Bilgii.net

Müzik Türleri – En Popüler Şarkı Türleri

08.10.2018
Müzik Türleri – En Popüler Şarkı Türleri

İnsanları eğlendirebilen notalara müzik denmektedir. Fakat bu doğru bir tanımlama değildir. Çünkü ritimlerin doğada bile oluşması mümkündür. Müzik insan ruhunu fazlasıyla dinlendiren bir kaynaktır. Hayatın yoğun geçen günlerinden sonra sakin bir müzikle beraber o yorgunluk atılabilir. Müzik insanların içindeki fikirlerini dışarıya atmasındaki en güzel enstrümanlardan bir tanesidir. Müzik yıllardır insanların üzerinde çalıştığı ve zamanın ilerlemesiyle sürekli gelişen bir sanat dalı olmuştur. Her toplum kendi karakteristik özelliklerine göre müzik zevki oluşturmuş ve bu sayede toplumsal müzik kültürleri oluşmuştur. Bu sayede insanlar hissettikleri duyguları dışa vurabilmekte güçlük çekmezler.

Müzik Türleri Nelerdir?

Klasik bir bakış açısıyla, ruhun gıdası olan müzik; hangi tarzda olursa olsun her zaman insanları etkisi altına almayı başaracaktır. Müzik türleri arasında birçok farklı çeşit bulunmaktadır. Listede en çok bilinenler sıralanacaktır:

  • Blues: Amerika’da popüler olan, kökeni 400 yıl öncesinde Afrika’ya dayanan bir müzik çeşidi olan Blues; hüzünlü bir yapı taşımaktadır. Siyahi halkın özgürlük mücadelesinde etkin bir yer alan bu müzik türünde; King, Ray Charles ve Eric Clapton gibi müthiş sanatçılar eserler vermiştir.
  • Klasik Müzik: Müzik kültürü ile en çok bağdaştırılan tür budur. Batı Avrupa kökenli olmasıyla beraber, Rönesans zamanında ortaya çıkmıştır. Romen Diyojen Klasik müziğin kurucularından sayılmaktadır. Yaylı çalgılar ve üflemeli çalgılar ile birlikte vurmalı çalgılar kullanılmaktadır. En önemli sanatçıları: Bach, Mozart, Vivaldi, Beethoven ve Handel gibi isimlerdir.
  • Halk Müzikleri: Her toplumun kendi müziğini oluşturması sayesinde, toplumlar arasında müzik kültürü farklılığı ortaya çıkmıştır. Bu sayede halk müzikleri türetilmiş ve yaygın şekilde çalınmıştır.
  • Elektronik Müzik: Müzik oluşturulurken kullanılan enstrümanların yerini, elektromekanik ve elektronik aletler almıştır. Bu sayede oluşturulan birçok farklı yeni şarkılar olacaktır.
  • Hip- hop: Rap ve R&B tarzını beraber içeren bu tarz, kökenlerini 70’lerin Amerika’sından almaktadır. Bu sayede zorluklarını şarkılarla dile getiren siyahiler, yaşam tarzlarını müziklerine yansıtmıştır.
  • Caz: Amerika’nın güney eyaletlerinde ortaya çıkan ve 20. yüzyılın başından itibaren dünyayı kasıp kavuran müzik türüdür. Saksafon gibi üflemeli şarkılarla solistin performansına bağlı olan bu müzik türü, hala popülerliğini korumakta ve geniş bir hayran kitlesine sahip olmaktadır.
  • Pop: 1940’lardan beri kullanılan bu terim müzik türünü değil, popüler ve akılda kalan şarkıları ifade etmektedir. Bu yüzden en önemli özelliği, listenin güncel değil; kişilerin aklında kalacak şekilde oluşturulması olacaktır.
  • Rock: Elektrogitar, bateri, klavye ve bas gitar gibi enstrümanlarla birlikte oluşturulan bu müzik türünde, hızlı ve yüksek sesli bir oluşum yer almaktadır. Dünyada Metallica, Queen ve Elvis Presley; bu türün en önemli örneklerini veren kişi ve gruplardır.

Şarkı Türleri Nelerdir?

Kendini daha mutlu ve huzurlu hissetmek isteyen kişiler, ilgi duydukları tarzdaki şarkıları dinleyerek mutlu olurlar. Bu sayede şarkıların psikolojik iyileştirme etkisinden faydalanmış olacaklardır. Zihin; şarkıdaki bilgileri toplar ve tekrar dinlemelerde kişilerin daha yoğun bir duygu yaşamasına yardımcı olur. Şarkılar sosyal yaşantının en önemli yardımcılarından bir tanesidir. Günümüzde güncel ve popüler olan şarkı türleri; Pop, Rock, Caz, Rap, R&B, Tasavvuf, Klasik ve Halk müziği tarzlarında oluşturulmuş olanlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net