Bilgii.net

Nutella Nerede Saklanır, Çikolata Buzdolabına Mı Konulur?

01.11.2018
Nutella Nerede Saklanır, Çikolata Buzdolabına Mı Konulur?

1962’de İtalya, tüketici ürünleri için üstünlükler (süper, ultra-, stra-) gibi isimleri yasaklayan bir yasayı yürürlüğe koydu. Ferrero yeni bir marka adı seçmek zorundaydı: Ekim 1963’te kayıtlı “Nutella”, ingilizce “fındık” sözcüğünü birleştirerek, gianduja’daki tipik İtalyan içerikli fındıktan, “ella” italyanca sonlanan son eki ile birleşti. Kazanan kombinasyon renkleri ile geldi: siyah “N” ve kırmızı diğer harfler. İlk kavanoz 20 Nisan 1964’te Nutella dönemini başlattı.

Başarısı

Sonraki yıllarda Nutella, küresel bir olgu olan bir efsane oldu. 1967’de efsanevi Carosello TV reklamları oldukça başarılı bir kampanya geliştirdi ve İtalya Nutella’ya aşık oldu. Yetmişli yıllarda, Nutella göç etti ve diğer ülkelerin çocukları Nutella’yı küçük üzüntüler için bir çare olarak ve depresyon ve yalnızlık için bir panzehir olarak takdir etmeye başladılar.

Bu nasıl oldu? Ferrero’nun bu ürün etrafında inşa etmeyi başardığı aura inanılmaz. Nutella’nın benzersizliği, ürünün kalitesinden ya da kalite / fiyat oranından değil, reklamdan kaynaklanmaktadır. Tarifeyi taklit etmeye yönelik birçok girişimde başarısız oldu, çünkü Nutella’ya kalite görüşünden ulaşılamıyor, çünkü hiç kimse aynı fiyata aynı derecede çekici bir şey üretemedi. Popüler imgelemede Nutella şimdi mutlak lider ve tüm taklitler aşağılık olarak görülüyor. Tüketici Nutella’nın tadı için alışkındır ve sadece farklı, ancak daha iyi bir tada sahip alt ürünleri bile dikkate almak ister.

Günümüzde reklam, “Slogan olmadan dünya nasıl olurdu?” Gibi yeni sloganlarla doğrudan sosyal ve psikolojik ihtiyaçlara yöneliyor. Nutella kesinlikle dünya çapında bilinen ve takdir edilen efsanevi bir üründür.

Ama bu gerçekten kaliteli bir ürün mü?

Coca-Cola ve diğer şirketler gibi Ferrero’nun Alba’daki resmi fabrikada dikkatlice korunan gizli bir tarifi var. 1945’teki kakao yağı, şirketin en iyi korunan sırlarından biri olan “bitkisel yağlar karışımı” ile değiştirildi. Sırrı ihlal etmemek için, Ferrero, gizemli “bitkisel yağların” tanımlanmasının imkânsızlığını hedefleyen bazı davaları (ABD’de bir) kaybetmeyi tercih etti. İtalyan etiketindeki tarifin içeriği: şeker (% 56), bitkisel yağlar (% 19), fındık (% 13), kakao, yağsız süt tozu (% 6.6), peynir altı suyu tozu, soya lesitini (emülsiyonlaştırıcı), vanilin.

Çikolata Buzdolabına Mı Konulur?

Bu, nesiller boyunca yiyecekleri bölen yaş sorunudur: Çikolatanın oda sıcaklığında tutulması veya buzdolabında soğutulması gerekir mi? Ve bir çikolata yargıcına göre, ikincisiyle cevap verenler yanlıştır.

  • Stuff, Yeni Zelanda merkezli çikolata uzmanı ve yargıç Luke Owen Smith, hatta bir sıcak hava dalgası içinde, bu her ne pahasına olursa buzdolabında çikolata depolamak önlemek için en iyisi olduğunu söyledi.
  • Chocolate Bar’ın sahibi olan ve aylık olarak kaliteli el yapımı çikolata kalıpları ile tanınan Bay Owen, buzdolabında saklanan çikolatanın “donuk” hale geldiğini ve “lezzetleri salıvermediğini” söyledi.
  • Bunun yerine, çikolatanın ‘serin, karanlık ve kuru bir yerde’ saklanması gerekir; çünkü ‘aşırı sıcaklıklar sıcaklıklar kadar sıcaklığa dalabilir’.
  • Eğer ısı, çikolatanın çıtır çıtır karışmasına neden olacak şekildeyse, Bay Owen, en iyi hareket tarzının, çikolatayı buzdolabında kapalı bir kaba koyduğunu, ancak yemekten önce bir süre oda sıcaklığında bırakıldığını söyledi.

Önde gelen gıda güvenliği uzmanı Belinda Stuart-Moonlight, FEMAIL’e daha önce, bir başka deyişle çikolatada soğutulmamasının başka bir nedeninin bir ‘şeker çiçeği’ oluşumuna yol açabileceğine inandığını söyledi.

Bu, soğutulduktan sonra daha sıcak havaya maruz kaldığında ortaya çıkar. Tanecikli, beyaz bir kaplama olarak yeniden kristalleşen, şekerin bir kısmını eriterek, yüzeyde yoğunlaşmaya neden olur. Çikolata aynı zamanda kokuları da emer, bu nedenle kokuya ve tadamaya son vereceği bir risk vardır – dün gece kalanlar gibi. Ancak bir istisna var.

“Kremsi bir dolgulu çikolata, daha yüksek bir soğutma riskine sahip ve soğutmaya ihtiyaç duyuyor” dedi.

Çikolata Şu Şekilde Saklanmalıdır

  • Optimum tutma sıcaklığı 15-20ºC arasında düşük nemlidir.
  • Satın alma işleminizin tazeliğini korumak için, çikolatalarınızı serin veya kuru bir dolapta ısı veya ışık kaynağından ve sabun gibi parfümlü eşyalardan uzak tutmanızı öneririz.
  • Aynı zamanda, çikolatanın içindeki kakao yağı, kokuları kolayca emdiği için, çikolatanızı sarımsağı ve baharat gibi maddelerden uzak tuttuğunuzdan emin olun, bunlar da çikolatanın aromasını etkileyebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net