.

Penceresiz mutfakların bir diğer sorunu ise aydınlatma problemidir. Güneş ışığı almayan mutfaklar olduğundan daha küçük görünmektedir. Bu nedenle, tezgah üstüne konulan uygun aydınlatmalarla mutfağın aydınlatma sorunu çözülmektedir. Bu aydınlatmalar çalıştığınız tezgahı aydınlatmalıdır. Kişinin kendinin bile kolaylıkla takabileceği led aydınlatmalar mevcuttur. Bu ledler mutfak dolaplarının altına takılması mutfak aydınlatması için önemli derecede faydalı olacaktır.

Bir diğer dekorasyon önerisi olarak mutfağın daha geniş ve ferah görünmesi için mutfak eşyaları minimum düzeyde olmalıdır. Fazla konulan eşyalar odanın daha da kalabalık görünmesine neden olmaktadır. Mutfak mobilyası olarak geniş tabloların kullanılması da mutfağın geniş görünmesine yardımcı olacaktır.

Aynı zamanda tavana yerleştirilen ışıklandırmayla mutfak eşit derecede aydınlatılmalıdır. Böylece daha ferah ve geniş mutfak görünümüne kavuşulacaktır. Aydınlatmada avizeler yerine led ışıkların tercih edilmesi gerekmektedir. Duvara yapışan ışıkların kullanılması daha avantajlı bir durumdur.

Mutfakta kapalı dolaplar yerine açık raflar kullanılmalıdır. Açık raflar ve duvarlar mutfağın daha geniş görünmesini sağlamaktadır. Ayrıca, duvar renginin beyaz ve mutfak eşyalarının da beyaz renkte olması aydınlık ve ferah bir ortamın oluşmasına yardımcı olacaktır.

Beyaz mutfakların yanı sıra mutfak dolaplarının beyaz renkte, duvarların ise dolapların renginden bir ton daha koyu renkte seçilmesi önerilmektedir. Bu sayede, dolaplar ön plana çıkmakta ve ışığı daha iyi yansıtmış olacaktır. Bu dekorasyon hamlesi de penceresiz mutfakların daha geniş ve ferah görünümde olmasına yardımcı olacaktır.

Penceresiz Mutfaklarda Aksesuar Kullanımı

Aydınlatma Her Zaman Önemlidir

Duvarları Verimli Kulanın

Kullanılmayan alanları için işlevsel dolaplar

Açık Renk Mobilyalar

Tavanı Kullanmaktan Çekinmeyin

Fransız Stili

Gizli Işıklar

Açık Renk Duvarlar

Aynalar

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net