Bilgii.net

Nane Yağının Faydaları ve Kullanımı- En Etkili Kullanım Önerileri

01.11.2018
Nane Yağının Faydaları ve Kullanımı- En Etkili Kullanım Önerileri

Kokusu ile kendine esir eden nanenin yağı nedir, faydaları nelerdir ve nane yağı nerede kullanılır sorularının cevabını vermekteyiz.

Zaman artık doğaya geri dönüş zamanı. Her ne kadar kimyasallar hayatımıza girmeye çalışsa da bizler doğanın eteğini bir yerlerden tutup bırakmamakta kararlıyız. Artık organik meyve ve sebzeler alıyor hatta makyaj malzemelerinde bile organik olanlarını tercih ediyoruz.

Bu noktada nane yağı ile sizleri tanıştırmak istiyoruz. Bütçe yormayan, her evde mutlaka olması gereken bir yağ. Vücutta baştan aşağı fayda sağlayan bu yağ mucizevi bir etki yaratmaktadır.

Nane Yağı Nedir?

Kendi ismiyle müstesna, naneden elde edilen bir yağdır. Taze nanenin yapraklarından elde edilmiştir bir yağdır. Bu yağı kullandığımızda, vücudumuza dışarıdan almamız gereken yağları da almış bulunmaktayız. Yetiştirilmesi oldukça basit olan naneden yapılan bu yağı dünyanın her yerinde kolayca bulmak mümkündür. Bu yüzden de dünyanın her yerinde bu yağ oldukça fazla kullanılan bir yağdır. Baş ağrısı, burun tıkanıklığı ve daha birçok rahatsızlık için kullanılır.

Nane Yağının Faydaları

  • Nane yağı doğal bir ağrı kesici görevi üstlenir. Özellikle kas ağrılarında kullanılan bu yağ ağrıyan yere etki ettiğinde oldukça başarılı sonuç verir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Böylece sivilce ve akne tedavilerinde göre alır.
  • Saçların bakımını yapıyor ve oluşan kepeğin önüne geçiyor.
  • Doğal dudak dolgusu görevi üstleniyor. Dudaklarda çatlama ve kurumaları engelliyor. Onları olduğundan daha dolgun gösteriyor.
  • Burun tıkanması için oldukça önemli bir tedavi yöntemidir. Sinüsleri açarak burun tıkanıklığını önlemektedir.
  • İştahı fazla olan kişiler için dost görevindedir. Çünkü iştah kesici bir özellik göstererek fazla yemek yemenin önüne geçilmiş olur.
  • Sindirim sitemi üzerinde olumlu etki yaratırken aynı zamanda mide bulantılarını da önler.
  • Grip, nezle gibi soğuk algınlıklarının tedavilerinde nane yağı kullanılır ve oldukça başarılı etki alınır.
  • Ağız kokusu şikâyeti olan kişiler mutlaka nane yağı kullanmamalılar, çünkü etkisine kendileri bile inanamayacaklar.
  • Bazı yanıkların tedavisinde ferahlatıcı etki maksadıyla kullanılabilir.

Nane Yağının Kullanımı

Birçok faydası olan nane yağı akne ve sivilce tedavisinde kullanılacak ise başka yağlarla karıştırıp etkisi artırılabilir. Doğrudan cilde uygulanan nane yağını dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulamak hem kan akışını hızlandırır hem de yağın cilde daha iyi yedirilmesini sağlar.

Yanıkların tedavisi için nane yağını kullanırken direkt üzerine sürebilirsiniz. Böylece yanıklarınız oldukça ferahlayacak ve sizi rahatlatacaktır. Bunun yanı sıra nane yağı ile Hindistan yağını karıştırmak da yanıklar için çok etkili bir yöntemdir. Böylece yanıklar sadece ferahlamış olmaz Hindistan yağının etkisiyle de iyileşme etkisi yaratacaktır.

Nane Yağının Uygulanışı

Saçlar için nane yağı nasıl kullanılır sorusunun cevabı ise oldukça basittir. Kullanılan şampuanların içine nane yağı damlatmak saçlarda oluşan kepekleri önler ve onlara parlaklık verir. Böylece sağlıklı saçlara kavuşmak hiç de zor değildir.

Nane yağı içilebilen bir yağdır. Bir su bardağı içine birkaç bardağı nane yağı damlatmak ve onu her sabah içmek hazımsızlığa oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra mide bulantısı ve ağız kokusuna da iyi gelir. Ayrıca nane yağını koklamak bile oldukça işe yarar. Mide bulantısı için koklamak ya da içmek yeterlidir.

Burun tıkanıklığı varsa kaynar suyun içerisine yaklaşık 10 damla nane yağı damlatıp buharını koklamak sinüslere iyi gelecektir. Bunun yanı sıra baş ağrısı için de alın kısmına nane yağı ile masaj yapmak oldukça etkili bir yöntemdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net