Bilgii.net

Özgüven Kazanmanın Yolları – Psikolog Tavsiyeleri

15.10.2018
Özgüven Kazanmanın Yolları – Psikolog Tavsiyeleri

Özgüven kişinin kendine güven duyması demektir. Kendine güven duymayan bireylerin hayatta başarılı ve mutlu olmaları pek de mümkün değildir. Kendine inanmayı başaramayan bireyler yaptıkları işlerde inandırıcı olamazlar. Özgüven eksikliği her şeyden önce kişiye kendini olduğundan daha aşağıda bulunma hissi verir. Bu kişiler dünya çapında büyük işlere imza atacak yetiye sahip olsalar bile kendilerini sürekli başkalarının aşağısında görürler. Bu aşağılık hissi başarı için sağlam bir adım atma isteğini de ciddi anlamda kıran bir duygudur. Peki, kimlerde özgüven sorunu gözlenir? Özgüven nasıl kazanılır?

Özgüven Kazanmak İçin Basit Ama Etkili Yollar

 

Kendinize olan inancınızı kaybettiyseniz başladığı yere doğru yolculuk yapmanız gerekir. Özgüveninizi ilk olarak ne zaman kaybettiniz? Hangi olayla başladı? Bunu keşfetmek başta zor gibi gelse de geçmişe gittikçe sizi asıl yaralayan olay veya hareketi rahatlıkla bulabileceksiniz. Önce en yakın olayları hatırlayacaksınız, sonra bir geriye gideceksiniz. Sonra en geriye. Çocukluğunuza kadar sizi inciten olayları hatırladığınızda olaya bir de yetişkin gözüyle bakmayı deneyin. Gerçekten sizin zannettiğiniz gibi mi oldu? Yaşadığınız kırgınlıklar kendinizden vazgeçmenize değer mi? Çocukken yediğiniz bir tokat, duyduğunuz bir söz, incitici bir hareket etrafınıza duvarlar örmenize sebep olmuş olabilir. Gün geçtikçe bu duvarlar kalınlaşmış ve inancınızı kaybetmiş de olabilirsiniz. Ama tüm bu sorunlar tamir edilebilir bir özelliğe sahiptir. Özgüveninizi geri kazanabilirsiniz.

 

Sorunun Kaynağını Bulun: Yukarıda da değindiğimiz gibi size kendinizi değersiz hissettiren asıl olayı bulmaya çalışın. Bulduğunuzda o küçük hâlinizle değil de bir de olaya yetişkin kimliğinizle bakın. Karşı tarafın hatalı tutumunu kendinize yüklemeyin. Yaşadığınız her şey normaldi, değerli olmayı seçin.

Eksik Yanlarınızı Geliştirin: Özgüven sorunu yaşamanın başka bir nedeni herhangi bir konuda yetkin olmamaktır. Her konuda başarılı olmanız veya her şeyi bilmeniz gerekmiyor. Yaptığınız işte en iyi olmaya çalışmanız yeterlidir. İşinizi yaparken veya iletişim kurarken kendinize güvenmiyorsanız bir yerlerde eksikleriniz vardır ve bu durum beden dilinize de yansıyordur. Farkında olmadan iç dünyanızda o eksikliklere odaklandığınız için sağlıklı iletişim kurmayı başaramayabilirsiniz. Daha fazla sızlanmayı bırakıp artık daha iyi olmak için çabalayın. Başarılı olduğu bir işte özgüven sorunu yaşayan kimse yoktur.

Mükemmeliyetçilikten Kurtulun: Bazı kişiler sevilmek ve kabul görmek için mükemmel olmaları gerektiğini düşünür. Oysa çok sevilen veya kabul gören kişilerin mükemmel olduğu söylenemez. Hatta bilmiyorum, bir fikrim yok, demekten de rahatsız olmazlar. Ama kabul görmeme korkusu olan kişiler herkesin ihtiyaçlarına cevap verme zorunluluğu hissederler. Hayır, diyemezler. Mükemmel olmayı hedeflerler. Kendinizi olduğunuz gibi kabul ederseniz ve insan olarak değerli olduğunuzu kabul ederseniz içinizdeki eksiklik duygusu sizi rahatsız etmeyi bırakacaktır.

Korkularınızla Yüzleşin: Korkularınız ya yaşadığınız kötü anların izlerini taşır ya da başarısızlığınızın ve yetersizliğinizin. Örneğin, topluluk önünde konuşamıyorsanız bunun elle tutulur sebepleri olmak zorunda. Sesiniz mi çıkmıyor? Tedavi olun. Unutmak ve takılmaktan mı korkuyorsunuz? Hiç unutmayacak kadar iyi hazırlanın. Ama yine de kendinize takılma ve unutma payı bırakın. Hatta söyleyecekleriniz aklınıza gelmediğinde salonda hangi espriyi yapacağınıza kadar düşünün. Özgüven sorunu hazırlıksız olmaktan kaynaklanır. Hazır olun ve kendinize güvenin. Hâlâ sorun çıkıyorsa kendinizle alay etmeyi ve bundan zevk almayı bilin.

Özgüven kişinin kendine verdiği değerle ilgilidir, başkalarının o kişiye verdiği değerle ilgili değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net