Bilgii.net

Mutfak İçin Halı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

19.10.2018
Mutfak İçin Halı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ülkemizde evinde halısı olmayan nadirdir. Çünkü halıyı oldukça seven bir milletiz. Halılar, evi hemen ısıtıyor hem de eve güzel bir görüntü veriyor. Evin her bölümünde olduğu gibi mutfağa serilen halılar da mekâna görsellik katıyor. Bunun yanı sıra dekoratif bir ürün olmasının yanında koruyucu bir tabaka oluşturuyor. Fakat mutfak halısı seçerken bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Özellikle kolay temizlenip temizlenmediğine, hafif olmasına, uzun tüylü olmamasına, kabartma desenlerin olmamasına dikkat etmek bakteriyel oluşumunu engeller.

Halıların renginin koyu tonlarında seçilmesi oldukça önemli bir durumdur. Çünkü yemek pişirirken etrafa ve halıya sıçrayan yağlar kendini belli etmez.

Halının Cinsine Dikkat Etmek Gerekir

Günümüzde dokuma sektörü oldukça gelişmiş bir durumdadır. Bu sayede birçok farklı tür halı üretilmektedir. Piyasada kilimler, yolluklar, klasik sık düğümlü dokuma halıları ve bazı halıflekslerle varlığını korumaktadır. Kişiler ihtiyacı dahilinde bunlar arasında tercih yapıp ona göre halı almaktadır. Mutfak halısı seçerken ise, birçok şeye dikkat etmek gerekiyor. Özellikle kir tutmasına, kolay temizlenebilir olmasına, mutfakta kullanılacağı için hafif olmasına ve boyutunun çok büyük olmamasına bakılması gerekiyor. Hatta kilimler ve bazı katlanabilir halılar makineye atılabildiği için oldukça kolay ve zahmetsiz temizleniyor.

Yiyeceklerin kırıntıları halının üzerine düştüğü zaman temizlenmezse bakteri üretebilir. Bu tip durumlarda kişiler oldukça dikkatli olmalıdır. Özellikle temizliği zor olan uzun tüylü halıları mutfakta kullanmamalılar, daha çok kısa tüylü halıları tercih etmelilerdir. Aynı şekilde kabartma modellerde temizlik açısından zorluk çıkaran modeller arasında yer alır. Özellikle silme ve süpürme esnasında oldukça güçlük çıkaran bu modellerin yerine düz formda modeller kullanmak daha kullanışlı ve işlevseldir.

Halıda Kullanılan Materyal

Halı dokumacılığında kullanılan ipliğin kalitesi halının da kalitesini ele veriyor. Kullanılan ipliğin kalitesi halının kalitesini belirlerken fiyatını da yükseltiyor. Mesela klasik yün halılar fiyat bakımından diğer halılara göre daha pahalı iken, kalite bazında da oldukça başarılıdır. Üstelik kolay temizlenir, şekil itibari ile dekorasyonun önemli parçasındandır ve malzemesinden dolayı da ortamı sıcak tutar. Bunun yanı sıra polyester iplikten üretilmiş bir halı da oldukça kolay temizlenmektedir. Üstelik çok da dayanıklıdır.

Kişiler renk çeşitliliğinden dolayı naylon iple hazırlanmış halıları da tercih etmektedir. Naylon iple hazırlanmış halılar, yıpranmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Fakat naylon halılar özellikle tüy toplamaya karşı meyilli olduklarından dolayı mutfak halısı olarak pek tercih edilmez. Bunun yerine olefin türevlerindeki halılar tercih edilir. Çünkü bu halılar, tüy toplamaz, leke tutmaz ve kolay temizlenir.

Renk ve Desen Seçimi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dekorasyon deyince ilk olarak kişilerin aklına renk ve desen gelmektedir. Oysa malzemenin kalitesi ve işlevselliği de dekorasyonun bir parçasıdır. Eğer mutfak halısı seçilecekse, önce halının temizliği kolay olup olmamasına bakılması ardından da renk ve desen seçilmesi gerekir.

Mutfakta kullanılacak halının renk ve deseni mutfak aksesuarlarına, masanın rengine, Sandalyelerin rengine, mutfak dolaplarının rengine göre bir seçim yapılmalıdır. Tavandan zemine, en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş bir renk kombini oluşturulduğunda ortaya oldukça muhteşem bir tasarım çıkacaktır.

Fincan Desenli Mutfak Halısı

Yuvarlak Halı Modelleri

Modern Desenli Mutfak Halısı

Kilim Mutfak Halısı

Renkli Kaymaz Yazlık Halı

Baskılı Mutfak Halısı

Oval Kilim Halı Modelleri

Siyah Beyaz Çerçeveli Modern Halı

3D Mutfak Halısı

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net