Bilgii.net

Otisis Media Nedir? Orta Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

12.10.2018
Otisis Media Nedir? Orta Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Orta kulakta meydana gelen iltihaplanma, tıp literatüründe ‘Otisis Media’ olarak anlam bulmuştur. Virüsler ve bakteriler iltihaplanmaya sebep olacak şekilde, kulak zarının orta kulak boşluğunun zarar görmesidir. Orta kulak iltihabına sebep olan neden burun ve boğazda  enfeksiyon meydana gelmesidir. Geniz eti, boğaz, bademcik ve sinüsler yüzünden oluşan iltihaplanmalar orta kulakta belirli miktarda iltihaplanmaya yol açar. Orta kulak iltihabı her iki kulakta görülebilir. Bazı durumlarda tek kulakta da görüldüğü olmuştur. Çocuk ve bebeklerde daha sık görülmektedir. Genel olarak ilkbahar ve kış aylarında orta kulak iltihabına daha sık rastlanmaktadır. Orta kulak iltihabında antibiyotik tedavisi kısa sürede sonuç gösterecek uygulamalardan bir tanesidir.

Yetişkinlerde Orta Kulak İltihabı Belirtileri

Şiddetli kulak ağrısı ve kulaktan kötü kokulu sıvıların gelmeye başlaması, orta kulak iltihabının başlangıç belirtileridir. Bazı kişiler bu iltihaplanma ile beraber işitme sorunları yaşarlar. Hatta bazı durumlarda geçici ve hafif bir sağırlık bile meydana gelebilir. Sinirlilik ve huysuzluk hali görülen belirtilerden bazılarıdır. Kulak çınlaması ve baş dönmesi birlikte görülür. Kişiler bu iltihaplanma başladığı andan itibaren uyku düzenlerinde bozulmaya sebep olacak belirli semptomlarla karşılaşırlar. Yüksek ateş ve kulaktan kanlı akıntı gelmesi de yetişkin kişilerde orta kulak iltihabının görülme sebeplerindendir. Mide bulantısı ve kusmanın yanında ishal görülmesi ile beraber, kişi artık orta kulağındaki iltihaplanmanın diğer evrelere geçeceğinden şüphelenebilir. Çocuklarda görülen belirtiler ise yetişkinlere göre daha farklıdır. Bu yüzden detaylı şekilde incelenmeli ve gerekli tedbirler alınmalıdır. Çocuklar kulaklarını çekiştiriyor ve kulaklarından kötü bir kokunun geldiğini söylüyorlarsa, iltihaplanmadan bahsedilebilir. Çocuklarda denge kaybının başlaması ile beraber artık iltihaplanma ileri aşamalara geçmiş denilebilir. Baş ağrısı ve iştahsızlık, sürekli bir hale geldiyse; çocukların acilen bir kulak burun boğaz doktoruna görünmeleri gerekmektedir. 38 dereceden daha fazla ateş olması durumunda, yine iltihaplanmadan söz edilebilir. Çocuklarda huzursuzluk artmış ve uyku düzeninde bozulmalar meydana gelmişse, aşırı ağlama görülüyor ve kulakla oynama hali görülüyorsa; çocukların orta kulak muayenelerinin yapılması gerekmektedir.

Orta Kulak İltihabı Teşhisi ve Tedavisi

Doktorlar öncelikle kişilerden gerekli ön bilgileri almak isterler. Bu sayede yapılacak işlemlerden ve testlerden önce ön bir muayene bilgisi elde edilmiş olunur. Ardından doktor uzmanlık alanının gerektirdiği duruma göre fiziksel muayene aşamasın geçecektir. Bakteri oluşumu sonrasında kulak zarı yırtılmış ve şişmiş olabilir. Böyle durumlarda doktor anında müdahale edecek ve gerekli cerrahi müdahaleyi uygulayacaktır.

Orta kulak iltihabının tedavisinde öncelikle antibiyotik özelliklere sahip tabletler ve ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Antibiyotik tedavisinin on gün uygulanması gerekecektir. Bu zaman süresi dahilinde; hastanın kulak ile ilgili ağrıları dinecek ve ateşi düşürülmeye çalışılacaktır. Kulak zarında herhangi bir delinme riski bulunduğu takdirde, bu kişilerin kulak zarlarında bir kesi açılması gerekecektir. Bu sayede iltihap bu kesinin açıldığı bölgeden boşaltılacaktır. Bazı orta kulak iltihaplarında görülen kesi sonrasında iltihabın sonlanmaması durumunda ise ilaçlı tedavinin yanında, ameliyat ve cerrahi bir müdahale gerekecektir. Bazı semptomlarda; orta kulak iltihaplarında düzelme kendiliğinden olacak ve bu kişilerin ilaç kullanılmasına gerek kalmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net