Bilgii.net

Odanın Nem Oranı Nasıl Yükseltilir?

08.10.2018
Odanın Nem Oranı Nasıl Yükseltilir?

Nem; bir evde bulunan su buharlarına verilen isimdir. Bazen çok, bazen az durumda olmasıyla insanların kafasını en çok karıştıran konulardan bir tanesidir. Evde bulunan nem oranını ölçmek oldukça önemlidir. Çünkü bu sayede evde bir bebek veya çocuk varsa, nemden dolayı çeşitli rahatsızlıklarla karşılaşmayacaktır. Bu yüzden yapılması gerekilen en mantıklı davranış; eve bir nemölçer cihazı almaktır. Böylece bilinçsiz bir şekilde nem ayarı yapılmaz ve bilimsel verilere göre nemler arttırılır veya azaltılır. Bazı durumlarda nem oranının azaltılması bir zorunluluk iken, bazı durumlarda ise evdeki nem oranı arttırılmak zorundadır. Bu durum havanın sıcaklığına, mevsime ve evin teknik özelliklerine bağlı olarak tercih edilecek bir konudur. En önemlisi ne zaman ne şekilde davranılacağına ilişkin uzman tavsiyeler almaktır.

Nem Neden Arttırılmalıdır?

Kış aylarında nem ihtiyacının artması beklendik durumlardan bir tanesidir. Kışın kullanılan kaloriferler, evdeki havanın kurumasına ve nem ihtiyacının artmasına sebep olur. Solunum yolları rahatsızlıkları meydana gelebilir. Gelişmekte olan bebek ve çocuklar varsa, bu durumdan oldukça olumsuz etkilenebilir. Bu yüzden böyle kuruyan havalarda, nem oranının arttırılması gerekecektir. Ayrıca su tüketmek de gerekli nemi sağlayacak etkenlerden bir tanesidir. İdeal sıcaklıkları sağlamanın yanında, nem oranını da kontrol etmeye yarayan klimalardan faydalanılabilir. İklimlendirme cihazları; son yıllarda nem kontrolünün yapılmasını sağlayan en önemli araçlardan bir tanesidir. Suyu ısıtan cihazlarda da evde su buharını arttırmaya yönelik bir mekanizma bulunmaktadır. Bu sayede otomatik olarak evdeki nem oranı arttırılacaktır. Bitkiler; aslında evlerde sadece süs ve dekorasyon amacıyla kullanılmamalıdırlar. Çünkü bitkilerin nemi değiştirme ve ayarlama gibi bazı özellikleri vardır. Neme ihtiyaç duyulan zamanlarda bitkilerin yaprakları üzerinde belirli su buharı baloncukları görülür. İşte bu anlarda bitki ortama ihtiyaç duyduğu nemi vermek için terleme yapmıştır.

Odadaki Nemi Arttırmak

Odadaki nemi arttırmak sağlık ve kaliteli solunum aktiviteleri açısından oldukça önemlidir. Havadaki nem oranı, su buharı sayesinde rahatlıkla yükseltilir. Isıtılmış su kapları, bu konuda gereken ihtiyacı karşılayacaktır. Bu buhar havadan daha hafif olduğu için, rahatlıkla odayı kaplayacak ve nem oluşumunu sağlayacaktır. İçerisinde herhangi bir kimyasal olmadığı için de fazlasıyla doğal bir yöntem olarak kullanılabilir. Petekte bulunan sular da, aynı işlevi görecek ve odadaki buharın artmasını sağlayacaktır. Evdeki bütün odalar gün içerisinde havalandırılmalıdır. Fakat bu işlem mevsimden mevsime değişiklik gösterecektir. Yaz aylarında bu işlem sıklıkla yapılmalı iken, kış aylarında ise havanın daha da kurumasına sebep olacağı için kesinlikle az sayıda gerçekleştirilmelidir.

Odadaki Nemi Arttırmak İçin Yöntemler

Odada bulunan peteklerin üzerine ıslak bez koymak, nemi arttırmak için en kolay yöntemlerden bir tanesidir. Buhar haline gelen ıslaklık sayesinde nem bütün odaya yayılacak ve oranı dengeleyecektir. Uyku esnasında nemin doğru şekilde dengelenmesi, solunum yollarının daha rahat bir sistemde çalışmasını sağlayacaktır. Enerji tasarrufunu sağlamak ve bu sayede bir yandan da nem oranını yükseltmek isterseniz, kışın banyo yaptıktan sonra duş kabinini açık bırakmanız gerekir. Sıcaklık farkından dolayı ortaya çıkmış olan buharlar, evin diğer kısımlarına yayılacak ve bu sayede nem oranının yükselmesini sağlayacaktır.

Evdeki genel olarak oluşan fazla nemin nedenleri ve nasıl giderileceğini yazımızdan inceleyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net