Bilgii.net

Paraben Nedir, Zararları Nelerdir?

19.10.2018
Paraben Nedir, Zararları Nelerdir?

Güzelliklerine ve kişisel bakımlarına önem veren hanımlar kozmetik ürünleriyle bir hayli içli dışlı olurlar. Hatta aldıkları ürünlerin cilde sağlayacağı yararları göz önünde bulundurduklarında yüksek fiyatlarını görmezden gelirler. Bugün kozmetik sektörü ciddi para sirkülasyonun olduğu bir sektördür. Üretici firmalar ve şirketler az harcamayla maksimum gelir elde etmek için bu ürünlerde zararlı kimyasallar kullanabilmektedirler. Bu yüzden bizler tarafından alınan ürünün içeriğinin okunması ve incelenmesi sağlık için önem arz etmektedir. Çünkü bu zararlı kimyasal maddeler geri dönüşü olmayan zararlar verebilir. Bu zararlı maddelerden biri de yazımızın konusunu oluşturan “paraben” adlı kimyasal maddedir. Peki “Paraben nedir?” gelin birlikte inceleyelim.

Paraben nedir?

Paraben; birçok alanda kullanılan bir maddedir. Örnek vermek gerekir ise bunların başında kozmetik sektörü ve bu sektöre has birçok ürün gelir. Temizlik ürünlerinin, ilaçların, cilt nemlendiricilerinin ve şampuanların yanı sıra gıda da bile parabene rastlanmaktadır. Paraben denilen şey tüm bu saydıklarımızın raf ömrünü uzatan, bozulmalarını önleyen üretim maliyeti düşük kimyasal bir maddedir. Sağlık için tehlikeli bir madde olduğundan paraben maddesi içermeyen ürünleri tercih etmeniz yararınıza olur. Bunun için de alacağınız ürünün içeriğini mutlaka incelemelisiniz. İçinde bulunan maddelerin ne olduğuna dair bir kısım her üründe mevcuttur. Okumadan geçmemenizi tavsiye ederiz. Bitki, sebze ve meyvelerde bile karşılaştığımız paraben onların daha uzun dayanmasını ve çabuk bozulmamalarını sağlamak amacıyla (eser miktarda) görülür. Bu parabenlere sentetik olmayışı sebebiyle zararsız denilebilir. Ayrıca eser miktarda bulunduğu için ve vücuttan kolay atıldığı için bu yargıya varmamız mümkündür.  Paraben gerek ürünlerde gerekse gıdalarda küf, mantar ve bakteri oluşumunu engellemek için kullanılmaktadır.

Kimler daha çok parabene maruz kalmaktadır?

Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde daha fazla yer aldığı için çoğunlukla kadınlar maruz kalmaktadır. Ama bu demek değildir ki erkekler parabene maruz kalmıyor. Bugün traş köpüğünde bile paraben adlı bu kimyasal maddeye rastlamak mümkün.

Paraben adlı kimyasal madde kansere sebebiyet verir mi?

Evet, Paraben kansere sebebiyet vermektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda meme kanserine yakalanan kişilerde paraben maddesine rastlanmıştır.

Paraben maddesinin zararları nelerdir?

Paraben kimyasal bir maddedir ve zararları vardır. Genel hatlarıyla bahsetmek gerekirse;

 • Paraben maddesi meme kanserine yol açar.
 • Word Health Organization (yani Dünya Sağlık Örgütü) verilerine göre Göğüs kanseri vakalarında tümor başına 20 nanogram paraben bulunmuştur.
 • Bağışıklık sistemini çökertirler
 • Ciltte alerji ve döküntülere sebep olurlar,
 • Hormonları taklit ederek hormon bozukluklarına sebep olurlar
 • Hatta paraben içeren ürünler hormonları bozmakla da kalmaz, erken ergenliğe bile sebep olabilirler.
 • Endokrin sisteminin görevini yerine getirmesini engellerler,
 • Zehirlidirler,
 • Egzama gibi cilt hastalıklarına sebebiyet verirler
 • Üreme bozukluğuna ve
 • Erken yaşlanmaya neden olurlar
 • Ultraviyole ışınlarına karşı korunmasız kılar, dolayısıyla cilt güneşin zararlı ışınlarını aldığı için erken yaşlanır,
 • Ayrıca cilt hücrelerinin daha çabuk ölmesine neden olur,
 • Paraben sadece sürdüğümüz yerde kalmaz dokulara bile nüfuz eder. Bu durumda oldukça sakıncalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net