Bilgii.net

Omurilik Kanseri Nedir, Hastalar Ne Kadar Yaşar?

18.10.2018
Omurilik Kanseri Nedir, Hastalar Ne Kadar Yaşar?

Vücut sistemimizde bulunan her yapının ayrı ayrı görevi olmakla beraber, bu yapıların bir kısmı vücudun kilit noktalarını oluşturmaktadır. İşte bunlardan biri de omuriliktir. Omurilik, omurganın içindeki kanal boyunca uzanan, akmaddeyle bozmaddeden oluşan sinirsel bir dokudur. Merkezi sinir sistemi içinde bulunan ve omurga kanalında yer alan bu yapı, ortalamaya vurduğumuzda 40 santim uzunluğun yanında 1 santim kalınlığa sahiptir. Tıp dilinde meninks diye geçen bir zarla örtülü olan omurilik beynin uzantılarından biridir. Omurga kanalında veya omurga kemiklerinde gelişen büyüme ise Intradural tümör olarak adlandırılmaktadır. Bir başka deyişle “omurilik tümörü”

Omurga Tümörleri Kaç Gruba Ayrılır?

Adı geçen Intradural tümörü, omurilikte veya ismine “dura” da dediğimiz omurilik zarında başlayan omurilik tümörüdür. Omurga tümörlerini iki gruba ayırmak gerekir. İlk grup, omurgadan menşei alan ve omurga vasıtasıyla yayılma potansiyeli olan tümörlerdir. Bu tümörlerin aksine bir de yayılma potansiyeli olmayan bulunduğu yerde harabiyete neden olan tümörler vardır. İkinci grup ise; akciğer, prostat, tiroit, meme gibi organların tümörlerinin omurgaya sıçramasıdır. Bir başka deyişle farklı kanser türlerinin omurgaya yayılmasıdır. Bu hastalığın erken evrede teşhis edilip, hemen tedavi edilmesi şarttır.

Omurga Kanserinin Ve Ya Bir Başka Deyişle Omurga Türünün Belirtileri Nelerdir?

Tümör büyümesi meydana geldiği için tümör bölgesinde ağrılar başlar, vücudun diğer kısımlarına yayılan sırt ağrıları, kollarda ve bacaklarda başlayan his kaybı ve/veya kas zayıflığı, vücudun diğer kısımlarında beliren kas zayıflığı, sıcağa ve soğuğa daha az hassaslaşma, düşmelere sebep olacak şekilde yürüme güçlüğü çekme, özellikle de geceleri beliren sırt ağrıları görülür. Özellikle “sırt ağrısı” omurilik tümöründe çokça görülen yaygın bir semptomdur.

Peki Ne Zaman Hangi Durumlarda Doktora Görünmeli?

Sırt ağrılarının pek çok nedeni vardır. Hiç kuşkusuz çoğunun nedeni tümör değildir. Fakat erken teşhis bu hastalıkta önem taşıdığından; yaptığınız aktivite ile ilgisi olmayan, buna rağmen ilerleyen, özellikle de geceleri artan bir sırt ağrınız varsa doktora görünün. Başka bir kanser hastalığınız var ve sırt ağrınız başladıysa ya da bulantı, kusma ve baş dönmesi gibi başka kanser belirtileriniz varsa doktora görünmeniz yararınıza olacaktır.
Aşağıdaki durumlardan birini yaşıyorsanız acilen tıbbi yardım isteyin:
1- Bacak ve kollarınızda başlayan ve ilerleyen kas zayıflığı ya da uyuşukluk

2- Bağırsak fonksiyonlarında değişiklik

Omurga Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Omurga tümörlerin neden oluştuğu net olmamakla birlikte bu konunun uzmanları kusurlu bir genin buna sebebiyet verdiğini düşünmektedirler. Bu kusurlu genin kalıtsal (yani genetik) olup olmadığı ya da zaman içerisinde kendiliğinden gelişip gelişmediği konusunda kesin bir bilgi yoktur. Çevresel faktörlerin ve bazı kimyasallara maruz kalma gibi dış etkenlerin bu hastalığa sebep olabildiği düşünülmektedir.

Omurga ve Omurilik Tümör Türleri Nelerdir?

 

Astrositom, Kordoma, Ependimoma, Gliom, Meningiom, Neurofibrom, Schwannoma

Bir Omurilik Kanseri Hastası Ne Kadar Yaşar?

Erken teşhis yapılır ve zamanında doktora gidilip müdahale edilirse sonuç iyi olur, hasta iyileşebilir. Erken teşhis ile kötü ve iyi huylu tümörün tedavisi etkili bir biçimde yapılabilir. Herkesin senede bir kere kontrol olması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net