Bilgii.net

Modern Tarz Banyo Işıklandırması Modelleri – Mimar Önerileri

19.10.2018
Modern Tarz Banyo Işıklandırması Modelleri – Mimar Önerileri

Aydınlatma konusunda her geçen gün ortaya yeni ve orijinal fikirler ortaya çıkmaktadır. Eskiden basit bir lamba veya ampul kullanılan banyolar da artık ışıklandırma o kadar önemli bir unsur haline gelmiştir ki dekorasyon sürecinde kafa yorulması gereken başlı başına önemli bir unsur haline gelmiştir. Bu konuda oldukça fazla seçenek olması biraz kafa karıştırıcı olsa da genel olarak her aydınlatma seçeneğinin uygun olduğu banyolar ve dekorasyonlar bulunmaktadır. Bu neden ile aydınlatma seçerken diğer dekorasyon unsurlarını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Tüm bunlar düşünüldüğünde banyonuza uygun olarak seçebileceğiniz ışıklandırma seçenekleri şu şekildedir.

1.Spot Aydınlatmalar

Son yıllar da oldukça popüler olan spot aydınlatmalar evinizin her alanında rahatlıkla kullanabileceğiniz bir aydınlatma türü olmaktadır. Özellikle banyo gibi iyi bir ışığa ihtiyaç duyulan alanlar da spor ışıklar hem ışığı dengeli bir biçimde dağıtmaya hem de kaliteli bir ışıklandırma yaratmanızı sağlayacaktır. Tavanlara eşit ve dengeli olarak yerleştirilen spot ışıklar az enerji ile fazla aydınlatma olanağı sağlanmaktadır. Ayrıca görüntü olarak da son derece şık bir tasarım olmaktadır. Ayrıca tavan dışında tuvalet aynaları ve raflara da yerleştirilebilen bu ışıklar, kullanım olarak da makyaj yaparken doğru ışıklandırmadan yararlanabilmenizi sağlayacaktır.

2.Endirekt Aydınlatma

Banyonun genelini aydınlatmaktan ziyade yalnızca istediğiniz bir bölgeyi aydınlatmak için kullanılan bir aydınlatma yöntemidir. Yoğun bir aydınlatma seçeneği sunmamaktadır ve yalnızca seçilen belli bir nokta aydınlatılabilmektedir. Bu aydınlatma türü genel olarak odaya yalnızca dekoratif bir seçenek sunmaktadır. Yani dekorasyonu daha şık göstermek adına uygulanan bir ışıklandırma yöntemi olmaktadır. Genel olarak alçı tavanların arasına yerleştirilen LED ışıklar ile sağlanmaktadır.

3.Duvar Aydınlatma Sistemleri

Duvarlar da kullanılacak olan çeşitli aydınlatma seçenekleri ile de banyo dekorasyonu hem tamamlanmakta hemde uyumlu hale getirilebilmektedir. Bu ışıklandırmalar doğru konumlandığında banyonun atmosferini büyük ölçüde değiştirmekte ve etkilemektedir. Banyonuzun genel dekorasyonu baz alınarak kullanılabilecek duvar aydınlatma seçenekleri bulunmaktadır. Tüm bunlar ile birlikte konumlandıracağınız duvar aydınlatma sistemleri tablo ve çerçeveler ile de desteklenerek mükemmel bir uyum yakalanmaktadır.

4.Aplikler

Bu aydınlatma seçeneği iki açıdan son derece tercih sebebi olmaktadır. Bu aydınlatma seçeneği hem ışıklandırma açısından yoğun bir ışıklandırma sunmakta hem de şık bir görünüm kazandırmaktadır. Yalnızca tavanda kullanılan aydınlatmadan hoşlanmayanlar için aplikler mükemmel bir alternatif sunmaktadır. Üstelik apliklerin oldukça fazla çeşit ve seçenekleri de bulunmaktadır. Bu sayede dekorasyon unsurları tamamlanırken zorlanma veya istediğinizi yaratamama durumu ortadan kalkmaktadır.

5.Kullanım Alanlarına Göre Aydınlatma Seçimleri

Kullanacağınız aydınlatma seçeneğini belirleyebilmek ve doğru seçimi yapabilmek için dikkat etmeniz gereken birkaç unsur bulunmaktadır. Öncelikle ışıklandırma tercihi yapmadan önce ne istediğinizi çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Bir bütün olarak güzel olanı yaratmanın en önemli yolu tüm unsurların birbirleri ile uyumlu olmasını sağlamaktır. Belirlediğiniz tema doğrultusunda size en uygun ışıklandırmayı seçerek dekorasyona son dokunuşu en mükemmel biçimde yapabilirsiniz. Bu seçimi yaparken kafası karışanlar için öncelikle küçük bir banyoya sahip iseniz iyi bir ışıklandırma banyonuzun daha büyük görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca ışıklandırma seçiminde eğer banyonuzda vurgulamak istediğiniz bir nokta var ise buna göre bir seçim yapmak da doğru olacaktır

Spot Aydınlatmalar

Endirekt Aydınlatma

Duvar Aydınlatma Sistemleri

Aplikler

Kullanım Alanlarına Göre Aydınlatma Aksesuarları

 Banyo Aksesuarları

Ayna Arkasına LED Döşeme 

Raflar Ve Tavan Dekorları İçin Endirekt Aydınlatma

Farklı Türlerde Amaca Göre Aydınlatma Çözümleri Bir Arada

Direkt Aydınlatma

 Gergi Tavan Aydınlatma

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net