Bilgii.net

Okuma Odası Duvarı Ne Renk Olmalı? İşte Yeni Fikirler

08.10.2018
Okuma Odası Duvarı Ne Renk Olmalı? İşte Yeni Fikirler

Okuma odası duvarı ne renk olmalı? Sorusunun cevabı pek çok etkene göre değişebilir. Okuma odanız içinde yaratmak istediğiniz ortamın niteliği, okuma odanızın rengini de şüphesiz ki etkileyecektir. Okuma odasının ışıklandırması ve tasarımı kadar önemli olan okuma odası duvar rengi, dikkat edilmesi gerekli bir detaydır. Renk seçimi yaparken, renk tonuna da dikkat etmeniz ayrıca önerilir. Dinlendirici renklerin de kendine has tonları ve vurgulu versiyonları mevcut olduğu için, doğru seçimi yapmak sizin memnuniyet dereceniz üzerinde oldukça etkilidir.

Okuma Odası Renk Önerileri

Beyaz Renk Okuma Odası: Beyaz renk, oldukça sık tercih edilen bir okuma odası renk örneği olarak karşımıza çıkar. İçinde huzur ve saflık barındıran beyaz rengi ile kitap okuma saatlerinizi keyifli bir şekilde geçirmeniz mümkün olacaktır.

Mavi Renk Okuma Odası: Mavi renk okuma odaları da, dinlendirici ve konfor verici yanı ile ön plana çıkmaktadır. Özgürlük hissi veren mavi rengi ile kitap okuma odanızda özgürlüğün tadını çıkarma imkanınız bulunmaktadır. Bu da yaratıcılığınız üzerinde söz sahibi olmanızı sağlar. Bu rengi okuma odanız için seçtiğinize pişman olmazsınız.

Kırmızı Renk Okuma Odası: Canlandıran bir imajı olan kırmızı renk  okuma odası, yorgunluk ve stresinizin yerini canlı ve zinde hislere bırakmanızda yardımcı olur. Zindelik ve canlılık hissi ile okumak istediğiniz kitaplara daha çok odaklanabilirsiniz.

Yeşil Renk Okuma Odası: Yeşil renk tazelenme ve ferahlık vereceği için okuma odanızda kullanabileceğiniz ideal renklerden biridir. Okuma odanızın atmosferini de canlandıracağı gibi, ferahlık hissi ile okuma isteğinizin artmasına yardım edecektir. Doğallığın getireceği etki ile gününüzün en güzel saatleri olan kitap okuma saatlerine ulaşmak için sabırsızlıkla bekleyeceğinizi söylesek, pek de abartmış olmayız.

Okuma Odası Renginin Okuma Üzerine Etkileri

Okuma odası renginin okuma üzerine etkileri kişiden kişiye göre değişkenlik gösterse de hemen hemen herkeste uyandırdığı etki, kitapların eşsiz dünyasının yarattığı etki ile ortak noktalar taşıdığı söylenebilir. Çeşitli faydaları olan kitap okuma faaliyetinin iyi bir ortamda yapılması gerekliliği, kişiyi kitap okuma ortamının iyileştirilmesi gerektiği sonucuna götürür. Okuma odasının rengi üzerinde konuşmak gerekirsek, genel olarak aşağıda değindiğimiz konular üzerinde etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

  • Okuma odasının okuma ve okuduğunu hızlı şekilde algılama üzerine olduğu gibi, odaklanma üzerine de olumlu etkileri mevcuttur. Daha hızlı ve daha çok anlayarak okumanız, daha çok kaynak ve kitap tüketmenize, bilginizi daha hızlı arttırmanızı sağlar.
  • Okuma odası renginin doğru seçilmesi ile okuma odasında geçirilen vaktin verimli ve dinlendirici olması hedefine ulaşılabilir. Böylece hayat standartlarınızın kalitesi biraz daha artmış olur.
  • Okuma odanız okuma konusunda heves kazandırır. Kazandığınız bu heves, yakın çevrenizi de kitap okumaya yönlendirebilir. Çevrenizdeki insanlar ile daha çok şey paylaşmış olursunuz.
  • Okuma odasında geçirdiğiniz verimli vakitte edindiğiniz yaratıcılık ve hayalgücünün gündelik yaşamınıza da yansıdığını farkedersiniz. Gündelik olaylara bakışınız değişir ve daha geniş bir perspektiften bakmanızı sağlar. Bu da gün içinde karşılaştığınız sorunları kolayca geçebilmenizi sağlar. Sorunları hızlıca aşabildiğiniz için gün içinde yaşadığınız stres ve yorgunluğunuzun azalacağı da aşikardır.

Beyaz Renk Okuma Odası

Tuğla ile Yapılmış Okuma Odası

Ahşap Okuma Odası

Mavi Okuma Odası

Mor Kuvars Okuma Odası

Duvarı Kendinize Göre Süsleyin

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net