Bilgii.net

Nutella Sağlıklı Mı? Faydaları ve Zararları

15.10.2018
Nutella Sağlıklı Mı? Faydaları ve Zararları

Nutella günümüzde ne çok tercih edilen markalar arasında kendine yer edinmektedir. Marka değeri olarak da tüm dünyada kendini ispatlamış olan bu markanın hem yararları hem de zararları mevcut olmaktadır. Nutella’nın üretmiş olduğu çikolataları ister ekmek ile isterse de yapılmış olan hamur işlerinin üzerine sürerek yemek oldukça keyfi veren yemekler arasında gösterilmektedir. İtalya’da üretilerek tüm dünyaya pazarlanan bu marka oldukça fazla dikkatleri de üzerine çekmektedir.

Nutella çikolatalarının iç bölgelerinde kakao ağaçlarının çekirdekleri ve şekerler mevcut olmaktadır. Kakao ağaçlarının çekirdeklerinden faydalanılarak yapılan bu besin kaynağı orijinal çekirdeklerin kullanılması sayesinde oldukça lezzetli olmaktadır. Zaten tüm dünyada tercih edilmesindeki en önemli faktöründe bu olduğu bilinmektedir. Bazı modellerinde iç kısımlarına fındıklarında konulması sayesinde lezzetine lezzet kattığı da bir gerçek durum olmaktadır. Nutella çikolatalarının yapım aşamasında kullanılan içerikleri arasında kakao çekirdekleri, şekerli karışımlar, palmiye ağaçlarından üretilen palmiye yağları, peynirlerden elde edilen peynir suyunun tozu ve vanilyalar kullanılarak yapım aşaması gerçekleşmiş olmaktadır.

Nutella’nın Faydaları

Nutella genel anlamda oldukça fazla yağ ve protein içerdiğini söyleyebiliriz. Aşırı kiloya sahip olan bir kişinin Nutella çikolatalarını fazla tüketmesi pek de mantıklı olmamaktadır. Bunun yanında Nutella çikolatalarının faydalarını saymakla bitiremez duruma da gelebilmekteyiz.

Nutella çikolatanın içerisinde oldukça fazla miktarda kalori oranı olduğunu söyleyebiliriz. Nutella’nın 2 çay kaşığı ölçeğindeki kalori oranı 200 kalori miktarına eşit olduğu bilinmektedir. Nutella’nın içeriğinde yağ miktarının da fazla olduğundan bahsedebiliriz. Aslında yağ oranının fazla olması pek de yararlı bir madde olarak karşımıza çıkmamaktadır. Kardivasküler bakımından rahatsızlığı olan bireyler için aşırı yağ kullanımı sıkıntılı durumların meydana gelmesine neden olmaktadır. Doymamış yağ miktarının fazla olması sayesinde ise yararlı besinlerin ortaya çıkması da sağlanmış olmaktadır.

Nutella’nın içeriğinde yağ ve kalori oranı oldukça fazla olduğundan bahsetmiştik. Bunun yanı sıra mineral oranının yüksek olması sayesinde kişiye olan faydası da bir o kadar yüksek olmaktadır.

Nutella’nın Zararları

İnsanların çoğuna göre bir kavanoz Nutella mükemmel bir besin kaynağı olarak gözükmektedir. Ama bu söylem sadece kağıt üzerinde harika görünmektedir. Çikolatanın faydaları olduğu kadar bir o kadarda zararları olmaktadır. Hiç kimsenin bilmediği bir gerçeği de söylemeden geçmemek gerekir. Nutella kavanozunun içerisinde sadece yüzde 8 oranın saf çikolata olduğunu belirtmek isterim. Yüzde 8 oranında saf çikolata oranı bir kavanoz için oldukça düşük bir miktar ifade etmektedir. Bir oturuşta Nutella kavanozun yarısından fazlasını tüketen kişide kansere yakalanma oranı oldukça yüksek olmaktadır. Bunun yanı sıra yüksek oranda diyabet yani şeker hastalığına yakalanma durumu ile karşılaşılırken kalp rahatsızlıklarına yakalanma ve felç kalabilme gibi sıkıntılara yakalanma durumları ile de karşı karşıya kalınabilmektedir.

Nutella kavanozunun içerisinde bulunan palmiye yağının tehlikeli bir besin olduğu bilinen bir gerçektir. Bu palmiye yağının kullanım amacının kavanozun kremsi bir görüntü almasını sağlamanın yanı sıra karışımda kullanılan tatların oranını yükseltmek olduğunu firmanın çalışanları itiraf etmektedir. Hakkında türlü türlü şikayetler olan firmanın karışımlarında kesin olarak neler kullandıkları tam olarak bilinememektedir. Firma yetkilileri tarafından da karışımların neler olduğu konusunda kesin bir açıklama yapılmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net