Bilgii.net

Peeling Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

19.10.2018
Peeling Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

Havanın git gide kirlenmesi, toz, trafiğin yarattığı stres ve kirlilik ciltte tahrişe neden olabilir. Bu tip durumların neden olduğu tahrişten kurtulmak için peeling en etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Gün içerisinde kirler deri üzerinde kalın bir tabaka oluşturur. Bu da cildin eskisinden daha cansız ve solgun görünmesine sebep olur. Bu sebepten dolayı solgun ve cansız görünen cilt üzerinde bazı kimyasal solüsyonlar uygulanır. Bu işlem, çitteki donukluğu, solgunluğu, cansızlığı gidermek için ve ayrıca sivilce izlerini yok etmek için uygulanan bir işlemdir.

Peeling Nedir?

Cildin daha genç gözükmesi ve solgun olan yapının daha canlı hale getirilmesi için uygulanan bir yöntemdir. Sivilce izlerinin yok edilmesinde de kullanılır. İstenilen düzeydeki cilt üzerindeki tabakanın soyulması manasına gelir.

Peeling Hangi Durumlarda Uygulanır?

Akne ve sivilce izleri yoğun olan kişilerin bu izlerinin hafifletilmesinde peeling uygulanır ve olumlu sonuçlar alınır. Cildin daha genç gözükmesi için, yani ince kırışıklıklar ve derin kırışıklıkların tedavisinde uygulanır. Ventigo ve çillenme gibi cilt lekelerinin azaltılması için peeling yapılabilir ve sonucu şaşırtıcı derecede iyidir. Güneşten kaynaklı cilt hasarlarında da peeling uygulanması olumlu sonuç elde ettirir. Bunun yanı sıra geniş gözenekleri olan kişiler peeling yaparak gözeneklerinden kurtulabilir.

Peeling Ne İşe Yarar?

Peeling, yüzeysel, orta ve derin olmak üzere üç çeşittir. Ciltteki probleme göre hangisinin uygulanacağını belirlenir ve cilde uygulanır. Sonuçlar çoğunlukla olumludur.

Peeling sayesinde kusurlar giderilir, cilt daha pürüzsüz ve kusursuz görünür. Cilt ölü derilerden arınır. Böylece taze ve canlı cilde makyaj daha kolay uygulanır ve daha güzel görünür. Peelingin kırışık giderici etkisi vardır. Bunun yanı sıra kullanılan kremlerin deriye daha iyi nüfuz etmesini sağlar.

Peelingi duş sonrasında uygulamak daha faydalıdır. Çünkü duşta gözenekler açılır ve sonrasında uygulanan peeling daha olumlu sonuç verir.

Peeling Nasıl Yapılır?

Ciltteki ölü tabakayı yok etmek için en etkili yollardan birisi de peeling uygulamasıdır. Peelingi dairesel hareketler şeklinde cilde uygulamak gerekir. Burada en dikkat edilecek şeyler, peeling göz çevresine ve dudak kenarına uygulanmaz. Bu iki bölge haricinde kalan bütün cilde uygulamak mümkündür. Yuvarlak hareketlerle uygulanan peeling, bol su ile durulanmalı ve ciltte bırakılmamalıdır.

İlk kez peeling yaptıracak olan kişiler dikkatli olmalıdır. Çünkü herhangi bir alerjik durum yaşanması söz konusu olabilir. Peeling yüzde uygulanmadan önce ellerde denenebilir. Herhangi bir alerjik reaksiyon söz konusu değilse yüze uygulanmasında bir sakınca yoktur.

Evde doğal olarak peeling maskesi yapabilmek mümkündür. Bunun için de malzemeler oldukça basit ve her evde bulunabilecek türden. 1 tatlı kaşığı şeker ve 1 çay kaşığı zeytinyağı bu iş için yeterlidir. Şeker ve zeytinyağı iyice karıştırılır. Ardından dairesel hareketlerle yüze sürülür. Tabi göz çevresi ve dudak kenarına peeling uygulanmamalıdır. Yüz çevresinde peelingi 5-10 dakika bekletip ılık su ile durulamak gerekir. Ardından hassas bir şekilde cildi kurulamak lazımdır.

Peeling uygulanan ciltler olduğundan daha canlı, parlak ve sağlıklı görülmektedir. Bu sebepten dolayı haftada bir kere peeling uygulamak oldukça faydalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net