Bilgii.net

Mutfak Dolabında Renk Seçimi ve Dekorasyon Önerileri

19.10.2018
Mutfak Dolabında Renk Seçimi ve Dekorasyon Önerileri

Güzel bir mutfak deyince akla ilk olarak mutfak dolapları gelir. Mutfak dolapları, mutfak dekorasyonunda en önemli parçadır. Alanın genişliğini, tarzını belirleyici bir unsurdur. Mutfaklarda duvar rengi çok önemlidir. Duvarın rengine ya da duvarda kullanılan duvar kâğıdının özelliğine göre dolapların rengi belirlenebilir.

Mutfak Dolabında Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

Mutfak penceresinden giren gün ışığı mutfak dolabı rengini seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli belirteçlerdendir. Büyük ve geniş, gün ışığını oldukça fazla alan bir mutfakta her renk seçilebilir. Hatta son zamanların trendi doğal ahşap dolaplar kullanılabilir. İlerleyen zamanlarda da mutfak dolabı boyatılıp farklı şekilde kullanılabilir.

Ceviz rengi, bordo rengi, krem rengi, siyah rengi, gri rengi ve bambu mutfak dolaplarında çok tercih edilen renklerdir. Genelde renklerde iki ya da üç rengin üzerine çıkmamak en hayırlısıdır. Çünkü mutfak dolaplarında sadelik her zaman için odayı daha ferah ve zarif gösterir.

Mutfak dolapları sürekli kullanılan dolaplar olduğu için çabuk kirlenmeyen ve kolay temizlenen bir renkte seçilmelidir. Özellikle açık tonlardan kaçınmakta fayda vardır. Fakat açık tonlar mutlaka seçilmek isteniyorsa temizliğine oldukça dikkat edilmelidir. Mesela açık tonlar seçildiği zaman kulpları bir koyu ton olarak tasarlanırsa ortam daha şık gözükecektir.

Bej ve Kahvenin Uyumu

Her renk insanlar üzerinde farklı bir etki bırakmaktadır. Mutfak dolabı rengi seçerken de oldukça dikkat etmek gerekir. Özellikle huzur veren renkler seçmesi kişiler için daha iyidir. Mutfak dolaplarında popüler renk ikilisinden biri de bej ve kahverenginin birlikteliğidir. Bej ve kahverengi aynı anda kullanılarak oldukça şık bir görünüm sağlar. Bunun yanı sıra, huzurlu ve dingin bir his oluşturur.

Mutfak Dolabında Avantajlı Renkler

Mutfaklar evin en çok kullanılan alanlarından bir tanesidir. Dekorasyon yapılırken ilk önce dolaplardan başlanır. Çünkü mutfak dolapları mutfağın belirli bir bölümünü kaplamaktadır. Geniş bir mutfak varsa, her tür rengi kullanmak mümkündür. Çünkü kullanılan renk odayı daraltsa bile pek önemi yoktur. Mavi, yeşil, sarı, kırmızı, kahverengi, siyah, gri, mor gibi renkler mutfak dolabında kullanılan renklerdir.

Fakat küçük bir mutfaktan söz ediyorsak, o zaman işler biraz değişir. Elbette ki renkli bir mutfak hazırlanabilir, fakat bu renkler dolaplarda kullanılmamalıdır. Çünkü dolaplar koyu renkli olursa mutfak olduğundan daha küçük ve dar gözükecektir. Bu yüzden açık renkler kullanılmalı ve açık renklerin avantajından faydalanılmalıdır.

Bazı evlerde mutfaklar güneş ışığını alamaz. Bu tip mutfaklarda açık renkler kullanılması mutfağın daha aydınlık görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca spot ışıklarla aydınlatılma yapılırsa mutfak daha işlevsel hale gelebilir.

Bunun yanı sıra açık mutfaklarda dekoratif dolaplar kullanılabilir. Mutfak ve oturma odasının birleşik olması durumunda mutfak dolaplarının oturma gruplarına uygun renklerde tasarlanması daha avantajlı bir durumdur.

Mutfak Dolabında Dezavantajlı Renkler

Önceden de belirttiğimiz gibi mutfaklar dekore edilirken odanın büyüklüğü, küçüklüğü, ışık alıp almaması gibi durumlar oldukça önemlidir. Mesela, ışık almayan bir mutfakta ister büyük ister küçük olsun koyu renk mutfak dolaplarından kaçınılmalıdır. Koyu renkler dar ya da ışık almayan mutfaklar için dezavantajdır. Bunun yerine açık tonlarda renk seçimi yapılmalıdır. Böylece mutfaklar daha ferah ve geniş gözükecektir.

Kolay Temizlik İçin Açık Renkler

Büyük Mutfaklarda Koyu Renkler

Küçük Mutfaklarda Açık Renkler

Sofistike Gri

Mavinin Huzuru

Turuncunun Çekingenliği

Beyazın Asaleti

Siyahın Cesareti

Yeşilin Ferahlatıcı Etkisi

Güneşin Sarı Öpücüğü

Kırmızının Cazibesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net