Bilgii.net

Nemlendirici Saç Maskeleri Hangileridir, Faydaları Nelerdir?

01.11.2018
Nemlendirici Saç Maskeleri Hangileridir, Faydaları Nelerdir?

Bakımlı ve hoş görünüm için günlük, haftalık ve aylık özel bakımlar uygularız. Bu bakımlar cilt ve saçlar için ayrı uygulanır. Uygulamanın temelinde ölü deriyi atmak, cildi açmak, saçları güçlendirmek, nemlendirmek gibi amaçlar yatar. Kimi saçlar son derece yağlıyken kimi saçlar da kurudur. Aynı zamanda nemden yoksun olan bu saçların kırılması ve kopması daha kolaydır. Kırılan ve kopan saçların da uzaması mümkün değildir. Hep aynı uzunlukta kalan bu saçların hareket geçmesi özel bakımlarla mümkündür.

Zeytinyağı ve Yumurta Maskesi Tarifi

Zeytinyağı ve yumurta saçları yumuşatan, nemlendiren ve onaran bir etkiye sahiptir. Özellikle yumurta sarısı hem cilde hem de saçlara uygulandığında doğal bir nemlendirici etkisine sahiptir. Maskeye yumurta ve zeytinyağını karıştırarak başlayın. İkisini güzelce çırpın ve içine iki kaşık da mayonez ekleyin. Hazırladığınız karışımı saçlarınıza sürün ve ortalama 10, 15 dakika kadar bekleyin. Daha fazla bekletmek sizin tercihinizdir. Sürenin sonunda maskeyi saçlarınızdan arındırın ve normal her zaman kullandığınız şampuanınız ile yıkayın. Göreceksiniz saçlarınız doğal nemine kavuşacak ve daha canlı görünecek. Yumurtanın cilt ve saç bakımına inanılmaz katkıları vardır. Zeytinyağı zaten doğal bir şifadır.

Yumurta ve Yoğurt Maskesi

Yine vazgeçilmez ikililerden bir tanesi daha karşımızda. Yumurtanın saçlara faydasından bahsettik. Yoğurt kullanımına zaten cilt bakımından alışkınız. Bir yumurtanın beyazıyla 5, 6 kaşık yoğurdu karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saçlarınıza iyice yedirin. Yine ortalama 15 dakika veya isteğe göre yarım saat beklettikten sonra maskeyi saçlarınızdan tamamen çıkartın. İyice durulandığından emin olduğunuz saçlarınızı son olarak şampuanla yıkayın ve işlemi tamamlayın.

Muz ve Bal Maskesi

Muz ve bal hem cilde hem de saçlara inanılmaz faydaları olan doğal gıdalardır. Hem de kolay hazırlanan bu maskeyi rahatça uygulayabilirsiniz. Özellikle diğer gıdaları uygularken kokusundan rahatsız olup da vazgeçenler için en güzel maskelerden bir tanesidir. Öncelikle 3 veya 4 çorba kaşığı bal ile bir muzu ezerek karıştırın. Saçlarınız çok gür ve uzunsa bu miktarı ona göre arttırabilirsiniz. İsteğe göre içine badem yağı da koyabilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı saçlarınıza iyice yedirin ve beklemeye koyulun. Yaklaşık yarım saatlik bir beklemeden sonra maskeyi durulayabilirsiniz. En son saçlarınızı şampuanlamayı unutmayın.

Süt Maskesi

Süt maskesi saçlarınıza uygulayabileceğiniz en kolay ve en ucuz maskelerden bir tanesidir. İsteğe göre bal ile karıştırıp saçlarınıza sürebilirsiniz. Ballı karışımı 1 saat kadar beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

Sütü tek başına da saçlar için kullanabilirsiniz. Bu en kolay yöntemdir. Her hafta düzenli olarak yapabilirsiniz. Sütü saçlarınıza sıkmak için püskürtme özelliği olan temiz bir kaba koyun. Çalkalayıp saçlarınıza uygulayın. Her yerine ulaştığından emin olun ve yarım saat beklemeye koyulun. Yarım saatlik beklemeden sonra önce maskeyi arındırıp sonra şampuanlama işlemine geçebilirsiniz.

Tüm Maskelerden Sonra Yapmanız Gerekenler

Saçlarınızı yıkadıktan sonra doğal yollarla kurumasına özen gösterin. Kurutucu makineler saçlarınızı kıracağından makine kullanmayın. Saçlarınızı havlu ile fazla ovalamayın ki kırılmasın. Islakken bağlarsanız kepek oluşumu gözlenebilir. Doğal yolla ve açık şekilde kuruması en sağlıklısıdır. Sağlık sorunları olanlar gündüz saatlerinde yıkarsa kuruması daha kolay olur ve gece ıslak saçla yatmaktan kurtulurlar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net