Bilgii.net

Normal Doğumu Kolaylaştırmak İçin Neler Yapılır?

15.10.2018
Normal Doğumu Kolaylaştırmak İçin Neler Yapılır?

Hamilelik sırasında sağlığınıza özen gösterirseniz, bebeğinizin normal doğum yapması mümkündür. Hamilelik sırasında doğru beslenme ve doğru egzersiz, doğal doğum veya normal doğum sağlamak için önem taşır. Normal doğum veya doğal doğum için hamilelik ipuçlarını bulmak için dikkatlice davranmak gerekir.

Normal doğum, bu günlerde terk ediliyor ve daha çok anne, baba bunu tercih ediyor. Birçok doktor, normal doğum vakalarının artması için insanları bilinçlendirmeye ve bilgilendirmeye çalışıyor. İlk kez anneler, bebeklerinin güvenliği ve esenliği konusunda daha fazla endişe duymaktadır. Normal doğum, her kadının yapabildiği ve doğanın milyonlarca yıldır mükemmelleştirdiği doğal ve fizyolojik bir süreçtir. Çocuğun ya da anneyi kurtarmak için ameliyat bölümüne gitmek çok önemli olduğu belirli tıbbi durumlar dışında normal doğum mümkündür.

Normal doğumun sonucuna yardımcı olacak bir sihir ya da kesin atış formülü olmamasına rağmen, işinize devam etme şansınızı arttırmak için her şey üzerinde çalışılabilir ve dikkat edilmelidir.

Normal Doğumu Kolaylaştırmak İçin Yapılması Gerekenler

Normal doğumu sağlamak için hamileliğiniz sırasında sağlığınıza özen göstermeniz gerekir.

 • Diyet: Gebelik haberlerini doğruladığınız andan itibaren diyetinize dikkat etmelisiniz. Besleyici olan beslenmeye sadık kalın ve günlük alımınıza taze meyve ve sebzeler ekleyin. Demir ve kalsiyum açısından zengin gıda maddelerinin alımına odaklanın. Doktorunuz tarafından önerilen multivitaminleri düzenli olarak alın.
 • Aktif Yaşam Tarzı: Aktif bir yaşam tarzını koruyun, bu da hamile olduğunuz sürece hafif ve izin verilen yoga seansları ve düzenli yürüyüş yapmak anlamına gelir. Bir yoga hocasına danışın ya da normal doğuma doğru ilerlemenize yardımcı olan tipik egzersizleri öğretebilecek bir sınıfa katılın. İlk günlerde yorgun ve uyuşuk hissedebilirsiniz, ancak haftalar ilerledikçe işler normale döner.
 • Su: Su alımınızı artırın ve günde en az 8 – 10 bardak su içtiğinizden emin olun.
 • Stres: Stres düzeyinizi kontrol edin ve gebelik döneminiz boyunca stressiz kalmaya çalışın. Kendinizi mutlu ve tatmin edici tutun. Bunun çocuk üzerinde olumlu etkisi vardır ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Müzik, rahat ve konforlu kalmanıza yardımcı olabilir.
 • Doğum Planı: Doktorunuza danıştıktan sonra bir doğum planı yapın ve kesinleştirmeden önce onunla görüşün. Bu, sorunsuz bir doğum yapmanıza yardımcı olacaktır.
 • Doğum Öncesi Sınıf: Doğum sırasında ortaya çıkabilecek sorunlardan nasıl kurtulacağınız ve bunu nasıl ele alacağınız doğum öncesi bir sınıfa katılın. Ayrıca, size kolay, daha az ağrılı ve hızlı doğum yapacak şekilde bazı egzersizler ve eylemler öğreteceklerdir.
 • Yoga: Yoga esnekliği artırır ve rahat kalmanıza yardımcı olur. Normal doğum yapmanıza ve minimum ağrı ve rahatsızlık duymanıza yardımcı olur. Yaptığınız yoga seansların sizin ve bebeğiniz için güvenli olduğundan emin olun.

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Gıda Maddeleri

 • Aşırı miktarda deniz ürünleri yemekten kaçının. Deniz ürünlerini sınırlı miktarda almak çocuklarda beynin gelişmesi için iyidir, ancak fazlalık sinir sistemine saldırmaya neden olabilir.
 • Alkol, kahve ve çay tüketimi en aza indirilmelidir. Fazla kafein alımı, düşük doğum ağırlığı, büyüme geriliği ve hatta bazen düşükle sonuçlanabilir. Et yemeye hazır ve fast food öğelerinin doğmamış bebekler için çok tehlikeli olduğu gözlemlenir.
 • Sağlıklı beslenmeye bağlı kalmak hamilelik sırasında fazla kilo almamaktan kaçının. Doktorunuz, kilo alımınızın normal olup olmadığını size söyleyecektir.
 • Normal çocuk doğurmaya yardımcı olduğuna inanılan besinler vardır. Size önerilen besinlerin başında kuru hurma gelir. Herhangi birini kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net