Bilgii.net

Östrojen Düşüklüğü Ne Demek? Nasıl Tedavi Edilir?

12.10.2018
Östrojen Düşüklüğü Ne Demek? Nasıl Tedavi Edilir?

Östrojen hormonu, tıp literatüründe kadınlık hormonu olarak bilinir. Fakat, genel bilinen bir yanlışın aksine sadece kadınlarda bulunmaz. Östrojen hormonu erkeklerde de belirli bir seviyede bulunan bir hormon olarak yer almaktadır. Bu hormonun üretimi genel olarak böbrek üstü bezlerinde ve yağ hücrelerinin belirli kısımlarında gerçekleştirilir. Kadınlarda genel olarak adet döngüsünün sağlıklı şekilde gerçekleşmesinde büyük öneme sahiptir. Aynı zamanda ergenlik dönemindeki tüylenme ve büyüme konularında da başrol oynamaktadır. Östrojen hormonu, özellikle kadınlarda kemik yapısının güçlenmesinde ve olduğundan daha sağlam görünmesinde fayda sağlar. Östrojen hormonunun daha fazla üretilmesinden dolayı, kadınlardaki vücut senkronunda bulunan görevleri daha kritiktir.

Östrojen Hormonunun İşlevi Nedir?

Östrojen hormonu, ergenlik dönemindeki gelişimlerde önemli bir rol oynar. Özellikle meme büyümesi ve koltuk altlarındaki tüylenmeden, östrojen hormonunun fazla üretilmesi sorumlu olacaktır. Kadınların menopoz dönemine kadar gerçekleştirdikleri adet döngülerinde, rahim duvarının büyümesine rastlanılır. Bu büyümenin kontrol edilmesini, östrojen hormonu sağlamaktadır. Hamile olan kadınların, gebelik dönemlerinde vücutlarında farklı semptomlar meydana gelir. Özellikle göğüslerdeki büyümenin ve hassasiyetin sebebi, bu dönemde üretilen östrojen hormonunun seviyesidir. Kemiklerin gelişiminde daha sağlıklı sonuçların alınması, östrojen hormonunun kaliteli şekilde üretiminden kaynaklanır. Ayrıca kadınlardaki fiziksel değişimlerin sebebi, çok yüksek oranda östrojen hormonu olmaktadır.

Östrojen Düşüklüğü Nedir?

Kadınların her yaşında farklı bir östrojen seviyesine sahip olmaları beklenir. Fakat bazı değerlerin düşük olması, vücutta bazı komplikasyonların doğmasına sebep olacaktır. Östrojen düşüklüğünün belirli sebepleri olabilir. Kadınlarda menopoz dönemlerinde östrojen düşüklüğü meydana gelir. Doğum ve emzirme dönemlerinde, bu hormonda gözle görülür bir azalış meydana gelecektir. Yapılan sporun vücudun kaldıramayacak seviyede ağır olması, östrojen hormonunun azalmasına sebep olur. Yumurtalıklarda meydana gelen erken durumdaki yetmezlikler yüzünden, hormonlarda ciddi bir düşüş olur. Kemoterapi gören kadınlarda, yapılan tedavi yöntemi yüzünden ciddi miktarda östrojen hormonu düşüklüğü görülür. Ayrıca düzensiz beslenme ve genetik bozukluklar da, östrojen hormonundaki düzensizliğin ana sebeplerindendir.

Östrojen Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Östrojen düşüklüğünde, her düşüşün tedavi edilmesine gerek yoktur. Sadece vücudun zorunlu olarak ihtiyaç duyduğu östrojen hormonuna sahip olmayan kadınların, belirli durumlarda östrojen düşüklüğü tedavilerine başvurması gerekir. Östrojenlerin miktarının arttırılması için, bazı doktorlar vücuda yeni hormon eklenmesini tavsiye eder. Bu yüzden doktorlar genel olarak östrojen arttırıcı tedaviler uygulayacaktır. Bazı durumlarda östrojen düşüklüğünü giderecek şekilde replasman tedavileri uygulanır. Replasman tedavilerinde asıl amaç, hormonların yenilenerek eski formlarına kavuşturulması işlemidir. Bu işlemlerde cerrahi bir müdahaleye gerek yoktur. Ayrıca tedavileri uzun vadede kullanan kadınlarda, zamanla östrojen hormonu yükselmesi görülecek ve daha sağlıklı bir döneme girilecektir.

Östrojen Tedavisinde Doğal Yöntemler

Alternatif tıp teknikleri, uzun vadede başarılı sonuçlar almaktadır. Bu yüzden de gerekli olan adımlar, sağlıklı şekilde değerlendirilmelidir. Öncelikle hormonal anlamda sıkıntı yaşayan kadınların beslenmelerini düzenli hale getirmeleri gerekir. B ve C vitaminlerini içeren besinlerin tüketilmesi, aynı zamanda östrojen hormonunun tekrar eski haline gelmesini sağlayabilir. Aynı zamanda lif alımını arttıran kadınlarda, belirli süreler sonrasında östrojen hormonunun arttığı gözlemlenmiştir. Spor yapan ve sigarayı bırakan kadınların vücutları da, bu iyileşmeye bağlı olarak östrojen hormonu üretimini gerçekleştirecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net