Bilgii.net

Nanoteknoloji Nedir? Nerelerde Kullanılır?

18.02.2019
Nanoteknoloji Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Nano Yunanca’da cüce anlamına gelmekte. Günümüzde ise bir metrenin milyarda biri olarak tanımlanan bir birimdir. Bir başka deyişle neredeyse gözle görülmeyen şeyler için kullanılır. Nanoteknoloji ise günümüzde atomların ve moleküllerin en küçük birimlerini ifade ederken kullanılmakta.

Nanoteknoloji doğada kendiliğinden var olan bir çeşit DNA’dır. Bilim adamları bu DNA’ları birbirleriyle çarpıştırarak ya da birbirlerine ekleyerek daha değişik parçacıklar elde etme çabasındalar. Ancak en çok üzerinde durulan nokta doğada bulunan atom dizilimlerinin bir şekilde taklit edilmesi. Bilim adamları doğadaki atom dizilimlerini taklit etmeyi başarır ve bunları hareketlendirebilirlerse o zaman yeni ve farklı maddelerin oluşturulabilmenin de yolu açılmış olacak. Amerika’nın radara yakalanmayan F-117 uçaklarında kullanılan maddenin bazı atomların dizilimlerinin değiştirilmesiyle ortaya çıktığı bilim adamları tarafından söylenmekte. Ancak bu atom dizilimini değiştirmenin insanlar tarafından değil de bu uçakların yapımında Amerikalılara yardım ettiği söylenen uzaylılar tarafından yapıldığı da konuşulmakta. Elbette bu durumun biraz şehir efsanesi tarafı da var.

Nanoteknoloji Nerelerde Kullanılır?

Nanoteknoloji ’nin kullanım alanı her geçen gün genişlemekte. Fizik, kimya, bilgisayar, malzeme bilimi, elektronik gibi pek çok alanda şu an için kullanılmakta. Ancak bu alanlar içerisinde yavaş yavaş ses getirmeye başlayan alan ise tıp alanı olmuştur. Tıp alanında yapılan çalışmalar ölümcül hastalıklar için ilaç üretiminin önünü açacakken aynı zamanda da insan ömrünün uzatılması konusunda da önemli bilgilere ulaşılmasını sağlayacak. Bununla birlikte tıp anlamında ileride yapılacak çalışmalardan bir tanesi de insanın damarlarında dolaşabilecek küçüklükte teknolojik aygıtlar yapıp insan vücudunda neler olup bittiğini direkt olarak izlemek olacak.

Nanoteknoloji’nin Etkileri

Bu teknoloji sayesinde insanlar evlerinde kendi bilgisayarlarını üretmeye başlayacaklar. Ancak elbette sadece iyi niyetli kişiler bunu kullanmayacaklar. Atomun kopyalanması ya da içeriğinin değiştirilmesi insanların kendi evlerinde para basmalarına dahi sebep olacaktır. Üstelik bu paraların direkt olarak atomlar kopyalandığı için sahte olma olasılıkları da olmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net