Bilgii.net

Mutfak Perdesi Modelleri

01.10.2018
Mutfak Perdesi Modelleri

Ev dekorasyonu yapılırken mutfağa genellikle diğer bölümlerden daha az önem verilir. Fakat mutfak evin önemli odalarından bir tanesidir. Mutfak dekorasyonu için mutfak dolapları, tezgahı, fayans desenleri, aydınlatma, elektronik ürünler seçiminden sonra en önemli detay perde seçimidir. Perde seçiminin yanlış yapılması durumunda mutfağınız basık, gün ışığı almayan, içinizi ferahlatmayan bir oda olarak evinizin modernliğini bozacaktır. Bu nedenle mutfak perdesi seçimi için dikkat etmeniz gereken noktalardan size bahsedeceğim.

Mutfak Perdesi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Mutfak dekorasyonuna baktığımızda perdelerin çerçeve şekilleriyle, halısıyla, duvar rengiyle, mutfak dolabıyla uyumlu olması gerektiğini görüyoruz.
  • Doğru bir seçim yapılırken güneş ışığını unutmamız gerekiyor. Güneş ışığından yararlanabilmek için isterseniz biraz daha saydam modelleri tercih edebilirsiniz.
  • Mutfakta kullanılacak perdelerin evin diğer odalarında kullanılan perdelere göre daha az yer kaplaması görüntü açısından çok önemlidir. Ağır, geniş, yere kadar uzun perdeler mutfak pencereleri için uygun bir tercih değildir.
  • Mutfak diğer odalar gibi aksesuar kullanabileceğimiz alanları geniş olan bir oda değildir. Bu yüzden mutfak perdesi seçiminde en canlı renkler ve desenler rahatlıkla kullanılabilir.
  • Ayrıca mutfak perdesi seçilirken mutfakta eğer mutfak masası var ise masa örtüsü ile perdenin uyumlu olması gerekir. Hem renk hem model hem duruş açısından perde ile uyumlu olması gerekmektedir.

Mutfak perde modelleri

Katlanabilir perde modellerini tercih edebilirsiniz. Katlanabilir perde modellerinde karşınıza çıkabilecek en önemli noktalardan bir tanesi de stor perde modelleridir. Tercih edebileceğiniz birçok stor perde modeli mevcuttur.

Büzgülü perdeler kullanım kolaylığı açısından mutfağınıza tercih edebileceğiniz bir modeldir. Kısa perde seçimlerinide mutfağınıza tercih edebilirsiniz.

Bir diğer modelimiz tül perde modelidir. Eğer mutfağınız güneş ışığını almıyorsa arada kalıp karanlık gözüküyorsa tül perde modellerini tercih edebilirsiniz. Bu sayede mutfağınızın aydınlık olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca diğer modellere göre tül perde modelleri fiyat olarak ucuz olması dikkat çeken diğer unsurlardandır. Eğer eviniz güneş ışığını fazla alıyorsa ahşap jaluzi perdeleri tercih edebilirsiniz.

Briz perde modeli ise genellikle restaurantlarda, cafelerde tercih edilirken kimi evlerde mutfaktan bahçeye açılan balkon kapılarında tercih edilebiliyor. Bu modelin tek negatif tarafı yıkama sıkıntısı olmasıdır. Bu tarz perdeleri yıkarken yanlış bir deterjan kullanılması perdemizi bir daha kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir.

Zebra perde modelleri mutfak için fazla tercih edilmeyen perde modellerinden bir tanesidir. Bunun yanı sıra baskılı perdelerle mutfağınızı özelleştirebilir ve mutfak dekorasyonunda evinize değişik bir hava katabilirsiniz.

Dantel mutfak perdeleri çok fazla tercih edilmeyen modeller arasındadır. Temizleme açısından dantel modeller diğer modellere göre daha zordur.

Fon perde mutfak için kullanılmaması gereken perde modellerindendir. Nedeni ise fon perde gün ışığını içeri almadığı için bu tarz perdeler kullanım açısından tercih edilmemesi gerekir.

Mutfak Perdelerinde Kumaş Seçimi

Yemek yaparken oluşan sıcaklık, ısı, buhara dayanıklı perdeler daha uzun ömürlü bir kullanım sunarlar. Mutfak perdeleri çok sık kirlendiği için, temizleme aralıkları düşüktür. Bu yüzden temizlenmesi en pratik kumaş seçmek en akıllıca çözümdür. Ayrıca temizlenmesi için sıklıkla çıkarılıp takılacağından en kolay taşıyıcı mekanizma kullanmak gerekir. Bunların yanı sıra perdeler kir tutmayan kumaşlardan seçilirse perdenin ömrü daha uzun süreli olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net