Bilgii.net

Motorlu Perde Modelleri

05.10.2018
Motorlu Perde Modelleri

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte; hayatımızın kullanım alanlarında oldukça fazla kolaylık sağlanmış oldu. Bu sayede ev dekorasyonları bile teknolojiden gerekli kazanımları sağlamış oldu. Bu uyum ve birliktelik sağlanırken; teknolojik aletlerin uyumu da dikkate alındı. Ev mimarisi oluşturulurken en teknolojik aletlerden faydalanıldı. Bu sayede tasarım ve dekorasyon bütünlüğü sağlanmış oldu. Dekorasyon oluşturulurken faydalanılan en önemli unsurlardan birisi olan perdede de bu konu kendine fazlasıyla yer edindi. Perde üreticileri de teknolojiden faydalandı ve bu sayede perde konusunda kişilerin dekorasyon yapması daha kolay bir hal aldı. Perdedeki bu değişim sayesinde kullanım alanları arttı ve uygulama biçimleri değişti.

Motorlu Perde Nedir?

Mekanizmasında hareket sağlama amacıyla bir motor bulunan perde sistemlerine, Motor perde denir. Motor perdeler; büyük mekanlarda ve salonlarda kullanılmaktadır. Amaç geniş sahnenin yanında, o sahnenin dizaynına ve tasarımına katkı sağlayacak şekilde bir dekorasyon yaratmaktır.

Motorlu Perde Modellerinin Kullanım Alanları

Motorlu perde modelleri öncelikle tiyatro salonlarında kullanılmaktadır. Bu sayede tiyatro oyunundaki senaryo dahilinde çabuk hareket kabiliyeti sağlayan Motorlu perdeler; tiyatro yönetmeninin daha kalıcı işler başarmasına yardımcı olacaktır. Tiyatro salonlarının dışında, büyük gösteri merkezleri, okul toplantı salonları, meclisler ve sirkler gibi toplu hitap edilecek veya toplu gösteri sunulacak yerlerde kullanılan Motor perde modelleri, bu sayede oldukça çekici bir sahne alanı yaratmaktadır. Geniş evlerin büyük salonlarında da daha prototip şekilde kullanılan Motor perde modelleri, aksamından dolayı çıkan seslerden dolayı; daha çok büyük mekanlarda tercih edilir.

Motorlu Perde Modellerinin Bakımı ve Temizliği

Motorlu perde modellerinde; bakım ve temizlik konusu, iki farklı parçaya bölünerek yapılır. Motorun bakımı ve temizliği, uzmanlı gerektiren ve üzerine aşırı şekilde düşülecek bir konudur. Motor bakımı yapılmadığı takdirde; önemli bir sahne geçişinde veya toplantının ortasında, perde sizi yarı yolda bırakabilir. Bu büyük bir skandal olur. Ayrıca; motorun temizlenmemesi dışarıya farklı kimyasallar salgılamasına da sebep olur. Motorlu perdelerin perde kısmında dikkat edilmesi gerekilen konu ise aksamdan perdeyi ayırırken, oldukça dikkatli olunması gerektiğidir. Bu sayede perde zarar görmeyecek ve motorun yağı bulaşmamış olacaktır. Büyük yapılı perdenin düz bir zemine serilerek; önce süpürülmesi, daha sonra özel bezlerle silinmesi oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Perde; uzun bir süre sonrasında yıkanacaksa, ilgili dikiş yerlerinden kesilerek parçalara ayrılır. Her parça çamaşır makinesinde 30 derece ılık suda yıkanır. Burada dikkat edilmesi gerekilen konu; çamaşır makinesinden çıkan parçaların sırasının bozulmamasıdır. Kuruma işleminden sonra yapılacak ütü esnasında parça sıralaması yapılmalı ve uzman kişiler tarafından parçalar birleştirilmelidir.

Motorlu Perdeler Motordan Ayrılırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Motorun veya perdenin bakım ve temizlik zamanı geldiğinde, dikkatli bir şekilde ve uzmanlar aracılığıyla gerekli işlem yapılmalıdır. Motor ve perdenin ayrılma esnasında gerekli iş güvenliği önlemleri alınmalıdır. Motorun düşmesi veya perdenin aniden yerinden kopması durumunda yapılacak ve alınacak tedbirler önceden hazırlanmalıdır. Gerekli tedbirlerin alınması sayesinde bu tehlike en aza indirilecektir. Motor bakımı yapılırken; doğru bakım malzemeleri kullanılmalı ve fazla maddeler silinerek gövdeden alınmalıdır. Aksi bir durumda; bu maddeler akarak perdeye zarar verebilir ve kişilerin üstüne gelebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net