Bilgii.net

Omega 6 Nedir? Eksikliği ve Fazlalığı Ne Yapar?

15.10.2018
Omega 6 Nedir? Eksikliği ve Fazlalığı Ne Yapar?

Omega 6, yağ asitleri vücut tarafından üretilemeyen, yiyeceklerle veya takviye haplarla alınması gereken çoklu doymamış yağ asidi grubundan bir çeşit yağ asididir. Omega Yunan alfabesinde bulunan bir harftir, 6 ise kimyasal formülünden kaynaklanır. F vitamini olarak bilinir. Omega grup yağ asitleri içeriklerine göre üçe ayrılır. Omega 6 yağ asitleri Alfa-Linoleik asit olarak bilinen bu grup ALA şeklinde kısaca ifade edilen asitten meydana gelir. Omega 6′ nın vücuttaki görevleri saç bakımı ve uzamasının temini, metabolizmanın düzenli çalışması, üreme, kemik ve cilt sağlığının korunmasıdır.

Omega 6 Eksikliği Nasıl Belirlenir?

Omega 6 eksikliğinde özellikle görme ile ilgili problemler bariz olarak ortaya çıkar. Saç dökülmesi ve halsizlik bir diğer belirtileridir.

Omega 6 Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

  • Zeytin yağı, susam yağı, Haşhaş yağı, ay çiçek yağı soya yağı, mısır yağı gibi doğal bitkisel yağlarda
  • Siyah üzüm yağı ve Eşek otu yağlarında
  • Buğday tohumu, üzüm çekirdeği, kabak çekirdeği gibi tohumlarda
  • Dana eti, tavuk eti ve yumurta gibi birçok hayvansal gıdada
  • Marul, brokoli, ıspanak, lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerde.
  • Omega 6 yönünden en zengin besinler derin ve soğuk su balıklarıdır.

Bu vitamin vücut tarafından üretilmediği için belirtilen gıda ürünlerinden veya tabletlerden elde edilir. Özellikle çocuklarda büyüme, sağlıklı ergenliğe geçiş ve gelişim için gereklidir. Ayrıca var olan sağlığın korunması içinde etkilidir.

Omega 6 Vitamininin Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

  • Omega 6 asitleri kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olduğu ispat edilmiştir. Kötü kolesterolü (LDL) düşürücü etkisi vardır. Fakat yüksek düzeyde omega 6 tüketimi iyi kolesterolü de düşürdüğü için aşırı tüketime karşı dikkat edilmelidir.
  • Besinlerin yanı sıra omega 6 yönünden zengin gıdalardan elde edilen tabletler kullanım için pratik kolaylık sağlarken, süt ürünleri, margarin, ekmek ve sos gibi besinlerin yer aldığı besin grupları, omega 6 çoklu doymamış yağ asidini artırabilmek için farklı seçenekler sunmaktadır.
  • Omega 6 vücudumuzda yeterli düzeyde omega 3 ile karıştığında faydalı olur. Fakat kanımızda bulunan omega 6, omega 3’ün dörtte birinden fazla olması durumunda zararlı etkilerini görebiliriz. Yani omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinin birbirine oranları çok önemlidir. Yanlış beslenme alışkanlıkları nedeni ile omega 6 miktarı omega 3 miktarının 9-10 katına çıkar ki; bu durum kişiden kişiye değişmekle birlikte enflamasyon olarak kendini gösterir ve bu durum daha çok ayak yanmaları ve ayaktan ayak bileklerine doğru yorgunluk, ağrı ve hassasiyet olarak kendini gösterir.
  • Omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinin dengeli bir şekilde alınması ile dolaşım sistemindeki sorunlar ortadan kalkacak, damarlardaki elastikiyet artacak, kan inceldiğinden damarlardan akışı daha kolay olacak ve enflamasyon gibi çözülemeyen sorunlar ortadan kalkacaktır.

Omega 6’nın Yan Etkileri

Omega 6 aşırı tüketildiğinde omega 3 sağ asidinin sağladığı fayda üzerinde azaltıcı etki göstermektedir. Bu durum sonucunda proinflamatuar hastalığının görülme riski ortaya çıkmaktadır. Yoğun miktarda vücuda alınması artrit, kanser ve iltihaplanmalara neden olacağı için dikkat edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net