Bilgii.net

Öksürük ve Balgamlı Öksürük Neden Olur? Tedavisi Nedir?

12.10.2018
Öksürük ve Balgamlı Öksürük Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Öksürük, üst solunum rahatsızlığının belirtisidir. Bunun dışında birçok hastalığın belirtisi olduğu da aşikârdır. Etkin bir tedavi için öksürükle birlikte görülen diğer belirtilerin değerlendirilmesi gerekir. Fakat öksürük genellikle mevsim geçişlerinde hava değişimine insan vücudunun adapte olamayışı ve buna bağlı olarak oluşan gribal enfeksiyonlar nedeniyle çokça görülmektedir. Öksürük bilinenin aksine bir hastalık değildir. Boğaz ve solunum yollarını temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Öksürük iki şekilde sınıflandırılır.

Öksürük çeşitleri nelerdir?

 • Kronik-akut öksürük
 • Balgamlı ve balgamsız öksürük
 • Kronik – akut öksürük: Doktorlar tarafından 3 hafta ve 3 haftanın da üzerinde seyreden öksürükler kronik öksürük olarak adlandırılır. Farenjit, sünizit, nezle ve akciğere kaçan yabancı cisimler gibi şeyler sebebiyle akut öksürük enfeksiyonları oluşabilir.
 • Balgamlı ve balgamsız öksürük: Balgamsız öksürük, kuru olmakla beraber boğazda gıcık ve temizleme hissine neden olabilir. Öksürükle birlikte balgam geliyorsa buna “prodüktif öksürük” denir. Gelin öksürüğe neyin neden olduğunu birlikte inceleyelim.

Öksürük neden olur?

Başta sigara içmek olmak üzere öksürüğün birçok nedeni olabilir. Kuru öksürüğe neden olan hastalıklar: Nezle, grip, farenjit, astım, geniz akıntısı, reflü, kalp yetmezliği, tüberküloz, akciğerde sıvı toplanmasıdır. Bronşit, sinüzit ve sigara içmek de balgamlı öksürüğe neden olmaktadır…

Öksürüğün nedeni psikolojik olabilir mi?

Evet, öksürüğün nedeni psikolojik olabilir fakat bunun haricinde başka etkenler de öksürüğe neden olmaktadır. Örnek vermek gerekir ise; kronikleşmiş kulak problemleri ve uzun dönem kullanılan tansiyon ilaçları… Yine de en büyük problem sigaradır. Sigara içmek öksürüğe neden olan başlıca etkenlerdir.

Sigara içmek öksürüğe neden olur mu?

Evet, sigara içmek büyük oranda öksürüğe neden olur.  Sigara içen kişilerde bronşlar balgam üretmeye başlar sürekli devam etmesiyle de kronik hale gelir, öksürük artar. Ama hastaların çoğu öksürüklerinin sigaraya bağlı olduğunu düşünerek bu durumu ciddiye almazlar.

Balgamlı öksürük neden olur?

Balgamlı öksürüğe neden olan etmenler;

 • Sigara içmek: Az önce de değindiğimiz gibi sigara içmek büyük oranda balgamlı öksürüğe neden olur.
 • Astım: Öksürük ve balgam astım rahatsızlığında da görülür. Lakin astım ataklarında kuru öksürük de görülmektedir.
 • Koah: Sigara içen kişilerde oluşan ve tıpta Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olarak da geçen koah geri dönüşü olmayan ancak önlenebilir bir alt solunum yolu hastalığıdır. Dünya üzerinde ölüm nedenleri arasında 4. sırada yer alan koah hastalığının önünde AIDS, zatürre ve kalp rahatsızlıkları yer alıyor. Sigara içenlerin %80’ninde koah görülür.
 • Bronşit: Bir hastada balgamlı öksürükle birlikte 38-39 derece hastalık ve kanlı balgam varsa acilen doktora görünmesi gerekir.
 • Geniz Akıntısı: Bu rahatsızlığa çoğunlukla sinüzit yol açar ve balgamlı öksürük görülür.
 • Akciğer kanseri: Çoğu belirtisi soğuk algınlığına benzer. Semptomlar artarak devam ederse acilen doktora görünmek gereklidir.

Balgamlı öksürüğün tedavisi nedir?

 • Balgam söktürücü ilaçlar: Bu ilaçlar ve şuruplar doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır. Çünkü balgam atılmadığı takdirde akciğer, solunum yolları ve boğazda tahrişe neden olur.
 • Ihlamur, tere kürü ve keçiboynuzu gibi bitkisel yöntemler.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net