Bilgii.net

Mors Alfabesi Nedir?

18.02.2019
Mors Alfabesi Nedir?

Haberleşme insanlık tarihi ile birlikte başlayan bir olay. İlk başlarda dumanla haberleşme şeklinde olan bu olgu günümüzde cep telefonlarıyla çok teknolojik bir şekilde yapılmakta. Telefonun icadından önceki dönemde ise insanlar haberleşmek için telgraf kullanıyorlar. Telgrafın haberleşme mantığı oldukça basitti. Mors alfabesi denilen ses sinyalleri ile bu haberleşme gerçekleştiriliyordu.

Mors Alfabesinin Kullanım Alanları

Telgrafın icadından sonra mors alfabesi tam anlamıyla altın çağını yaşadı. O dönemlerde bu alfabeyi bilmeyenlere garip gözlerle bakılıyordu. Alfabe uzun ve kısa ses dalgaları ya da uzun ve kısa ışık sinyalleri gönderilerek kullanılıyordu. Gemiciler bu her iki yöntemi de kullanmaktaydılar. Alfabenin mucidi olan Samuel Morse 1835 yılında bulduğu bu alfabeyi iki yıl boyunca geliştirdi ve 1837 yılında tam anlamıyla Mors alfabesi kullanılmaya başlandı. Ancak her alfabede olduğu gibi ilerleyen zamanlarda çeşitli eksiklikleri fark edilen alfabe son olarak 1848 yılında Alman Frederick Clemens Gerke tarafından düzenlenerek uluslararası kullanıma başlandı.

Nasıl Kullanılır?

Kısa ve uzun sinyallerin birbiriyle olan her kombinasyonu bir harfe denk gelmektedir. Örneğin “uzun kısa uzun kısa” latin alfabesindeki “C” harfidir. Bütün harfler bu şekilde kodlanmıştır. Mors alfabesi hakkında söylenebilecek tek olumsuz şey bu haberleşme türünün gerçekten çok yavaş olmasıdır. Bazı kombinasyonlar oldukça uzun sürede sinyal olarak gönderilmekte. Uzun ve kısa sinyallerin yanında bir de kısa orta ve uzun sessizlikler de kullanılmaktadır. Kısa sessizlikler harfleri, orta sessizlikler kelimeleri, uzun sessizlikler ise cümleleri birbirlerinden ayırmaya yarar.

Mors alfabesini kullanırken yazmak kadar dinlemek de önem taşımakta. Gelen bir mors kodunu kalemle anı anına latin alfabesine dökmek de oldukça zor bir iş. Bu alfabeyi öğrenmek isteyenler günde bir saatlerini ayırarak kısa zaman içinde mors alfabesini çözebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net