Bilgii.net

Müstakil Ev İnşaatlarında Maliyeti Hesaplama

01.11.2018
Müstakil Ev İnşaatlarında Maliyeti Hesaplama

İnşaat ve gayrimenkul sektöründe seçenekler çok. İster bir apartman dairesi satın alın ister hazır yapılmış bir müstakil ev ya da isterseniz bir arsa üzerine müstakil ev inşa edin. Son seçenek diğerlerine göre oldukça ekonomik. Hatta bir arsa üzerine inşa edilen müstakil evin artıları yadsınamayacak derecede fazladır. Örnek vermek gerekir ise; en büyük unsur zevklerinize göre dizayn edebilmeniz…

Bir arsa üzerine müstakil ev inşa etmek maddi olanakları kısıtlı olanlar için biçilmiş kaftan. Bir gayrimenkul satın almak yerine kendi zevklerinize uygun bir ev inşa etmek / ettirmek daha uyguna gelecektir.

Yine de müstakil evlerin genellikle birinci sınıf malzeme kullanılarak yapıldığını aklınızın bir köşesinde bulundurmanız gerekir. Çoğunlukla lüks inşaat malzemeleri kullanılır. İnşaatta M² birim maliyet hesaplamalarında bu bedellerin ortalaması hesap ediliyor.

İnşaat Maliyet Bedeli Nasıl Bulunur?

İnşaat maliyet bedeli; dıştan dışa yüz ölçümü ve M² başına normal yapım maliyet ücretinin çarpılmasıyla bulunuyor. (Dıştan dışa yüz ölçümü x M² normal inşa maliyet ücreti = inşaat maliyet bedeli)

Bir Müstakil Ev Ne Kadar Mal Olur?

Gayrimenkul sektöründe birçok seçenek olduğundan bahsetmiştik. Toplu konut projeleri, ikinci el ev satışları, müstakil ev satışları bunlardan bazıları…

Siz bir arsa üzerine müstakil ev inşa etmekte karar kıldıysanız; bir müstakil ev ne kadara mâl olur hep birlikte inceleyelim…

Bir apartman dairesini baz aldığımızda inşaat halindeki 100 metrekare bir evin ortalama maliyeti 70.000 ile 100.000 Türk lirası arasında değişebilmektedir. Tabii bulunduğu ilçenin gelişmişlik düzeyi de bunu etkiliyor, lakin kullanılan malzemeler aynı olacağı için verdiğimiz bu ortalama fiyatlar üç aşağı beş yukarı aynı olacaktır. “Bir müstakil ev bize ne kadara mâl olur” diye soracak olursanız da yazının devamını okumanızda fayda olduğunu belirtmek isteriz.

Bir müstakil ev maliyeti hesaplanırken daire tipi bir evin üzerine arsa ve diğer masraflar hariç ortalama 5.000 ile 10.000 TL arasında bir maliyet konulur.

Yukarıda bahsi geçen durumun üzerine arsa ücretini, yapılacak peyzaj ve düzenlemelerini de katarsanız ortalama bir müstakil evin ne kadar mâl olacağını hesaplamış olursunuz.

Bu durumda bir müstakil evde mi oturmak avantajlı yoksa bir apartman dairesinde mi?

Bir kısım kişiler müstakil evde oturmanın ayrıcalıklarından bahseder, diğer kişiler ise apartman dairesinde oturmanın konforundan. Her ikisinin de kendine özgü olumlu ve olumsuz yanları mevcuttur.

  • Müstakil evde oturmanın avantajları:
  • Müstakil ev metropolde oturanlar ve insan yoğunluğundan bıkanlar için -hele de bahçeli bir müstakil eve sahipseniz- birebirdir.
  • Müstakil evde alt ya da üst komşunuz olmaz. Dolayısıyla komşular arası yaşanan sıkıntılar sizi bulmaz.
  • Evin yanında bir bahçeye de sahip olursunuz,
  • Eğer hayvan beslemek gibi bir düşünceniz varsa müstakil ev bunun için idealdir.

 

  • Apartman dairesinde oturmanın avantajları:
  • Apartman dairesinde oturmanın da kendine göre olumlu yönleri mevcuttur. İstanbul gibi büyük bir şehirde oturuyorsanız apartman dairesi seçenekleri çok olmakla birlikte, zevkinize ve bütçenize uygun bir ev bulabilme olanağınız müstakil eve oranla fazladır.
  • Müstakil evlere oranla hırsızlık gibi olaylara karşı güvenlidirler.

 

Karar sizin. Bir apartman dairesi alabileceğiniz gibi verdiğimiz bilgiler doğrultusunda bir arsaya müstakil ev de inşa ettirebilirsiniz. Müstakil evin artılarının daha çok olduğunu düşünürsek tercihinizi bu yönde kullanmanızı tavsiye ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net