Bilgii.net

Omega 3 Nedir? Omega 3 İçeren Besinler Hangileridir?

18.10.2018
Omega 3 Nedir? Omega 3 İçeren Besinler Hangileridir?

Zihinselgelişim fiziksel büyüme  açısından büyük öneme sahip olan omega 3 ,insan vücudu tarafından üretilmeyen,ancak dışarıdan alınması gereken ,sağlığımız için çok önemli olan yağ asitlerindendir.

Doktorların birçoğu omega3′ ün vücudumuz için önemindenbahsediyor.Mutlaka alınmasını öneriyorlar.Özellikle çocuklarımızın gelişim çağı için çok çok önemli olduğunu vurguluyorlar.Ayrıca hamilelerin,kalp hastalarının,omega3 kullanası gerektiği belirtiliyor.

Omega 3’ün Faydaları

Hamilelik sırasında bebeğin gelişiminde çok büyük bir öneme sahiptir.Cildimiz içinde omega3’ün önemi büyüktür.Bizim için değerli olan cildimizin erken yaşlanmasını önler.Daha sağlıklı görünmesini sağlar.ciltteki yağ dengesini ölçer.Cildimizi zararlı güneş ışınlarından korur.Depresyon ve kalp krizi riskini azalttığıda ıspatlanmış bilgiler arasındadır.Yeteri kadar omega3 alınmadığı zaman görme problemleri ortaya çıkabilir. Çünkü omega 3 gözde bulunan rtinanın DHA yapısal öğesini taşımaktadır.Saymakla bitmeyen faydaları varken neden omega3 tüketmeyelim.sağlıklı bir birey olmak için,sağlıklı bir nesil yetiştirmek için bu yağ asidi çeşitlerini bol bol tüketmeliyiz.Peki hangi besinlerde bulunur omega3?Sorumuzun cevabı yazımızın devamında….

İçerisinde Omega 3 Bulunduran Gıdalar

uzmanlar omega3 ün besinlerden alınmasının ,takviye omega3’e göre daha yararlı olacağını belirtiyor.Yani sağlık sorununuz yoksa direk yiyerek alın bu yağ asidi çeşidini.Omega3 açısından en zengin olan besinler:Ceviz ,balık ve keten tohumudur.Deniz ürünlerinin bazılarıda oldukça zengindir bu yağasidi yönünden.Bunlar;Deniz tarağı,midye, sardalya,somon,ton balığı,uskumru vb. gibi sayabileceğimiz deniz ürünleridir.Hayvansal gıdalarda da omega3 bulunur.Bunlar Yumurta,Kırmızı et,tavuk Peynir vb. gibi,Bu gıdalar kolesterolu artıran gıdalardır.Dikkatli tüketmekte fayda vardır.

Omega 3’ün Önemi

Bazı uzmanlar omega3 ün kanserden koruduğunu,Hatta kanser hastalarının ortalama yaşam sürelerini uzattığını savunuyorlar.sağlıklı hücre ve hücre zarı için omega3 kullanmanın önemli bir nokta olduğunu unutmayalım.Kanın pıhtılaşmasını önler,damar sertliği ve iltihapla savaşır.Kalp sağlığımız içinde önemli bir yere sahiptir.

çocuğunuzun zeki olmasını istiyorsanız bol bol omega3 almasını sağlamalısınız.sağlıklı bir beden için düzenli alınması gereken bu besin öğesi ,eksikliğinde birçok hastalığa neden olabilir.

Düzenli omega3 kullanımı uyku kalitesini artırır.Erken bunamayı önler.Astım ve öksürüğü azaltır.Kan şekerini düşürür.Tokluk hissi verir.sağlığımız için daha geç bunamak için omega 3 ü daha fazla tüketmeli ,bu yağ asidi yönünden zengin olan besinlerden,ceviz ,avakado, balığı sofralarımızda bol bol bulundurmalıyız.

uzmanlar yetişkin bir bireyin günlük ortalama 500-1000 mg kadar omega3 alması gerektiğini söylüyorlar.Bu ölçü yaklaşık olarak 1 ton balığı  2- 3 tane ceviz yemeniz anlamınagliyor.Cevizinde saymakla bitmeyenfaydalarından bahsetmemek olmaz.Günde 2-3 adet ceviz tüketmek birçok derde şifa oluyor. Beyni güçlendiriyor, kalbe iyi geliyor, kolesterolü düzenlerken güç ve kuvvet veriyor.

Omega 3’ün Önlediği Hastalıklar

Omega 3’ün hipertansiyon hastalarında tansiyonu düşürücü etkisi olduğu bilinmektedir. Yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır.diyabet, osteoporoz, depresyon, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, astım, adet sancıları, prostat kanseri, meme kanseri ve romatizmayıda önlediği söylenir.Tabi herhangi bir rahatsızlığımız varsa mutlaka önce doktorumuza görünmeliyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net