Bilgii.net

Nohutun Faydaları Nelerdir? Nohutun Sağlıklı Yaşama Katkıları

29.10.2018
Nohutun Faydaları Nelerdir? Nohutun Sağlıklı Yaşama Katkıları

Nohut sağlık açısından faydalı ve kuru olarak tüketilen gıdalardan biridir. Kullanımı çok eski çağlara dayanmaktadır. Nohut A, B6, B12, C, E ve K vitaminlerini içerir. En çok da A vitamini içeren Nohutun sağlık açısından oldukça önemli faydaları vardır. Nohut ayrıca beta karoten zengini bir bitkidir. İçerisinde bulunan kalsiyum, potasyum ve magnezyum, selenyum, demir ve bakır içermesi de en çok tüketilen gıdalardan olmasının sebeplerindendir.

Nohut Neden Faydalıdır?

Nohutun sağlık açısından faydalı olması içerdiği mineral ve vitaminlerle ilgilidir. Hem yemeklerde hem de cilt bakımından tercih edilen Nohutun bazı yöresel ekmek tariflerinde de yeri vardır.

Açlık Hissini Yatıştırması: Nohutun açlık hissini yatıştırması önemli bir özelliktir. Diyet yapanların nohut tüketmesi bundan kaynaklanır. Nohut aynı zamanda lifli gıdalardan biridir. Bu nedenle sadece nohut tüketmek bile kilo vermede etkilidir. Çünkü lifli gıdalar sindirimi kolaylaştırır ve kilodan düşmenin temel nedenlerinden biridir.

Cilt Sağlığı İçin Nohut: Nohut özellikle cilt hücrelerini koruyarak yenilenmesinde etkili olur. Yaşlılığa neden olan etkenleri önler. Maske olarak yüzünüze sürdüğünüzde ölü deriyi atarak cildinizin temizlenmesini ve nemlenmesini sağlar. Böylece alttan yeni deri oluşumu gözlenir. Pırıl pırıl bir cilt için nohut maskesi önemlidir.

Kalp Sağlığını Koruduğu Bilinir: Nohutun kalp sağlığını koruması içerdiği liflerle ilgili bir durumdur. Bu lifler kan şekerini dengeleyerek sağlıklı bir düzeyde olmasını sağlar. Kolesterolü düşürür. Böylece damarlara zarar vermesini önleyebilir. Nohutun başka bir özelliği de safra sorunlarına faydalı olmasıdır.

Kolesterolü Dengede Tutmaya Yarar: Kolesterol insan sağlığı için önemlidir. Günlük olarak tüketilmesi bu sağlık sorununu yok edebilir. Günlük tüketim miktarı ortalama 3 fincan olabilir. Nohut kalp ve felç sorunlarını önleyici bir etki gösterir.

Sağlıklı Bir Uyku İçin Etkilidir: Düzenli nohut tüketimi uyumada etkilidir. İçeriğindeki triptofan ve serotonin uyumayı sağlayan etkenlerdir. Belli dönemlerde ortaya çıkan uyku sorunları için her akşam düzenli nohut tüketilebilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Bağışıklık sistemini güçlendirmek sağlığımız için yapabileceklerimiz arasında ilk sırada gelir. Hastalıklara yakalanma riskini arttıran etkenlerden bir tanesi bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır. Özellikle kış aylarını rahat geçirmek ve grip gibi hastalıkları kolay atlatmak için güçlü bir bağışıklık sistemi gerekir. Bunun için de nohut tüketimi önemlidir.

Düşük Sülfitlere Karşı Etkili: Nohut sülfit düşmesine karşı da etkilidir. Bu düşüklük bağ ağrısı ve dönmesi, kalp çarpıntısı yapabilir. Nohut tüketimi bu sorunları gidermede etkili olmakla birlikte karaciğeri de temizlemektedir.

Kemik Sağlığı İçin Nohut Tüketimi: Nohutun içeriğinde bolca kalsiyum bulunur. Tıpkı süt gibi nohut da kemik sağlığı için önemlidir. Özellikle kadınlar ve çocuklarda kemik sağlığına dikkat edilmelidir. Kadınlarda belli bir yaşında üstünde meydana gelme ihtimali olan kemik erimelerini önlemede etkilidir.

Manganez İçerir: Nohut yeterli miktarda manganez içerir. Bu özelliği sayesinde enerji verir, canlandırır kişiyi zinde tutar.

Sağlık Saçlar İçin Nohut Tüketimi: Nohutun cilt gibi saç sağlığına da etkili vardır. Bol miktarda mineral ve vitamin içermesi saçları korumasında ve güçlendirmesinde etkilidir. Hatta saç sağlığı için en önemli bitkilerden bir tanesi olduğu söylenebilir. Saç derisini ve saç köklerini güçlendirir. Saçların dökülmesini ve kopmasını önler. Yumuşacık ve sağlıklı saçlar için nohut önemli bir bitkidir.

Enerji Vermesi Bakımından Nohut: Nohut vücuda enerji ve zindelik katar. Bu durum Nohutun demir içermesinden kaynaklanır. Enerji kaybı yaşanan durumlarda nohut tüketilebilir. En çok da emziren annelerin ihtiyacı vardır.

Kadın Sağlığını Korumada Etkilidir: Nohutun kadın sağlığını korumada etkili olduğunu bilimsel çalışmalar ortaya koymuştur. Yapılan çalışmalar nohutun içeriğinin osteoporoz ve meme kanserinin önlenmesinde etkili olduğunu ispatlamıştır.

Nohut sağlık için son derece etkili bir gıdadır ve düzenli olarak tüketilmesine dikkat edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net