Bilgii.net

Narsisizm Nedir? Narsist Kime Denir

08.10.2018
Narsisizm Nedir? Narsist Kime Denir

Son zamanlarda günümüz dünyasında en çok kullanılan, fakat anlamı yeterince iyi bilinmeyen kelimelerden bir tanesi ‘Narsisizm’ ile alakalıdır. İnsanlar yaşamları süresince sağlık konusuna her zaman titiz olmuş ve bu konuların üzerine düşmüşlerdir. Gerekli görülen zamanlarda tedavilerini yaptırmış ve hatta düzenli şekilde ilaçlar bile kullanmıştır. Fakat sağlık konusunda insanların ihmal ettiği bir konu vardır: Psikoloji. Bu alanda ortaya çıkan rahatsızlıklar gizlenmek ister ve her nedense bu konuda profesyonel yardım alamaya insanlar yanaşmazlar. Ülkemizde yanlış şekilde lanse edilmiş ve altyapısı kötü biçimde oturtulmuş psikoloji bölümü, aslında kişinin bütün davranışlarını ve hayatını etkileyebilecek kadar önemli noktaların incelenmesini sağlar. Kişilerde, bazı psikolojik bozukluklar olabilir ve bu son derece doğaldır. Fakat bunu inkar etmek ve üzerine herhangi bir psikoloğa gitmekten kaçınmak ise oldukça yanlış bir davranıştır.

Narsisizm Nedir?

Narsisizm; kişinin kendine tapar derecede hayran olması, sapma derecesinde âşık hissetmesi davranışı demektir. Kişi kendisiyle alakalı özel ve güzel duygulara sahip olur. Aslında narsistlik, herkeste bulunan ve az miktarda olması kişilerin özgüvenleriyle alakalı olan bir durumdur. Fakat bunun sapkınlık derecesine ulaşması ile beraber artık devreye narsisizm ile alakalı konular girecektir.

Narsist Kime Denir?

Sadece kendisini düşünen ve başka unsurları hayatında önemsiz gören kişilere narsist denir. Bu kişilerin aslında gerçekten mutlu olması beklenmez. Hayattan zevk almaları da oldukça düşük bir ihtimaldir. Çünkü bu kişiler aslında doyumsuz şekilde bir ruh haline sahiptir. Sürekli başkalarının hayatlarına imrenerek, kendilerini o seviyelere getirmeye çalışırlar. Narsist insanların egoları libidolarında toplanır. Bu yüzden sürekli kendi içinde bazı şeyleri yaşamaya çalışırlar. Genel olarak doyumsuzluk halini devam ettiren bu kişiler için, hayattan elde edebileceklerinin kendilerine göre sınırı yoktur.

Narsistik Kişilik Bozukluğunun Özellikleri Nelerdir?

Narsistlik; adını Yunan mitolojisi tanrılarından Narkissos’tan alan bir davranış bozukluğudur. Her insanda bir nebze olan bu özellik, kontrol edilemez hale gelince oldukça tehlikeli bir duruma dönüşmektedir. Bu kişilerin özellikleri ve davranışlarının çeşitleri, aşağıdaki listede olduğu gibidir:

  • Bu kişiler, dünyanın kendilerinin etrafında olduğunu düşünür ve ona göre hareket ederler.
  • İstediklerine ulaşmak için etik dışı yöntemleri bile seçen kişiler, zafere giden yolda her şeyin mubah olduğunu savunur.
  • Olumsuz eleştirileri duymak istememek veya böyle eleştirileri aldığında öfke krizlerine girmek, narsist kişilerin özelliklerindendir.
  • Her zaman en iyi olma isteği, onları sonu gelmez bir açlığa yönlendirir.
  • Başkalarının yaşamlarını gözlemleyerek, kendi hayatlarında çok daha iyisini yapma ve durumları karşılaştırarak kendini beğenme.
  • İnsanları çıkarlarına göre değerlendirme ve buna göre etrafındaki kişileri düzenleme isteği, bu kişilerin en belirgin özelliklerindendir.
  • Beğenilmeye sürekli ihtiyaçları vardır. Beğenilmedikleri zaman, içerisinden çıkamadıkları öfke patlamaları yaşarlar.
  • Her zaman yaptıkları işin takdir edilmesini isterler. Böylelikle bu isteğe karşı olan açlıklarını, kısa bir süreliğine gidermiş olacaklardır.
  • Mükemmel bir anlayış için, kendilerine ait bir prensipleri yoktur. Başarıya gitmek için bütün karakteristik özelliklerinden vazgeçebilirler.
  • Kişilik bozuklukları olduklarını kabul etmez ve doktora gitmeyi reddederler. Fakat bu durumda yapılması gereken, narsist kişilerin en kısa sürede uzman bir psikoloğa götürülmesi olacaktır. Çünkü egolarını bu derece yüksek seviyelere getirmiş olan kişiler, hasta olduklarını asla kabul etmeyeceklerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net