Bilgii.net

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

28.11.2018
Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Günlük hayatın koşuşturmacası, son zamanlarda aşırı bir şekilde artmaya başlamıştır. Bu yüzden kişiler, sosyal yaşamları ve iş hayatından arta kalan zamanlarda evlerinde huzurla dinlenmek isterler. Bunun için yeni dekorasyona başladıkları evde, daha şık ama bir o kadar da rahatlatıcı bir tema oluşturmak isterler. Bu sayede evdeki hava, gün içerisindeki yorgunluğun sona ermesini sağlayacaktır. Kişiler yeni güne daha enerjik bir şekilde başlayacak ve bu sayede ev dekorasyonundan kendilerine bir çeşit enerji aktarımı olacaktır. Evdeki dinlenme alanlarından bir tanesi de elbette oturma odasıdır. Oturma odasında rahat koltuklar, uzanma alanları ve birçok farklı aktiviteye izin sağlayan yaşam formları bulunmaktadır. Oturma odasının dekorasyonu, kişilerin dinlenmelerini sağlamak için çok önemli bir yer tutar. Bu sayede kişiler, daha farklı bir ambiyans yaratarak estetik bir yer elde ederler. Tabi ki oturma odası dekorasyonunda yapılması gerekilen bazı tasarım teknikleri vardır.

Odak Noktası Oluşturmak

Oturma odası dekorasyonunda kullanılan en önemli tekniklerden bir tanesi odak noktası oluşturmaktır. Bu sayede insanların dikkatleri bu yöne çekilecektir. Bu odak noktasının etrafına yapılacak eşya ve aksesuar yerleştirmeleri sayesinde, oda çok daha modern bir görüntü elde edecektir. Kişilerin bu tekniği uygulaması zorunluluk değildir, fakat uyguladığı takdirde çok başarılı sonuçlara imza atılacaktır. Odak noktası oluşturmak, aynı zamanda odanın daha geniş ve ferah olmasını sağlayacaktır. Bu sayede kişiler, oturma odalarında büyük bir keyifle dinlenmenin tadını çıkartabilirler.

Oturma Grubu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oturma odası dekorasyonunda en etkileyici ve en önemli eşyalardan bir tanesi de oturma grubu olacaktır. Odanın tarzını ve kimliğini yansıtan oturma grubu sayesinde, odadaki tasarım uyumu sağlanabilecektir. Bu sayede dekorasyon daha başarılı bir hal alacaktır. Oturma grubu alınırken yapılması gerekilen en önemli adım, ölçülerin bilinerek bu işlemin yapılmasıdır. Ölçüyü bilmeden gidip oturma grubu satın alan insanlar, bu yüzden dekorasyon alanındaki birçok kullanım alanını mahvedecek sonuçlara imza atabilir. Bu tarz olayların yaşanmaması için, oturma odası grupları şahsen gidilerek görülmelidir. İnternetten yapılan alışverişlerde, büyük sıkıntılar ortaya çıkmaktadır.

Renk Seçimi

Evin renk seçiminin önemi en çok oturma odasında ön plana çıkar. Bu yüzden dekorasyonu tamamlamadan önce, kafanızda eşyaların ve odanın rengini planlamanız gerekmektedir. Planlama sayesinde odanın içinde bir renk uyumu sağlanacak ve tasarım göze daha estetik gelecektir. Altın kural; odanın içerisindeki renk sayısının altıyı geçmemesi gerektiğidir. Hatta altı rengin; üç tanesi benzer temel renklerde, iki tanesi yan renklerde ve bir tane renk de bu renklere oluşturduğu kontrast ile daha şık bir duruş sağlayacak şekilde kullanılmalıdır. Renk konusunda yapacağınız bir karmaşa hali, odanın yorucu hale gelmesine sebep olabilir.

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Oturma odası dekorasyonu yapılırken, yukarıda geçerli olan tüm noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu sayede başarılı bir dekorasyonun kapısı aralanmış olacaktır. Alışveriş ve uygulama sıralaması, başarılı olunması için en önemli kriterlerdir. Kişiler öncelikle karar verecek ve bu kararlarına göre odanın tarzını oluşturacaklardır. Duvarların rengi ve genel odak noktalarının tamamlanmasından sonra, odanın bütünleyişini tamamlayıcı diğer eşyaların yerleşimine geçilecektir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net