Bilgii.net

Müzik Öğretmeni Maaşları

01.11.2018
Müzik Öğretmeni Maaşları

Müzik öğretmenliği en zevkli meslek dallarından biridir. Bir taraftan öğretmenlik mesleğini yerine getirirken diğer taraftan öğrencilerinizle birlikte eğlenceli vakit geçirme şansına sahipsiniz. Müzik öğretmenlerinin meslekte hangi düzeye geleceğine kendi hedefleri ve çabaları gösterir. Günümüzde müzik sektörü en çok ilgi duyulan sektörlerden bir tanesidir. Bu nedenle müzik öğretmenleri çeşitli alanlarda da yetkinliklerini gösterme fırsatı bulurlar.

Okullarda müzik dersine giren öğretmenler bir taraftan öğrencilerine temel nota bilgilerini verirken diğer taraftan onlara bir adet enstrüman çalmayı öğretirler. Böylece öğrencilerin yalnızca sayısal ve sözel derslerde değil işitsel derslerde de kendini göstermesi sağlanır.

Müzik Öğretmeni Maaşları Ne Kadar?

15 Temmuz 2018 itibariyle en düşük öğretmen maaşı 3290 TL olarak belirlenmiştir. Net maaşlar enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte açıklanmıştır. Ayrıca bu miktara aile ödeneği dâhil değildir. Meslekte derece alan öğretmenlerin maaşı daha farklıdır. Öğretmenin çalıştığı yıllar derece olarak maaş açısından artı getirmektedir. Üstelik bu maaş miktarına ek ders ücretleri dâhil değildir. Belirlenen miktarlar 18 saat karşılığı olup daha fazla derse giren öğretmenler ek ders ücreti almaktadır. Ayrıca haftalık tüm ders saatlerinde yani 30 saat çalışan bir öğretmenin maaşını hesaplamak için bu miktara 1000 TL eklemek gerekir. Yani 3200 + 1000 ile bir öğretmenin 30 saatlik ders karşılığı aldığı maaş hesaplanabilir.

Özel Sektörde Müzik Öğretmenlerinin Maaşları

Özel sektörde çalışan müzik öğretmenlerinin aylık aldığı maaş kamudan farklı olacaktır. Özel kurumlarda bir müzik öğretmeninin aylık maaşı ortalama 2500 TL civarındadır. Müzik öğretmenlerinin öğretmenlik dışında da çok sayıda alternatifi bulunmaktadır. Özel ders verebilirler. Bu, ses eğitimi olabileceği gibi enstrüman eğitimi de olabilir. Saz veya gitar dersi vererek de aylık gelirlerini arttırma şansı bulurlar. Ayrıca sanat merkezlerinde çalışabilirler. Kendi şarkılarını ve albümlerini yaparak büyük kitlelere duyurma imkânına sahiptirler. Müzik alanında eğitim alan öğretmenlerin ses eğitimi almış olmaları avantajlı bir durumdur. Aynı zamanda nota bilmeleri, enstrüman çalmaları da dikkate alındığında bu durumu alternatife çevirmeleri son derece kolay olacaktır. Müzik sektöründe oldukça yüksek rakamlar dönerken müzik öğretmenleri hemen her işini kendileri görme imkânına sahiptir. Böylece çok düşük maliyetlerle kendi müziklerini yapıp kitlelere duyurma seçenekleri vardır.

Öğrenciler İçin Müzik Dersi

Müzik dersleri yalnızca bir ders değil aynı zamanda öğrenciler için soluklanma arası gibidir. Öğrencilerin kabiliyetlerinin sadece sayısal ve sözel konularla ölçülmesi doğru değildir. Kimi öğrencilerin sanatsal yönü kuvvetlidir. Bu nedenle müzik ve benzeri sanat derslerine ilgi duyabilirler. Müzik öğretmenleri bu konuda onlar için birer örnektir. Sanatsal dersler ve özellikle müzik öğrencinin zihnine ve becerilerine anlam katar. Sosyal ve sanatsal etkinliklere katılan öğrencilerin daha başarılı olması bununla açıklanabilir. Çok yönlü düşünme, hayata karşı bakış açısı kazanma gibi farklı yaklaşımlar geliştirmeyi sağlar.

Müzik öğretmeni maaşları konusunda bu bölümü seçmek isteyen öğrencilere müzik öğretmenlerinin diğer öğretmenlerle aynı maaşı aldıklarını belirtmek gerekir. Değişen yalnızca ders saatleridir. Öğretmenler ne kadar çok derse girerse maaşlarında o kadar artış gözlenir. Ayrıca ek ödenekler ve meslekteki derece ile birlikte maaşın daha da artacağını söyleyebiliriz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net