Bilgii.net

Modern Oturma Odası Işıklandırma Fikirleri

28.11.2018
Modern Oturma Odası Işıklandırma Fikirleri

Salon ailenin rahatladığı bir oda olduğu için mutlaka rahat ve samimi bir atmosfere sahip olmalı. Çünkü televizyon izlerken, şekerleme yaparken, yemek yerken veya dostlarımızla konuşurken daima salonda bulunuruz. Bu nedenlerden dolayı oturma odalarımızı evimizin en mühim bölümü olarak dikkatli bir şekilde tasarlarız. Işıklandırmalar salonumuzun atmosferini oluşturur bu yüzden büyük bir önem taşır. Günümüzde çok farklı ışıklandırma şekilleri var ve seçeceğiniz ışıklandırma konumu ile salonunuzu olduğundan daha farklı gösterebilirsiniz.

Pandantif

Salonunuzu pandantif ile ışıklandırmak oldukça modern ve havalı bir görüntü oluşturur. Genelde pandantifleri ortadan asmak tercih edilir böylece tüm gösterişiyle salonun odak noktalarından birisi haline gelir. Yine de pandantiflerin hasar görme oranı yüksektir bu yüzden dikkat etmenizde fayda var.

Avizeler

Bir diğer ışıklandırma ise avizelerdir. Genelde büyük salonları olanlar avizeleri tercih etmelidir. Salonun tavanından asılan avizelerde çok sayıda küçük ışıklar yer alır ve böylece odayı çok fazla aydınlatma görevini yerine getirir. Avizelerde bazen kristaller bazen ise camlar kullanılır. Bu tarz ışıkların çok asil ve modern bir görünümü vardır. Camları ve kristalleri ışığını tamamen alana yansıtır. Pandantifler gibi kolay hasar görebilir ve oldukça maliyeti yüksek ışıklandırmadır bu yüzden dikkatli olmalısınız. Genelde salonu zarif göstermek için kullanılan avizeler çok yüksekten tavana asılabilir. Samimi bir atmosfer yaratır ve oldukça lükstür. Eğer koyu tonlarda bir salona sahipseniz de doğal parlak ışığıyla hem faydalı hem de ilgi çekici bir görüntü kaynağı olur.

Gömme Işık

Salon için gömme ışıkları da tercih edebilirsiniz. Tavanın içinden sabitlenerek asılan gömme ışık salonunuzun tavanında çok fazla alan kaplamaz ve gözünüzü yormaz. Bu tarz ışıklandırmalar çok moderndir ve sade tasarımlı salonlarda çok gösterişli bir görüntü oluşturur. Çok süslü ve gösterişli dekorlara sahip olan salonlarda tercih edilmezler. Gömme ışıklar minimal ve sade salonlar için tercih edilmelidir.

Ray Tipi Işıklandırma

Eğer daha esnek bir ışıklandırma arıyorsanız size uygun olan ray tipi ışıklandırma olabilir. Ray tipi birçok ışığın belli bir hizada yer aldığı bir sistemdir. Bu ışıklandırmalar hareketlidir ve salonunuzda farklı yerlerde konumlanabilir. Ayrıca salonunuzda yer alan farklı eşyaları ön plana çıkarmak için de kullanabilirsiniz. Genelde çok güçlü aydınlattığı söylenilemez.

Aplik Aydınlatma

Bir diğer aydınlatma sistemi ise aplik aydınlatma. Aplik sistemi duvara sabitleyebilirsiniz ve genelde ışıklarını yukarıya doğru verirler. Aplik ışıklar çok fazla titreşim verirler ve salonunuzda birden fazla bulundurarak farklı bir görünümle dikkat çekebilirsiniz. Genelde gösterişli salonlarda tercih edilen aplik ışıkları tercih ederek eşsiz ve şık bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Lambader

Eğer salonunuzun duvarlarına ya da tavanlarına ışıklandırmalar yerleştirme niyetinde değilseniz lambader tam size göre! Lambader kullanmak için salonunuzun sade ya da ister gösterişli bir stile sahip olması gerekmiyor. Salonunuzun tarzı nasıl olursa olsun lambaderler daima tarzınıza uyum sağlayacaktır. Çok farklı tasarımları olan lambaderler yansıttığı harika ışığı ile salonunuzu hem modern gösterecek hem de etrafınıza güçlü ışık verecek. Salonunuzun ihtiyacı olduğu kadar ışık verebilen lambaderler kitap okurken ya da yazı yazarken de işinize yarayabilir. Böylece salonunuzdaki olumsuz enerjiyi yok edecek ve sizi canlı tutacak.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net